Сувора відповідальність церков за порушення карантину згідно з законом від 17 березня. Які документи рекомендується підготувати, аби захиститись юридично
Новини Всеукраїнського Собору
17.03.2020
Як повідомив Центр громадського здоров’я, в Україні станом на 20:00 17 березня офіційно зареєстровані 14 випадків захворювання COVID-19, два з них летальні

16 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України постановою №215 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, установив з 12 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин.

У рамках карантину заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких беруть участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

17 березня Верховна Рада України на позачерговому засіданні ухвалила в цілому проект закону про внесення змін до законодавства, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусу (COVID-19) проект закону № 3219.

Даний Закон  передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність всіх юридичних та фізичних осіб за порушення умов карантину.

Релігійні організації як юридичні особи також підпадають під загальні вимоги закону, та на них розповсюджується адміністративне та кримінальне покарання за порушення карантину.

Яке покарання за порушення карантину може бути застосоване до членів релігійних громад або до пасторів чи єпископів

Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) передбачає такі види покарань:

Кодекс України про адміністративні правопорушення Стаття 443:

«Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями,

- тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 51000 гривень), на посадових осіб у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34000 до 170000 гривень)».

Тобто щодо кожного громадянина, зокрема, пастора чи священника за проведення будь-якого релігійного заходу, зокрема, богослужіння, біблійної групи, наради,  де беруть участь понад 10 осіб може застосуватися штраф від 17000 до 51000 гривень.

Кримінальний кодекс України, Стаття 325

«Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням:

1. Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань,

карається штрафом від тисячі до трьох тисяч (17000-51000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Тобто до пастора чи священника за проведення будь-якого релігійного заходу, зокрема, богослужіння, біблійної групи, наради, прийому членів церкви, і т. д., особливо в церковному будинку, де беруть участь понад 10 осіб, може застосуватися штраф від 17000 до 51000 гривень або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до трьох років.

Ключове, на що варто звернути увагу, що покарання застосовується не тільки за спричинення поширення поширення захворювань, але і  за те, що НЕ ДОТРИМАНО ВИМОГ ДЕЗІНФЕКЦІЇ, бо це  могло спричинити поширення цих захворювань. Тобто не тільки перевищення кількості людей, що збираються, але й нехтування правилами запобігання поширення коронавірусу.

Врахуйте той момент, що уже є випадки, коли люди, які живуть поруч із церквою, телефонували в поліцію щодо того, що в церквах були служіння, коли була введена перша заборона з обмеженням до 200 чоловік, а служіння були більш масовими.

За сприяння розповсюдженню масового зараження або смерть члена церкви тюрма від 5 до 8 років

Стаття 325. Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням

2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -

караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років».

Тобто якщо пастор чи священник проведе релігійний захід, зокрема, богослужіння, біблійну групу, нараду, прийом членів церкви, і т. д., особливо в церковному будинку, де беруть участь понад 10 осіб, і внаслідок цього відбудеться масове зараження людей або хоч один помре, особливо, якщо НЕ ДОТРИМАНО ВИМОГ ДЕЗІНФЕКЦІЇ, то за це передбачене покарання  позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Як юридично захистити церкву та її керівника 

Треба розуміти, що у великих церквах проходить маса активностей, біблійні групи, співанки, консультації, молодіжні зустрічі тощо. Тож часто пастор не може про них знати, і навряд чи може контролювати кількість людей, тож може бути таке, що збереться групка людей, які прийдуть в більшій кількості, ніж дозволено, а потім винним буде старший єпископ чи пастор.

Як голова помісної церкви та її юридичний керівник старший єпископ чи пастор має видати службовий Наказ, де зафіксувати вимоги до роботи помісної церкви під час карантину. Таким чином, він частково зніме із себе відповідальність за те, що якісь аспекти можуть бути порушені, адже він всіх повідомив про те, що треба виконувати, і якщо хтось порушив ці вимоги, то це уже відповідальність конкретно тієї людини, бо вона була попереджена.

Проект типового наказу додається: https://docs.google.com/document/d/1mfTVcVRZrH-6vAxcNIWHOOAiwTmHf__ga8e4mXQ9vn8/edit?usp=sharing

Інструкції для членів церкви додаються: https://docs.google.com/document/d/1uXpM5Ds0Ioh1FVKVq-w76B3oH5R-rttUi9RxCUQ0SEM/edit

Як організувати служіння онлайн: https://sobor.com.ua/news/yak-organizuvati-bogosluzhinnya-onlain

Постанова Кабміну про карантин: https://docs.google.com/document/d/1a_06xDgqG80df-OOjWKWp2P5RxaRkO-Poyf0E5FCoVo/edit?usp=sharing

Читайте також: Каталог ютуб-каналів церков, які проводять трансляції богослужінь

Всеукраїнський Собор закликає молитися за людей, які захворіли на коронавірус та інші хвороби, аби Господь зцілив та підтримав їх. Молимось про Божу охорону та захист. Закликаємо зберігати спокій, адже Господь контролює наше життя та оберігає нас. Однак потрібно дотримуватися медичних рекомендацій заради наших ближніх.

Просимо максимально розповсюдити дану інформацію по церквах.

Підписуйтесь на нас у Телеграм, Фейсбук та Інстаграм, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Фото

Новини Всеукраїнського Собору
Останні новини
Останні новини