Російський парламент намагається заборонити богослужіння не в спеціальних культових будівлях
Християнський світ
21.11.2024
Для російських протестантів наслідком прийняття цього законопроєкту може стати латентна форма релігійних переслідувань

30 жовтня 2024 року в Держдуму був внесений законопроєкт про заборону богослужінь в нежитлових приміщеннях багатоквартирних будинків. Ініціатива депутатів Думи викликала активні дискусії серед релігійних діячів, особливо мусульман і протестантів, які часто проводять молитви в таких приміщеннях через відсутність спеціалізованих будівель, інформує CNE news.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Автори законопроєкту стверджують, що релігійні зібрання в багатоквартирних будинках можуть створювати незручності для мешканців і провокувати побутові конфлікти.

У пресрелізі Віталія Власенка, генерального секретаря Російського євангельського альянсу/ союзу (Российский Евангельский Альянс – РЕА), йдеться про три підстави, які висувають політики:

1. Суспільна безпека. Скупчення незнайомців, у тому числі нелегальних мігрантів, може збільшити ризик погіршення рівня злочинності та викликати занепокоєння щодо громадського порядку.

2. Пожежна безпека. Перебування великої кількості людей у ​​нежитлових приміщеннях житлових будинків є порушенням правил пожежної безпеки, що створює загрозу для мешканців.

3. Комфорт мешканців. Сусіди можуть відчувати незручності через шум і зростання потоку людей, що також може призвести до побутових конфліктів.

Коротше кажучи, можна сказати, що автори законопроєкту вбачають у вірянах загрозу безпеці житлових районів.

Євангельський альянс нагадує, що спроби російської держави обмежити кількість культових місць не є новим. П'ять років тому, у листопаді 2019 року, вже робилися спроби заборонити богослужіння в приватних будинках. Завдяки зусиллям юристів і правозахисників на чолі з Володимиром Ряховським Конституційний Суд РФ визнав подібні ініціативи неконституційними.

Тоді суд підкреслив, що здійснення релігійних обрядів відповідає духовним інтересам громадян і має велике значення для невеликих релігійних організацій, які не мають громадської власності. Таким чином, чинний законопроєкт може також порушувати конституційні права на свободу совісті та віросповідання, припускає Власенко в пресрелізі РЕА.

Багато євангельських (протестантських) громад справді не мають окремих приміщень для богослужінь, повідомляє євангельський альянс. Це означає, що збиратися в будинку і логічно, і звично.

Пастор московської церкви євангельських християн-баптистів Олександр Федічкін зазначає: «Запланована заборона на проведення богослужінь у нежитлових приміщеннях, розташованих у житлових будинках, позбавляє вірян права на свободу зібрань. В інтересах держави створити умови для комфортного існування всіх організацій, які дбають про її добробут, у тому числі й протестантських церков».

Інший пастор євангельської церкви Сергій Філінов додає, що запропоновані зміни створять значні труднощі для діяльності багатьох релігійних організацій.

Він вважає, що запропоновані заходи не потрібні, оскільки гарантій щодо комфорту та безпеки вже достатньо. «У нашій країні є багато нежитлових приміщень у житлових будинках, які на законних підставах використовуються релігійними організаціями, – каже пастор. – Якщо діяльність тієї чи іншої організації загрожує громадському порядку, то вже є нормативно-правові акти, які врегульовують такі питання».

Представники Церкви адвентистів сьомого дня також висловили занепокоєння. «Адвентисти категорично проти цього законопроєкту, – заявив пастор Олег Гончаров. – Він порушує принципи свободи совісті, закріплені в Конституції Російської Федерації. Якщо дотримуватися логіки цього закону, то магазини, клуби, ресторани тощо мають бути винесені з житлових будинків. У нинішній складний для Росії час цей законопроєкт тільки погіршить ситуацію, створивши ґрунт для соціальних та міжконфесійних конфліктів. Релігію неможливо відокремити від життя людей. Релігійна віра – це життя людини. Віра — це те, чим живе людина!»

Відомий у Росії правозахисник і юрист Володимир Ряховський раніше успішно захищав права вірян у Конституційному суді РФ. Його досвід показує, що такі законодавчі ініціативи можуть суперечити Конституції та порушувати права громадян на свободу совісті та віросповідання.

Невдоволений законопроєктом і провідний єпископ Російського об’єднаного союзу християн віри євангельської (п’ятидесятників) Сергій Ряховський. Він зазначив, що заборона проведення богослужінь у нежитлових приміщеннях багатоквартирних будинків може серйозно обмежити можливості багатьох релігійних громад, особливо тих, які не мають власних місць для зборів.

Консультативна рада глав протестантських церков Росії (Консультативный Совет Глав Протестантских Церквей России – КСГПЦР) бере активну участь у діалозі з федеральним урядом з цього питання. У своєму зверненні Рада висловила глибоке занепокоєння, зазначивши, що законопроєкт порушує права та загрожує діяльності не лише протестантських церков, а й інших конфесій країни.

У Раді підкреслили, що нежитлові приміщення багатоквартирних будинків багато років використовуються для богослужінь, не викликаючи масових скарг громадян і закликали зняти законопроєкт з розгляду.

В умовах, коли релігійні та громадські організації відіграють ключову роль у підтримці морально-етичних цінностей суспільства, їхня діяльність має підтримуватися державними органами, вважає КСГПЦР.

Російський євангельський альянс створює майданчик для висловлення широкого спектру думок і продовжить працювати в цьому напрямку. Він закликає всі зацікавлені сторони – релігійних лідерів, законодавців та представників громадськості – до спільної роботи над пошуком розумних рішень, які б захищали права вірян та враховували інтереси всіх громадян.

Генеральний секретар РЕА Віталій Власенко сподівається, що Консультативна рада глав протестантських церков Росії зі своїми значними можливостями зіграє ключову роль у цій важливій для суспільства дискусії.

Російська православна церква вважає, що законопроєкт про заборону здійснення релігійних обрядів у житлових та нежитлових приміщеннях багатоквартирних будинків потребує доопрацювання. Інакше ухвалення цього законопроєкту призведе до закриття православних домашніх церков і поставить під загрозу здійснення релігійних обрядів вдома на прохання тяжкохворих вірян. Про це заявила голова юридичного відділу Московського патріархату ігуменя Ксенія (Чернега).

Єпископ Лютеранської Церкви Росії В. А. Проворов сказав: «Для вірянина природно перебувати у спілкуванні з Богом у будь-який час і в будь-якому місці. Цінно бути з одновірцями! Жива, щира віра не руйнує і не отруює життя ближнього. Протягом усієї історії людства були регулярні спроби законодавчо обмежити поклоніння Богу або взагалі його заборонити. Істина завжди у Бозі. У Росії є достатньо правових можливостей припиняти протиправні дії і не втручатися в сфери, де права людей не порушуються».

Джерело: CNE news

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Християнський світЄвропа та світЗагрози та виклики
Останні новини
Останні новини