Міністерство освіти і науки України оголосило про початок реалізації комплексної політики «Освіта для життя».
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Про що це?
Ініціатива спрямована на подолання розриву між теорією та практикою, між шкільною програмою й реальними потребами учнів. Комплексна політика «Освіта для життя» стане системним оновленням змісту освіти, продовженням та посиленням реформи Нової української школи, пише osvitoria.media.
«Шкільна освіта має готувати учнів до реального життя. Це — головна ціль, відповідно мета освітньої політики — створити систему, де кожен учень не просто здобуває знання, а розвиває практичні вміння, вчиться критично мислити та працювати в команді. Водночас ми прагнемо полегшити роботу вчителів, надавши їм чіткі інструменти та методики для досягнення освітніх цілей», — зазначає міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
«У результаті політики «Освіта для життя» навчання стане зрозумілішим та послідовнішим, діти зможуть застосовувати знання для розвʼязання реальних завдань та проблем, уроки стануть цікавішими та логічно взаємопов’язаними; зʼявляться сучасні підручники, навчальні матеріали та моделі освітніх просторів (лабораторій, майстерень, мистецьких студій)», — додала заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова.
Більше про «Освіту для життя».
Що змінюватиме «Освіта для життя»?
- Зміст освіти: переглянуть підхід до створення підручників: запропонують нові формати, додатково до традиційних (робочі зошити, посібники, електронні чи цифрові рішення), типи і види завдань, дизайн, а також апробацію та експертизу.
- Фізичне середовище: оновлять переліки обладнання для кабінетів і лабораторій та розроблять гайдбуки для кожної освітньої галузі щодо обладнання та дизайну просторів.
- Те, як мислить вчитель — зміна підготовки вчителів: зʼявиться цифровий портал, на якому будуть розміщені путівники для кожної освітньої галузі. Учителі зможуть використовувати їх для розроблення навчальних програм, уроків, діагностувальних робіт за групами результатів. Також цим ресурсом можуть користуватися розробники програм і підручників. Портал міститиме конкретні цифрові інструменти, що синхронізують очікувані результати з компетентнісним потенціалом кожної галузі, наскрізними вміннями та конкретними прикладами видів діяльності.
Які освітні галузі реформуватимуть першими?
Освітня галузь об’єднує споріднені предмети й курси. Наприклад, до природничої освітньої галузі належать фізика, хімія, біологія, частково географія, екологія та астрономія як окремі предмети або інтегровані природничі курси.
Всього освітніх галузей — 9. Першими пілотуватимуть 3: мистецька, технологічна, природнича. Наступні галузі (по 3) запускатимуть у пілот з кожного нового навчального року.
Час реалізації комплексної політики:
- Січень–квітень 2025 року: опитування освітян, батьків, школярів; відкриті галузеві зустрічі з освітянами та експертами, які відбуватимуться з 22 лютого 2025 року у формі відкритого діалогу про те, як оновити викладання предметів та курсів. Для кожної з освітніх галузей запланована окрема фахова зустріч у результаті яких фахівці зберуть дорожні карти змін. Вони визначатимуть не лише, зміст і методику навчання, але й взаємозвʼязки між предметами та курсами всередині галузі. Події відбудуться в Києві.
- Травень 2025: презентація напрацювань-результатів обговорень з освітянами та експертами; розроблення концепцій освітніх галузей, яке охоплюватиме визначення мети та викликів, очікуваних результатів навчання, а також аналіз успішних міжнародних прикладів.
- Червень–липень 2025: громадське обговорення концепцій на платформі Є-демократія, затвердження концепцій наказом МОН.
- Червень–серпень 2025: професійний розвиток учителів і навчання нових підходів у трьох пілотних галузях; розроблення навчально-методичних матеріалів для освітян, які будуть пілотувати оновлення у 5 класах, закупівля обладнання і ремонти в лабораторіях і майстернях.
- Вересень 2025 – травень 2026: пілотування оновлених підходів у трьох галузях, збір зворотного звʼязку учасників пілоту, підготовка до масштабування.
У першому пілотному році реалізації комплексної політики «Освіта для життя» візьмуть участь від 72 до 216 навчальних закладів, розповіла заступниця міністра освіти Надія Кузьмичова.
Джерело: osvitoria.media
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут