Як розпізнати кібернасильство і захистити себе?
Освіта і наука
09.12.2024
Цифровий світ стає повноцінною частиною нашого життя, проте, крім великої кількості можливостей для навчання, спілкування та розваг, інтернет може бути небезпечним та негативно впливати на психіку чи навіть безпеку людини

Образи, погрози чи неприємний контент у соціальних мережах часто є ознаками кібернасильства, жертвами якого можуть стати не тільки діти, а й дорослі. 

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Кожного року з 25 листопада по 10 грудня громадяни з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради однієї мети: збільшити розуміння й обізнаність про всі форми насильства у суспільстві та нагадати людям про те, що насильству немає виправдання, пише mon.gov.ua.

Який вигляд має кібернасильство?

  • Кібербулінг: хтось публікує неправдиві чутки, принизливі коментарі чи надсилає погрози.
  • Кібергрумінг: дорослі видають себе за однолітків, щоб спілкуватися з дітьми для недоброчесних намірів.
  • Шантаж: погрози публікацією фото чи іншої інформації через вимагання грошей чи послуг.
  • Фішинг: підроблені сайти крадуть ваші дані або гроші.
  • Кіберпереслідування: постійні нав’язливі повідомлення чи спроби контролювати ваше життя онлайн.

Ніхто не має права ображати, залякувати чи тиснути на вас у соцмережах. Зіштовхнувшись з будь-якими ознаками кібернасилля, ви не маєте переживати це самостійно чи приховувати такі випадки, адже жоден з видів насилля не мають толеруватися в суспільстві. 

Що робити, якщо ви стали жертвою кібернасилля?

  • Не мовчіть. Збережіть скріншоти повідомлень чи публікацій, які вас ображають або лякають.
  • Блокуйте кривдника. На платформах є функція блокування — скористайтеся нею, щоб припинити спілкування.
  • Захистіть свої права. Напишіть заяву до кіберполіції через ticket.cyberpolice.gov.ua.
  • Шукайте підтримку. Поговоріть із близькими чи друзями. Це допоможе не відчувати себе самотнім у цій ситуації.
  • Залиште скаргу в соціальних мережах. Facebook, Instagram, YouTube – всі вони мають інструменти для скарг через неприйнятну поведінку.

Поради батькам і педагогам, як створити дітям безпечний простір для користування інтернетом

Дуже важливо говорити з дітьми про безпеку в інтернеті та кіберзагрози. Відверті розмови про ризики кібернасильства та його наслідки можуть запобігти багатьом проблемам. Підтримуйте довірливі стосунки з дитиною, щоб вона не боялася звернутися до вас по допомогу в разі якихось негараздів. Будьте уважними до емоційного стану своєї доньки чи сина.

Діти часто не усвідомлюють небезпеку віртуальних зв’язків, тому важливо контролювати їхню активність та пояснювати, що особиста інформація — це приватні дані і захист такої інформації передбачено на рівні законодавства. Важливо, щоб діти розуміли, що прийнятно публікувати про себе в інтернеті, а що ні.

Обговоріть також секстинг та сексуальні домагання в інтернеті. Секстинг — це обмін сексуально відвертими повідомленнями, фотографіями або відео за допомогою мобільних телефонів, соціальних мереж або інших цифрових засобів комунікації. Поговоріть з дитиною про результати секстингу та про те, як зображення можуть вийти з-під контролю в інтернеті. Заохочуйте дітей бути відкритими з вами та повідомляти про будь-який тип сексуального насильства чи кібернасильства, свідками якого вони стали.

Розкажіть їм про ознаки, які можуть допомогти уникнути сексуального насильства, а саме: отримання контенту відвертого змісту чи прохання незнайомців зустрітися особисто. Упевніться, що діти знають, що не варто приймати прохання стати друзями чи подарунки від незнайомців.

Джерело: mon.gov.ua

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Освіта і наукаВсе для сімей
Останні новини
Останні новини