Вчені довели економічну вигідність стійких та вірних сімей
Аналітика
15.06.2021
Сім’я створює великі економічні переваги для повсякденного життя і для цивілізації в цілому. Але розширена і навіть нуклеарна сім’я руйнується через зміни в державній політиці, економічні тенденції та культурні фактори

У цій статті йдеться про те, як нуклеарна сім’я і особливо розширена сім’я збільшують продуктивність людини завдяки спеціалізації і поділу праці всередині них.

Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

У кожного домогосподарства, незалежно від того, складається воно з одного або декількох дорослих людей, є великий перелік завдань, які воно має постійно вирішувати: отримання прибутку, догляд за дітьми, ремонт житла, приготування їжі, прибирання, прання тощо.

Люди можуть досягти рівня продуктивності, що перевищує суму їхньої особистої продуктивності, об’єднуючись у сім’ї. Ефективність підвищується за рахунок спеціалізації і поділу праці. Ці механізми детально описані в підручнику Роберта Мерфі “Уроки для молодого економіста”.

Вроджені і набуті здатності

Один з механізмів називається “природною здатністю”. Деякі люди просто від народження краще, ніж інші справляються з певними видом завдань. У нас різні обдаровання. Коли люди живуть окремо, то їм потрібно готувати тільки для однієї людини, отримувати дохід для однієї людини, прати білизну для однієї людини тощо. Вони мають навчитися робити все потроху.

Навпаки, в сім’ї, де один краще, ніж інший, заробляє гроші, ремонтує, навчає дітей алгебри…, загальна продуктивність сягає максимуму, якщо ця особа в повній мірі застосовує свої природні здатності, зосереджуючись на задачах, які у неї виходять краще.

Так само спеціалізація збільшує продуктивність завдяки “набутим здібностям”. Чим більше ви над чимось працюєте, тим краще у вас виходить. Людині, яка живе на самоті, важко досягти такої ж кваліфікованої спеціалізації, тому що їй доводиться розділяти свої зусилля на більшу кількість обов’язків. Однак сім’я може використовувати набуті здібності, розділивши обов’язки між собою і заглибившись у відповідну частину своїх обов’язків.

Час між завданнями і ефект масштабу

Ще одна перевага спеціалізації і поділу праці полягає в тому, що, оскільки кожна людина виконує меншу кількість завдань, вона витрачає менше часу на перемикання між різними завданнями.

Мерфі пояснює: «Уявіть собі просту картину: троє дітей, прибирають зі столу після обіду. Швидше за все, діти зможуть виконувати роботу швидше, якщо розділять завдання і будуть спеціалізуватися по простій причині, щоб скоротити непотрібні рухи. Наприклад, одна дитина може прибрати залишки їжі з тарілок в сміття і віднести посуд у раковину. Друга дитина може мити, а третя сушити. Ця система набагато ефективніша: все буде зроблено швидше, ніж якби кожна дитина схопила тарілку, зішкребла їжу в сміття, потім віднесла її до раковини і вимила, а потім зробила крок у бік, щоб висушити ту ж тарілку і, нарешті, прибрати її. Той самий принцип застосуємо і до інших виробничих операцій».

Крім швидшого миття посуду, багато сімей можуть скористатися цією перевагою ще одним способом: заощадити на поїздках, які в рамках наведеного вище прикладу з миттям посуду є “непотрібними рухами”.

Двоє людей, що живуть окремо, повинні і виконувати домашні справи, і добиратися до роботи. Однак, коли дві людини утворюють сім’ю, то один з них присвячує себе роботі по дому, а інший зароблянню доходу поза домом, цим самим може скоротити загальний час, що витрачається на дорогу, кількість необхідних автомобілів і кількість грошей на паливо.

Ще одна перевага поділу праці, доступна сім’ям, але недоступна для людей, що живуть окремо, це ефект масштабу, який означає, що “подвоєння витрат більш ніж удвічі збільшує випуск”. На приготування спагетті для клану з тридцяти осіб йде більше часу, ніж на приготування для самотньої особи, але це не може тривати довше в тридцять разів і, таким чином, більш ефективно.

Мерфі показує додатковий приклад роботи цього принципу: “Чи хочете ви приготувати одну чашку кави або чотири, робота з приготування в основному однакова, тому люди часто запитують: “Я роблю каву, хтось ще хоче?“

Читайте також: Кількість розлучень найнижча за 60 років, число абортів впало вдвічі: уряд Угорщини оприлюднив плоди посилення співпраці з церквами

Ми виокремили кілька способів, за допомогою яких сім’ї збільшують економічну продуктивність: природні здібності, набуті здібності, зменшення часу, що втрачається на перемикання між видами діяльності, і економія на масштабі. Перш ніж рухатися далі, зверніть увагу, що в кожному з цих випадків переваги мають тенденцію посилюватися у міру збільшення кількості людей в сім’ї, тому що з великою кількістю людей кожна людина може більш глибоко спеціалізуватися на меншій кількості завдань. Висновок для реального життя полягає в тому, що розширені сім’ї, як правило, виграють від поділу праці навіть більше, ніж нуклеарні сім’ї.

Розлучення проти спеціалізації

Спільноти з підвищеною ймовірністю розлучення працюють проти переваг спеціалізації і поділу праці. Тобто в умовах, коли розлучення вважається малоймовірним, більш імовірно, що переваги спеціалізації збережуться згодом.

Це може вплинути на сприйняття одружених людей і на те, як кожна людина бачить потенційну цінність у спеціалізації в сім’ї. В умовах, специфічних для даного суспільства або конкретного шлюбу, де чоловік очікує, що шлюб з великою ймовірністю розпадеться (особливо в роки виховання дітей), ризик надмірної спеціалізації зростає. Тому в цих випадках більш імовірно, що чоловік буде уникати високого рівня спеціалізації, тому що в разі розлучення подружжя повинні бути готові до відносної незалежності. Суди зі шлюборозлучних справ вже давно з’ясували, що людина, яка відмовляється від оплачуваної кар’єри, щоб зайнятися домашніми справами, може виявитися в більш хиткому економічному становищі.

Давно відомо, що сім’ї з одним із батьків, як правило, бідніші. Більш того, у Сполучених Штатах один з найвищих в світі показників кількості дітей, які живуть з батьками-одинаками. І ця частка сімей з одним із батьків потроїлася з 1965 року. Культурний вплив на ці тенденції, безперечно, дуже великий. Але ми повинні враховувати і економічні ефекти. Суспільство, яке приділяє мало уваги створенню сім’ї, також є суспільством, яке відмовляється від багатьох економічних вигод сімейного життя, одержуваних за рахунок поділу праці та економії за рахунок масштабу.

За матеріалами rodyna.org.ua та Mises Institute

Фото

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут.

АналітикаВсе для сімей
Останні новини
Останні новини