Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Про це повідомляє ukrinform.ua.
Директорка заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова у своєму вітальному слові відзначила героїзм Праведників народів світу.
«Коли смерть ходила вулицями, були ті, хто відкривав двері для порятунку. Вони не були героями, але стали ними. Бо обрали бути людьми. Саме тому їх називають Праведниками, і сьогодні ми зібралися сказати їм дякую і розказати про їх подвиги», – зазначила вона.
Заступниця керівника Офісу Президента Олена Ковальська наголосила на державній підтримці збереження історичної правди.
Представниця ОП нагадала, що в Талмуді сказано: «Той, хто врятував одне життя, рятує цілий світ». У Новому Завіті, додала вона, говориться, що немає більшої любові, ніж покласти своє життя за ближнього.
«Український народ – жертовний і люблячий. В Україні завжди буде місце подвигу та порятунку цілих світів! І я хочу сказати спасибі всім, хто рятував і сьогодні рятує людей на передовій», – підкреслила Ковальська.
Перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця зі свого боку акцентував, що збереження пам’яті про Голокост і вшанування українських Праведників — це не просто моральний обов’язок, а чітка та послідовна державна політика України.
Держава, наголосив він, надає важливого значення збереженню пам’яті про Голокост. МЗС і українські закордонні дипустанови беруть активну участь у міжнародних заходах зі вшанування пам’яті жертв цієї трагедії. Україна послідовно приєднується до відповідних резолюцій і декларацій міжнародних організацій, членом яких вона є.
Кислиця нагадав, що Україна стала першою країною на пострадянському просторі, яка запровадила обов'язкове вивчення теми «Голокост» в усіх школах, згідно з рекомендаціями Ради Європи.
Посол Австрії в Україні Роберт Мартін Мюллерурочисто передав до бібліотеки заповідника «Бабин Яр» унікальне колекційне видання «Пам’ятна книга до відкриття Меморіалу Стіни Імен жертв Шоа» (The Memorial Book on the Inauguration of the Shoah Walls of Names Memorial).
Мюллер зазначив, що Австрія шанує та береже пам’ять про Голокост. Він висловив сподівання, що ця книга стане «міцним містком пам’яті між нашими народами – у спільному прагненні не допустити забуття».
Заступниця посла Ізраїлю в Україні Міла Цур висловила вдячність українському народу за мужність.
«В цей день ми вшановуємо тих, хто під час Другої світової війни, ризикуючи власним життям, врятував євреїв. Ми маємо з гідністю та шанобливістю зберігати пам’ять про їхній героїзм. Адже сьогодні історія занадто часто використовується як політична зброя – саме тому ми повинні бути пильними й докладати зусиль, щоб вона залишалася правдивою», – наголосила дипломатка.
Співорганізаторка міжконфесійної молитви, голова фонду «Заради тебе» Юлія Гольденберг підкреслила значення події.
Вона розповіла про присвячену українським Праведникам фотовиставку «Історії крізь обличчя», що була представлена в Бабиному Яру.
«Ця виставка для нас дуже особлива. Нам пощастило знати кожного з цих людей особисто – почути їхні історії, зазирнути їм в очі. Багатьох Праведників уже немає серед живих. Але є ті, хто несе далі їхню пам’ять, і дуже важливо вшановувати її – не лише раз на рік. Нам здавалося дуже далеким те, що вони пережили, але зараз ми стоїмо віч на віч з фашизмом, котрий нікуди не зник, тож українські рятівники є взірцем для кожного з нас, який надихає нас сьогодні», – зазначила Гольденберг.
Голова Ізраїльського культурного центру «Натів» в Україні Марк Довев підкреслив героїзм українців та процитував Талмуд: «Той, хто врятував одне життя - рятує цілий світ. Світ врятовано для всіх нащадків».
Із промовою виступила також Ганна Ярова – донька Праведниці народів світу Софії Ярової, яка під час нацистської окупації врятувала від неминучої страти сімох євреїв. Після Другої світової війни Софія Ярова стала активною громадською діячкою – членкинею комісії з увічнення пам’яті жертв Бабиного Яру, головою Асоціації Праведників народів світу та Бабиного Яру міста Києва.
«Це дуже важливо – збиратися разом і вшановувати пам’ять Праведників. Для моєї матері це було дуже важливо, аби історії українських Праведників знав світ. Їхні вчинки — це дороговказ і для нас сьогодні, і для майбутніх поколінь», — наголосила вона.
До присутніх звернувся й голова Асоціації колишніх в’язнів гетто та концтаборів Борис Забарко. Він подякував родинам Праведників за порятунок.
«Під час Голокосту ми мали померти — бо весь світ відвернувся від євреїв. Та нас рятували прості люди. Сьогодні Україна відчуває підтримку всього цивілізованого світу. Сподіваємось, що цей світ переможе», – зазначив Забарко.
Після виступів відбувся перегляд короткого документального фільму про Праведників. Далі розпочалася міжконфесійна молитва. Участь у ній взяли отець Віталій Даньчак (Православна церква України), канцлер Віталій Квапіш (Київсько-Житомирська дієцезія Римо-католицької церкви), шейх Айдер Рустемов (Духовне управління мусульман Криму), рав Моті Левенгартц (громада Лівого берега м. Києва).
До молитви долучився також військовий капелан Микола Мединський, завершив її словами за всіх захисників України.
Захід був організований у співпраці зі Всеукраїнським благодійним фондом «Заради тебе».
Як повідомлялося, Праведники народів світу — це люди неєврейського походження, які під час Голокосту рятували євреїв від нацистського знищення, ризикуючи власним життям і життям своїх рідних. Їхню пам'ять щорічно вшановують на державному рівні згідно з постановою Верховної Ради України, ухваленою у 2021 році.
Згідно з даними Меморіального центру Яд Вашем, станом на 1 січня 2023 року Праведниками народів світу визнані 2707 українців. Це четвертий показник у світі після Польщі, Нідерландів і Франції.
На сьогодні в Україні залишають живими лише четверо Праведників. Двоє з них проживають у Києві.
Заступниця керівника ОП Ковальська підкреслила, що українців, які рятували євреїв під час Голокосту, насправді було набагато більше, ніж визнано офіційно, а саме близько 4,5 тис. У Росії готових жертвувати собою заради порятунку євреїв виявилося вдесятеро менше.
Багато хто з дітей та онуків Праведників, за даними Ковальської, воюють у складі Збройних сил України, продовжуючи традиції порятунку й захисту людей.
Джерело: ukrinform.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут