Майкл Фарадей народився поза шлюбом 22 вересня 1791 року та проживав в сім’ї коваля. Батьки Майкла були членами маленької протестантської церковної громади, яку хлопчик теж відвідував з раннього дитинства. По закінченні початкової школи його формальне навчання завершилося. Скромні прибутки батька не дозволили Майклу продовжувати навчання, однак хлопець продовжував займатися самоосвітою. З 12-ти років він працює в книжковій крамниці, де отримує необмежений доступ до знань. «Британська енциклопедія» пробудила в ньому інтерес до науки. Юнак почав читати книги з фізики та хімії. Тоді ж він почав ставити перші досліди.
Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!
В 1810 році сталася знамення подія – один з постійних відвідувачів крамниці подарував Майклу, який вразив його своїми знаннями, абонемент на цикл з чотирьох лекцій сера Гамфрі Деві, одного з найвідоміших хіміків свого часу. Майкл настільки був вражений почутим, що законспектував усі лекції, оправив їх у палітурку й відправив вченому з проханням допомогти реалізувати себе в науці. І ось з 1813 року молодий Фарадей став асистентом сера Деві в Королівському інституті.
З цього часу авторитет молодого вченого постійно зростав так, що його ім'я почали ставити в один ряд з найвидатнішими вченими Вікторіанської епохи. Сама королева Вікторія неодноразово запрошувала його на особисту аудієнцію.
Найбільші відкриття Фарадея відносять до виявлення зв'язку між електрикою й магнетизмом. Вчений передбачив єдність «сил» природи (різних видів енергії) та їхнє взаємне перетворення (і це задовго до відкриття закону збереження енергії). На основі цього передбачення він розробив технічні рішення з виробітку електроенергії, які використовуються й сьогодні.
Фарадей довів, що вироблена електроенергія була однаковою незалежно від того, яким способом вона вироблялася – магнітним полем, хімічною батареєю чи як статична електрика. Окрім того, вчений сформулював закони електролізу, які тепер носять його ім'я. Також Фарадей першим отримав ряд зріджених газів та вивів формулу бензолу.
Такий величезний вклад в науку Майклу Фарадею вдалося внести, перш за все, завдяки тому, що він був геніальним експериментатором, який не боявся ставити під сумнів наукові уявлення своєї епохи, а також глибоко віруючою людиною. У книзі про Фарадея Брайан Бауерс пише:
«Здається, що його релігійна віра в єдиного Творця заохочувала його наукову віру в "єдність сил", ідею, що магнетизм, електрика та інші сили мають спільне походження».¹
Слід зауважити, що Фарадей завжди брав активну участь у житті своєї церкви. Він був старійшиною понад 20 років. В той час старійшини по черзі проповідували та керували богослужінням. Вчення церкви, членом якої був Майкл Фарадей, було засноване на словах Ісуса з Нагірної проповіді. Втілені у них християнські принципи, такі як щедрість, смирення та прощення, чітко виявились у житті Фарадея.
Відношення до прощення не раз випробовувалось в житті великого вченого. Прийняття запрошення королеви Вікторії на обід означало для Фарадея відсутність на недільному богослужінні. Це виявилося неприйнятним для інших старійшин церкви – і його було знято з посади старійшини. Фарадей відповів так, як відповів би Ісус. Він продовжував відвідувати богослужіння й поводився з любов'ю до тих, хто його скривдив.
Ще один показовий приклад пов’язаний із тим, що вчений мав багато наукових розбіжностей зі своїм наставником Гамфрі Деві. Це зіпсуло їхні стосунки і сер Гамфрі голосував проти прийняття Фарадея в члени Лондонського королівського товариства в 1824 році. Однак вчений до кінця своїх днів не переставав захоплюватися своїм наставником, як науковцем, і завжди згадував його найкращими словами.
Майкл Фарадей щедро жертвував благодійним організаціям та бідним, яких також регулярно відвідував. Він підтримував свою овдовілу матір протягом багатьох років. Фарадей не був зацікавлений у придбанні багатства. Він неодноразово відмовлявся від високооплачуваної консультаційної роботи для уряду та промисловості, щоб можна було зосередитися на своїй скромніше оплачуваній науковій та лекційній роботі.
Попри свою наукову діяльність, Майкл Фарадей був і популяризатором науки. В 1826 році, працюючи в Королівському інституті, він організував на його базі щорічні цикли наукових лекцій для дітей, які проводяться аж до сьогодні.
Його думки щодо зв’язку між наукою і релігією були висловлені в одній із лекцій, виголошеній у 1854 році перед Його Королівською Високістю принцем-консортом, чоловіком королеви Вікторії, та членами Королівського інституту, а потім надруковані наприкінці його праці «Дослідження з хімії та фізики».
«…І все ж навіть у земних справах я вірю, що "Його невидиме від створення світу, власне Його вічна сила й Божество, думанням про твори стає видиме"; і я ніколи не бачив нічого несумісного між тими речами, які можна пізнати духом людини, що знаходиться всередині неї, й тими вищими речами… [які вона пізнає розумом]».
Олександр Столєтов, російський фізик ХІХ ст., засновник фізичної лабораторії Московського університету, так висловився про Фарадея:
«Ніколи з часу Галілея світ не бачив стільки вражаючих та різноманітних відкриттів, які вийшли з однієї голови».
Коли Фарадей пішов у відставку з посади в Королівському інституті після 50-ти років праці, він подякував тим, хто працював з ним усі ці роки. Однак найперше він подякував «…Богу, за всі його дари».² У біографії вченого Л. П. Вільямс писав:
«Його справжнє смирення полягало в глибокій свідомості його боргу перед Творцем. Те, що Майклу Фарадею, бідному неосвіченому синові коваля та сільської служниці, дозволено було побачити красу вічних законів природи, було для нього нескінченним дивом».³
Більше про креаціонізм та еволюцію читайте на сайті Креацентру Планета Земля: https://creacenter.org/uk
Автор: Орест Бабицький
Посилання:
1. B. Bowers, Michael Faraday and Electricity, Priory Press, Hove, Sussex, 1974, p.34
2. Цитата з Bowers, p. 86.
3. L.P. Williams, Michael Faraday, Simon & Schuster, New York, 1971, як цитується в: C. Ludwig, Michael Faraday—Father of Electronics, Herald Press, Scottdale, Pennsylvania, 1978, p.194
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут.