TikTok, Reels і Shorts викликають у людей залежність та руйнують мозок – дослідження
Здоров'я
19.01.2025
Крім того, захоплення таким контентом може негативно впливати на когнітивні функції та психічне здоров'я людини

Китайські вчені провели дослідження і дійшли висновку, що надмірний перегляд коротких відео – таких, які публікують на платформах TikTok, Reels (Meta) та Shorts (YouTube) – викликає залежність. Результати дослідження були опубліковані на науковому порталі Sciencedirect, передає OBOZ.UA.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Для проведення експерименту вчені зібрали групу зі 111 учасників віком від 17 до 30 років, які не мали проблем із психікою.

За допомогою сканера Siemens 3T Prisma в Центрі дослідження МРТ Педагогічного університету Тяньцзіня вони досліджували зміни у мозку піддослідних під час довготривалих переглядів коротких відео у TikTok, Reels та Shorts.

Два місяці поспіль кожного дня по 95 хвилин їм показували ролики з цих соцмереж.

Результати експерименту показали:

▪ У піддослідних зменшився обсяг сірої речовини в орбітофронтальній корі на 2,3% за два місяці;

▪ Якість сну знизилась на 30%, а у 50% учасників виникло безсоння;

▪ У студентів значно знизилась здатність до концентрації – замість очікуваних 2,5 хвилин учасники змогли зосередитись лише на 47 секунд;

▪ У піддослідних з'явились ознаки психічних розладів – у половини учасників діагностували депресію, що потребує лікування, та інші тривожні стани.

На генетичному рівні дослідники ідентифікували понад 500 генів, які мають звʼязок зі змінами мозку, пов’язаними із залежністю від коротких відео. Ці гени були в основному залучені до синаптичної сигналізації та нейронних зв’язків, процесів, необхідних для комунікації та пластичності мозку.

Примітно, що багато з цих генів виражені в підлітковому віці – критичному періоді для розвитку мозку. Це підкреслює, що підлітковий вік – особливо вразливий період для розвитку моделей поведінки, таких як залежність від "швидкого контенту".

У підсумку вчені зазначили, що надмірне споживання короткоформатного відеоконтенту може мати серйозні наслідки для людей. Крім психічного здоровʼя під загрозою також опиняється зір.

Джерело: OBOZ.UA

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Здоров'яСуспільство Загрози та виклики
Останні новини
Останні новини