Роль чоловіків у батьківстві у час повномасштабної війни - опитування
Аналітика
29.11.2023
Під час війни традиційні ролі батьків в Україні переживають значні зміни

Завдячуючи зусиллям Фонду Народонаселення ООН в Україні – UNFPA Ukraine маємо результати важливого дослідження щодо стану взаємин чоловіків зі своїми дітьми у час повномасштабної війни в Україні.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Про це пише slovoproslovo.info з посиланням на ukraine.unfpa.org.

Опитування, проведене в травні цього року, відкриває нові грані батьківства, показуючи, як військовий конфлікт вплинув на сімейні зв’язки та взаємодію батьків і дітей.

Опитування датується травнем цього року, висвітлює результати 2020 та 2023. Утім тут використані різні методи, а у 2023 не вдалося дізнатися думку українців за кордоном або ж мешканців окупованих територій. Сама проблема й результати дослідження дуже багатогранні (до того ж у деяких питаннях недостатньо респондентів для надійного аналізу), тому всього не охопиш. Але варто звернути увагу на кілька важливих аспектів.

Батько поряд з дітьми

Статистика позитивна в тому, що 75% батьків проживають разом з дітьми. Тобто теоретично така сім’я повноцінна. Але є ще 25%, з яких 15% не проживають з дітьми через війну, а ще 10% — через розлучення чи інші обставини. З початком повномасштабного вторгнення багато чоловіків подбали про те, щоб сім’ї були в безпеці за кордоном або у відносно спокійних регіонах країни. Звісно, згодом деякі знову об’єдналися і живуть разом, але багато родин досі роз’єднані відстанню. До того, чому батьки не живуть з дітьми через війну, можна доплюсувати службу чоловіків у ЗСУ або ж волонтерство.

На жаль, тема розлучення, дуже болюча в мирний час, стає ще більш актуальною у воєнний. Статистика  Мін’юсту України невесела: цьогоріч уже зафіксовано понад 10 тисяч розлучень, що на третину більше, ніж торік. Найчастіше основною причиною подружжя називає війну. Тут справа не лише у випробуванні відстанню, а в тому, що до невирішених сімейних проблем доплюсувалася загальна важка атмосфера. Як наслідок — розлучення, психологічні травми батьків і дітей.

Найбільше від окремого життя з батьком страждають саме діти, адже обділені повноцінним спілкуванням з ним. Серед опитаних 61% батьків дистанційно спілкуються з дітьми щонайменше кілька разів на тиждень, 24% — раз на місяць або й рідше, наприклад, на свята. І як ложка дьогтю — 8%, котрі взагалі не спілкуються. Ще складніша ситуація із зустрічами особисто.

Батько допомагає мамі

Як свідчать результати опитування, у порівнянні з 2020 роком, тати більше допомагають мамам. При чому в родинах, де рівномірно розподілені обов’язки, і є маленькі діти, переважно працює батько. Тішить те, що збільшилась участь татів у догляді за малюками до 3 років: наприклад, 37% опитаних стверджують, що тато й мама купають дитину однаково часто, тоді як у 2020 таких було лише 11%. Також чоловіки стали більше допомагати жінкам загалом з дітьми: щоденний догляд, піклування про хворих дітей, супровід до школи, допомога в самореалізації, лікування, спілкування та ігри. Якщо взяти такий важливий чинник виховання, як спілкування з дітьми, обговорення актуальних тем, читання книг, то у 47% відповідей тато й мама роблять це однаково часто (у 2020 році було 21%). Також цікаво, що збільшився показник того, коли батько залишається вдома з хворою дитиною та водить дітей у садочок чи школу.

Час, сім’я і ще раз час

Попри позитив у тому, що батьки стали ближчими з дітьми, 63% визнають: цього часу їм недостатньо. Проте лише 18% думають щось змінювати, інші хочуть проводити більше часу, але не мають можливості. Основна причина такої статистики — чоловіки змушені багато працювати, щоб забезпечити сім’ю фінансово. Так само й ті жінки, котрі стали менше проводити часу з дітьми, пояснюють це високою зайнятістю. На це впливають сьогоднішні фінансові виклики: важка економічна ситуація та більша потреба у грошах для утримання сім’ї. Також, порівняно з 2020 роком, чоловіки переоцінили роль жінки у вихованні дітей: тільки 2% опитаних стверджують, що піклування про дітей — обов’язок лише жінки.

Загалом батьки за час повномасштабної війни стали більше проводити часу з дітьми. Це пов’язано з тим, що діти потребують емоційної підтримки, є питання їхньої безпеки, школи використовують дистанційний або змішаний формат навчання. Також дорослі могли втратити роботу або стали менше працювати. Але й тут цікавинка в тому, що 31% опитаних чоловіків визнають: їхній час з дітьми зменшився. Імовірно, це більш суб’єктивне твердження: насправді чоловіки більше приділяють часу дітям, але думають, що менше через збільшення потреби в цьому часі. Звісно, є й ті чоловіки, котрі служать у ЗСУ, тому не мають змоги проводити час з рідними.

У дослідженні є цікавий пункт про те, що діти потребують більше уваги під час війни. Дітям завжди важко зрозуміти суворі реалії, тому підтримка обох батьків та збільшення спільного часу — особливо цінне.

Випробування гуртують сім’ю

І це справді приємний факт, особливо після статистики розлучень. Серед опитаних 31% жінок стали суттєво ближчими з дітьми, і так само 25% чоловіків.

Відносна більшість опитаних пояснюють зближення з дітьми тим, що випробування зміцнили емоційні зв’язки. У Біблії ми не раз читаємо, що часи сум’яття й випробувань допомагали ставати сильнішими. За час війни українці зрозуміли, наскільки цінними є сім’я, дім, рідні й близькі люди. Ще однією причиною укріплення сім’ї є те, що батьки почали більше часу приділяти дітям, або ж дитина більше сумує через розділення з татом чи мамою. Знову ж таки ті, хто віддалився від дітей і сім’ї, пояснюють це розлукою, окремим проживанням.

Без сумніву дослідження можна далі розвивати, адже багато аспектів потребують більш детального вивчення. Проте радує, що батьки стають більш свідомими, а інститут сім’ї долає нові виклики. Надіємося, що позитивні тенденції будуть лише утверджуватися.

Джерело: slovoproslovo.info

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

АналітикаСуспільство Все для сімей
Останні новини
Останні новини