На Близькому Сході розгортається нове, вже чергове протистояння і тепер потенційна війна стосується Сирії. Протягом останніх днів відбулася серія насилля в сирійському регіоні Сувейда, де проживає меншина друзів. Протягом 13-16 липня там загинули понад 200 людей внаслідок релігійного насилля, повідомляє c4u.org.ua. Також друзи проживають в Ізраїлі на території Голанських висот, тому їхня спорідненість із сусідніми сирійськими друзами стала причиною втручання Ізраїлю та прямої конфронтації із урядом в Дамаску.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Насилля спалахнуло в неділю після того, як бедуїни викрали друзького торговця і сирійський уряд направив у регіон загони сил безпеки. За даними британської організації «Сирійський центр моніторингу з прав людини», у зіткненнях загинуло понад 350 людей. У цих протистояннях знову постав гостро релігійний фактор, адже друзька меншина є відгалудженням шиїтського ісламу, а офіційні сили безпеки Сирії складаються із мусульман-сунітів, більшість з яких мали досвід у ісламістських угрупованнях. За свідченнями очевидців, урядові війська вдавалися до насилля щодо цивільних і мародерства.
У відповідь на ці події, Ізраїль ударив по Дамаску та Сувейді, зокрема атакував будівлю Міністерства оборони. Ізраїльські представники пояснюють ці удари захистом друзької громади в Сирії, яка має тісні зв’язки з ізраїльськими друзами. Міністр оборони Ізраїлю Йоав Кац заявив, що удари продовжуватимуться, доки «всі ворожі сили не залишать Сувейду».
Після кількох днів сутичок сирійська влада оголосила про виведення армії з Сувейди. Самопроголошений тимчасовий президент Ахмед аш-Шараа заявив, що Сирія «не боїться війни», але обирає шлях миру, аби «уникнути хаосу й руйнування» висловивши готовність захищати права друзів. Також він звинуватив Ізраїль в розпалюванні протистояння, однак не прокоментував насилля щодо цивільних друзів з боку сирійських сил безпеки.
Сполучені Штати та решта західних держав не підтримали ізраїльські удари та закликали до якнайшвидшого врегулювання конфлікту. Держсекретар США Марко Рубіо заявив про припинення вогню після переговорів з усіма сторонами. Після цього сирійська влада оголосила, що в межах угоди друзькі лідери утворять моніторинговий комітет, а безпекові функції у регіоні перейдуть місцевим громадам. Проте наразі Ізраїль не відкидає подальшої активності в регіоні та, схоже, обирає шлях послідовної підтримки друзької меншини.
Перманентна загроза нависає над багатьма меншинами в Сирії і стосується зокрема християн. У червні терористи напали на православну церкву святого Іллі в Дамаску, в результаті чого загинули 25 вірян. 16 липня відбувся напад на церкву Святого Михаїла, яка належить до Антіохійської Православної Церкви. Це вчинили бойовики сунітського арабського племені Аль-Шайтат саме в той день, коли Європарламент ухвалив термінову резолюцію на підтримку сирійських християн та всіх релігійних меншин країни.
Загальна ситуація із поширенням насилля щодо релігійних меншин в Сирії залишається кричущою. Попри показово дружню риторику керівництва країни, реальність є протилежною. Цей контраст постійно недооцінюється і західні країни (включно із США) надто поспішають із зняттям санкцій та виключенням чинної влади з переліку терористів.
З іншого боку, альтернатив наразі не видно і якщо нинішній сирійський уряд впаде, то країна ймовірно зануриться в ще більше насилля та війну між різними кланами і угрупованнями. В будь-якому випадку, ситуація в Сирії залишається вкрай напруженою, а релігійні та конфесійні меншини перебувають в умовах постійної загрози.
Джерело: c4u.org.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут