Вчені з Японії та Таїланду виявили мікропластик у всіх трьох частинах анатомії коралів: у слизовому шарі, тканинах і скелеті. Це відкриття дало нові відомості про «зниклий пластик» – близько 70% пластикових відходів в океанах не знайдено. Вчені припускають, що корали поглинають мікропластик з навколишньої води. Результати дослідження опубліковані в журналі Science of the Total Environment, передає Sat.Net.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Пластик зробив наше життя зручним, як ніколи, але залежність людини від пластику заподіяла нашій екосистемі величезної шкоди, яку тільки починають усвідомлювати. В океани щорічно потрапляють 4,8-12,7 млн тонн пластику.
«У Південно-Східній Азії проблема забруднення пластиком досягла серйозних масштабів. Щорічно в навколишнє середовище скидається близько 10 млн тонн пластикових відходів, що становить 1/3 від світового обсягу, – заявляє доцент Суппакан Джанданг із Дослідницького інституту прикладної механіки Кюсю (RIAM) і провідний автор дослідження. – Частина цього пластику потрапляє в океан, де він розпадається на мікропластик».
Для глибшого вивчення проблеми пластикового забруднення RIAM у 2022 році розпочав співпрацю з університетом Чулалонгкорн у Таїланді та створив Центр вивчення океанічного пластику. Під керівництвом професора Ацухіко Ісобе дослідники зробили ці останні відкриття. Учені прагнули проаналізувати вплив мікропластику на коралові рифи, тому зосередили свої дослідження на узбережжі острова Сі Чанг у Сіамській затоці. Цей регіон знаменитий своїми невеликими рифовими мілинами і є відомим місцем для антропологічних досліджень.
«Корал складається з трьох основних анатомічних компонентів: поверхневого слизу, що вкриває зовнішній шар коралового тіла; тканини, що представляє внутрішні частини корала; і скелета, що складається з жорстких відкладень карбонату кальцію. Наше завдання полягало у створенні методу для вилучення та ідентифікації мікропластику з коралових зразків, – продовжує Джанданг. – Ми обробили зразки серією простих хімічних промивань, щоб зруйнувати кожну анатомічну оболонку. Після розчинення кожного шару ми фільтрували отриманий вміст і потім переходили до наступного шару».
Дослідники зібрали і проаналізували 27 зразків коралів чотирьох різних видів. У цих зразках було виявлено 174 частинки мікропластику, більшість з яких мали розміри від 101 до 200 мікрометра, що можна порівняти з шириною людської волосини. Зі знайденого мікропластику 38% перебували на поверхні слизу, 25% – у тканинах корала, а 37% – у його скелеті.
За видами мікропластику найбільшу кількість склали нейлон, поліакрилонітрил і поліетилентерефталат (PET), які загалом зайняли 20,11%, 14,37% і 9,77% відповідно від усіх ідентифікованих зразків. Ці нові дослідження показують, що корали можуть виконувати роль «поглиначів» морського пластику, збираючи пластикові відходи з океану, так само як дерева поглинають CO2 з повітря.
«Проблема «пластику, якого бракує» довгий час турбувала вчених, які відстежують пластикові відходи в морі, але ці дані свідчать про те, що частина зниклого пластику – в коралах», – стверджує Джандаг. – Коралові скелети залишаються незмінними навіть після загибелі, і накопичений мікропластик може зберігатися в них протягом сотень років, подібно до комах у бурштині».
Для повного розуміння наслідків для коралових рифів і глобальної екосистеми потрібні додаткові дослідження. «Корали, які ми аналізували, зустрічаються в усьому світі. Щоб отримати більш точне уявлення про ситуацію, нам необхідно провести всебічні дослідження за участю різноманітних видів коралів на глобальному рівні, – підбиває підсумок Ісобе. – Також не ясно, як мікропластик впливає на здоров’я коралів і загальний стан рифів. На нас чекає багато роботи, щоб оцінити вплив мікропластику на нашу екосистему».
Дослідники встановили, що для запобігання подальшому забрудненню води необхідно скоротити кількість пластикового сміття на 32% до 2035 року. У доповіді, опублікованій у журналі Marine Pollution Bulletin, вони вперше встановили чітку цифрову мету для розв’язання проблеми глобального забруднення моря пластиком.
Джерело: Sat.Net
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут