«Ви ставите занадто багато запитань»: як співзасновник Вікіпедії став християнином
Надихаючі історії
13.02.2025
Ларрі Сенгер, співзасновник Вікіпедії та доктор філософії, несподівано розповів у своєму блозі, як, коли і чому він прийняв рішення слідувати за Ісусом

Заснована у 2001 році Вікіпедія, відкрита онлайн-енциклопедія, входить до п’ятірки найбільш відвідуваних вебсайтів Інтернету.

5 лютого 2025 року один із її засновників, Ларрі Сенгер, повідомив у своєму блозі, що тепер він християнин, і розповів про шлях, який привів його до цього, пише Evangelical Focus.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Сенгер народився у 1968 році в християнській родині, яка регулярно відвідувала лютеранську церкву Міссурійського Синоду. Але хоча він був конфірмований (публічний акт свідомого й добровільного свідчення віри в Ісуса Христа; символізує досягнення молоддю церковного повноліття й остаточне входження до релігійної громади – ред.) там у віці дванадцяти років, Ларрі поступово відійшов від віри, оскільки його власна родина перестала відвідувати церкву.

«Напевно, я перестав вірити в Бога, коли мені було 14 чи 15 років», – каже він.

Цікавість Сенгера

Підліток, який «був схильний ставити надто багато питань», почав захоплюватися філософією.

За його власним свідченням, Сенгер розумів, що «в Бога вірять лише догматики, яким бракує допитливості і які не вміють відповідати на складні питання».

Він завжди відчував, що ним керує особиста місія пошуку правди. Це змусило його здобути науковий ступінь в філософії та готуватися стати професором університету, спілкуючись із ірраціоналістами, нігілістами та об’єктивістами. Збентежений відповідями, які ці рухи давали на його запитання, він прагнув розробити власну філософську систему.

Після захисту дисертації у 2000 році він продовжував викладати в кількох університетах до 2005 року, коли почав повністю зосереджуватися на своїх інтернет-проєктах, зокрема Вікіпедію.

Про існування Бога

Його позиція щодо Бога спочатку була агностичною. «Я навіть не знаю, що означає поняття «Бог», а аргументи, що використовують концепцію Бога, – це нісенітниця», – казав він.

Однак, коли у 1994 році один із його студентів представив аргумент «тонкого налаштування» («a fine-tuning argument» – один з основних аргументів креаціоністів; гіпотеза про те, що, оскільки «життя, як ми його знаємо», не могло б існувати, якби константи природи – такі як заряд електрона, гравітаційна стала та інші – були хоча б трохи іншими, Всесвіт має бути налаштований спеціально для життя – ред.) для обґрунтування існування Бога, це справило на Сенгера враження. «Коли я виявив, що не маю відповіді, на моїх очах були сльози, на мій жах. Досі я не зовсім впевнений, чому», – пише він.

Він ніколи не симпатизував найпристраснішим атеїстам свого часу, новим атеїстам, таким як Річард Докінз. Ларрі вважав їхні аргументи «грубими та огидними».

Це змусило його перейти до теїстичної сторони дебатів, і хоча він все ще вважав себе агностиком, його повага до філософів-вірян та їхніх аргументів призвела до думки вважати віру в існування Бога «принаймні раціональною».

Щось починає змінюватися

Його одруження у 2001 році і народження першої дитини через п'ять років також змінили його розуміння етики, поставивши під сумнів атеїстичні позиції. «Якщо я готовий померти за свою дружину та дітей, чи діятиму я у власних інтересах?», – запитує він.

У міру того, як «причини для зневіри відпадали одна за одною», його ставлення до Біблії трохи змінилося.

У 2010 році Сенгер почав час від часу читати своїм дітям уривки з біблійних історій. Але для нього це були просто історії без особливого значення: «Я просто припускав, що там немає нічого особливо глибокого для розуміння», – згадує він.

Його погляд на релігію став більш сприятливим, коли він уважніше придивився до навколишнього світу. «Як серйозна культурна сила, яка надихає нас жити добре, релігія є блідою тінню минулого. Навіть як невіруюча людина, я вважаю це справді глибокою втратою», – підкреслює Сенгер.

«Я ніколи не боявся стати релігійним. Я просто не міг цього зробити, тому що це здавалося мені абсолютно невиправданим». Тому, коли у 2017 році він почав писати філософські есе про Бога, добро і зло, щось змінилося.

Тепер він вважав віру в Бога не лише розумною чи терпимою, але й «позитивно приємною». Він «відчув тепло до цього» і «прийшов до морального схвалення цього».

Біблія, яка відповідає на його запитання

Нові відкриття у «справі Епштейна» (у липні 2019 року фінансиста та мільярдера Джеффрі Епштейна звинуватили у торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації – ред.), яка розкрила схему організованої торгівлі дітьми та сексуальної експлуатації, вразили його. «У якому світі ми живемо, якщо наші інституції дозволяють цьому відбуватися безкарно?», – прокоментував Сенгер.

Завдяки книгам, які йому порадив друг, він виявив зв’язок між цим видом насильства та окультними духовними практиками. Чим більше він читав про це, тим неприємніша була для нього ця тема. Хоча він перестав читати про це, цей досвід підігрів його цікавість до вчення Біблії про добро і зло.

«Коли я дійсно спробував зрозуміти Біблію, я виявив, що вона набагато цікавіша і – на мій подив і жах – систематичніша, ніж я очікував», – пояснює Сенгер.

Усвідомлення того, що «Біблія може витримати допит», і що його запитань ніколи не було «забагато» та в Біблії  є на них відповіді, допомогло йому зруйнувати бар’єр, який утримував його від Бога.

Наступним кроком було почати «розмовляти з Богом», наблизитися до ідеї молитви, яка була йому знайома з дитинства.

«У цей момент я вже почав вірити в Бога, але я не був готовий зізнатися в цьому собі, і я не міг легко поєднати це з власними філософськими переконаннями», – каже Сенгер.

Навернення в християнство

Після нового досвіду він переглянув аргументи на користь існування Бога, які він знав до того часу, і почав писати власні роздуми на цю тему. У лютому 2020 року він зізнався, що вірить у Бога.

«God Exists: A Philosophical Case for the Christian God» (Бог існує: філософське обґрунтування християнського Бога) спочатку була публікацією в блозі, завантажена в середині 2020 року, але він швидко зрозумів, що це може стати книгою, тому він видалив її з мережі та все ще працює над її публікацією.

В останніх абзацах свого допису в блозі Сенгер зізнається, що, незважаючи на те, що приєднався до кількох груп вивчення Біблії, він ще не є офіційним членом церкви. «Я знаю, що покликаний вклонятися Богу разом із моїми братами і сестрами у Христі, але я продовжую ставити занадто багато питань», – сказав він. «Якщо я збираюся продовжувати вести теологічні блоги та відео (а згодом і писати книги), я не хотів би публічно суперечити власній [церковній] конфесії», – додає він.

Скільки довкола нас Ларрі Сенгерів?

«У мене ніколи не було приголомшливого досвіду навернення. Я наближався до віри в Бога повільно і неохоче – так, з великим інтересом, але сповнений збентеження і страху», – пояснює філософ.

Ця історія надихає, але вона також кидає нам виклик: скільки Ларрі Сенгерів навколо нас? Читання і вивчення його свідчення неминуче спонукає нас задуматися над тим, як ми ставимося до тих, хто сумнівається, ставить питання або шукає відповіді.

«Занадто багато питань» спочатку відштовхнуло Сенгера від Бога, але саме це спонукало його через роки наблизитися до Нього.

Відкриття для себе того, що Біблія могла сказати про його найглибші переживання, мало вирішальне значення в його «повільній» подорожі до Ісуса. Але в цьому процесі філософ був вдячний за зустрічі з людьми та ситуаціями, які кинули йому виклик, наприклад, з одним із студентів, яких він навчав у 1994 році.

Джерело: Evangelical Focus

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Надихаючі історіїХристиянський світ
Останні новини
Останні новини