Бронювання, кешбек за товари та нові правила на кордоні. Що зміниться у листопаді
Суспільство
01.11.2024
Листопад принесе українцям небагато змін, однак серед них є новації для військовозобов'язаних та бізнесу

Які зміни у системі бронювання від мобілізації, як триває підготовка до виплат 1000 грн від президента, що буде з національним кешбеком і про що варто пам'ятати водіям?

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Сайт bbc.com зібрав головне про зміни в останньому місяці осені.

Бронювання від мобілізації у "Дії" обіцяють відновити

В середині листопада має відновитися сервіс бронювання від мобілізації у "Дії". Зараз така бронь неможлива, оскільки триває аудит підприємств на відповідність критеріям критично важливих. Саме вони мають право бронювати військовозобов'язаних.

В уряді обіцяють, що 15 листопада електронне бронювання відновиться.

Проте не виключено, що це може статися пізніше, а якась частина критично важливих підприємств втратить цей статус. Також сама процедура бронювання може бути змінена.

Провести аудит вирішили після того, як президент Зеленський висловив невдоволення тим, що бронювання вже мають 1,5 млн людей, причому їх кількість суттєво зросла впродовж останніх місяців - якраз після того, як уряд у липні запустив цю послугу в "Дії".

Наприкінці жовтня уряд дозволив продовжити бронювання лише тим, хто отримав статус заброньованого до 31 травня 2024 року, тобто, до появи послуги в "Дії".

Водночас, як визнають оглядачі, бронювання через "Дію" дало можливість керівнику критично важливого підприємства в онлайн-режимі подавати заяви про бронювання одразу кількох співробітників. Невдовзі через "Дію" він отримував відповідь – рішення про бронь.

Це значно полегшувало, а головне – прискорювало процес бронювання. До цифровізації процес міг тривати місяцями.

Відстрочка від мобілізації у "Резерв+", але не для всіх

У листопаді 2024 року в застосунку “Резерв+” з’явиться можливість отримати, а також продовжити відстрочку від мобілізації кільком категоріям громадян.

Про це повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

Такою послугою зможуть скористатися багатодітні батьки, студенти денної форми навчання та особи з інвалідністю.

Зараз вони, як і інші військовозобов'язані, заяву на відстрочку та документальне підтвердження підстав мають подавати у паперовій формі до ТЦК.

"Ми хочемо, щоб людина, яка має підстави для відстрочки, не писала заяву від руки і не ходила в ТЦК, а могла за декілька хвилин сигналізувати про своє право, і щоб ця відстрочка була валідна", - пояснювала представниця міноборони.

Проте вона не уточнила, з якої саме дати у листопаді ця послуга запрацює.

Національний кешбек на паузі

Наприкінці місяця припинять платити національний кешбек за урядовою програмою.

У міністерстві економіки обіцяють, що перерва триватиме до кінця грудня, а на початку 2025 року вона має бути відновлена.

"Національний кешбек" - програма, що передбачає компенсації покупцям за придбані товари українського виробництва. 10% від вартості товару можна було отримати на спеціальну картку. Програма була запроваджена у вересні, а у жовтні люди отримали перші виплати. Також кешбек надійде на картки покупців у листопаді.

В уряді вважають, що перші місяці дії програми продемонстрували її ефективність. Охочі долучитися до неї оформили близько двох мільйонів карток, на них надійшло 73 млн гривень.

1000 гривень підтримки

Але на картку національного кешбеку можна буде отримати тисячу гривень за програмою президента "єПідтримка", яку він презентував нещодавно.

Володимир Зеленський доручив урядові розпочати виплати у грудні. Планується, що гроші отримає кожен українець будь-якого віку.

Тому впродовж листопада Кабмін має розробити правила отримання допомоги. Вона, зокрема, передбачає оформлення спеціальної картки, проте наразі не відомо, чи це має бути лише картка "національного кешбеку".

Витратити ці кошти можна буде на товари українських виробників, сплатити комунальні послуги, купити ліки, квитки "Укрзалізниці" чи у театр, українські книжки, а також донатити військовим.

Нові правила реєстрації для перевізників на кордоні

З 1 листопада українські перевізники повинні проходити обов'язкову електронну реєстрацію фур і вантажів на польському кордоні.

Такі вимоги Польща запровадила для іноземних перевізників і вони не стосуються країн, що є членами ЄС чи Європейської асоціації вільної торгівлі, а також Швейцарії, повідомляє Львівська митниця з посиланням на польських колег.

Незалежно від типу вантажу, перевізники будуть зобов'язані реєструвати його в системі електронного нагляду за транспортом (SENT).

Окрім того, компанії-перевізники повинні забезпечити постійне передавання геолокаційних даних своїх фур, а сама вантажівка - мати ввімкнений локатор або зовнішню систему локалізації.

У разі порушень штрафуватимуть як компанію-перевізника, так і самого водія. За різні види порушень водій може бути оштрафований на 1,5-2 тис. злотих (15-20 тис. гривень), компанія - на 10-12 тис. злотих (100-120 тис. гривень).

Україно-польський кордон з початком широкомасштабної війни у 2022 році став головним транспортним коридором для періщення українських товарів. В останній рік польські підприємці неодноразово блокували українські фури на кордоні, домагаючись преференцій від свого уряду.

Обмеження швидкості на дорогах

З 1 листопада 2024 року в усіх містах України зміняться правила щодо обмеження швидкості на дорогах. Максимальна дозволена швидкість руху становитиме 50 км/год.

Перший заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький повідомив, що це норми "зимового періоду", коли рівень небезпеки для всіх учасників руху зростає.

Таким чином на ділянках доріг у містах, де дозволена швидкість була до 80 км/год, дорожні знаки замінили на нові, де максимальною буде швидкість 50 км/год.

Заміна старих банкнот

З 1 листопада Національний банк розпочне поступову заміну банкнот номіналами 50 та 200 гривень зразків 2003-2007 років.

Вони будуть замінені банкнотами аналогічних номіналів сучасного покоління - зразка 2014 року та наступних років випуску.

Таку заміну центральний банк робить не вперше. Ніяких незручностей це для людей не створить. Старі купюри вилучатимуть з обігу поступово, замінюючи їх новими.

Національний банк повідомляє, що ця заміна завершить процес оновлення купюр різних номіналів на більш захищені.

Джерело: bbc.com

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

 

 

 

Суспільство Економіка та бізнес
Останні новини
Останні новини