Як говорити так, щоб діти слухались?
Все для сімей
30.04.2021
Для того, щоб діти могли почуватися вільними, не боялись висловлювати свої думки та могли обстоювати власні рішення, ми маємо створити ситуацію спілкування, у якій вони можуть натренувати ці якості. Ситуацію, у якій з дорослими можна будувати діалог, дискутувати та навіть сперечатися на важливі та цікаві теми

Які? Варто просто поцікавитись.

Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Наводимо кілька практичних вимог для побудови діалогу з дитиною.

Бути на рівних

Рівність передбачає відсутність будь-яких повелінь, наказів, вимог, команд чи розпоряджень. Розмова на рівних це завжди обговорення чогось цікавого і важливого для обох сторін без тиску з боку жодної з них.

Діалог передбачає повагу один до одного, і навіть якщо ви не згодні з дитиною, а вона з вами, то це лише привід викласти аргументи та довести свою думку, але зовсім не привід використовувати силу батьківського примусу.

Зворотній зв'язок

Ми, дорослі, здебільшого думаємо, що дитина збагнула сказане, почула аргументи та зробила висновки, до яких ми прагнули. Та варто переконуватись в тому й перепитувати: «Чи згоден ти зі мною?», «Що саме ти зрозумів?», «Як вчинятимеш тепер?», «Можливо потребуєш додаткової інформації чи прикладів?», «Чи лишились в тебе сумніви?», «Чи є заперечення?».

Читайте також: Діти все бачать і всьому навчаються не на словах, а на справах

Так само важливо надати зворотній зв’язок дитині, що почули та що зрозуміли зі сказаного нею ми самі, уточнити чи це вона хотіла сказати, чи не помиляємося ми у своєму розумінні.

Змінити готові поради на таке собі порадництво як спосіб доходити спільної думки

Замість «Я б радив тобі…» або «Найкраще, що ти можеш зробити, — це…» спробуйте й справді порадитись: «Подумаймо, як буде краще», «Пропоную порадитись і прийняти рішення», «Мені важлива твоя думка з цього приводу».

Аргументована дискусія

Ви та ваша дитина маєте повне право не погоджуватись одне з одним, мати різні позиції та кардинально різні погляди. Це просто чудово, бо це основа для власної критичної незалежної думки. Стимулюйте цю навичку, закріплюйте її.

Єдине, що слід пам’ятати, за агресивної непогоджувальної позиції та бурхливих емоцій різниця в поглядах призведе до сварки й переходу на особистості («Ти впертий!», «Нам нема про що говорити!»). А от використання аргументів, підтвердження думок прикладами, звернення до досвіду інших людей і власного та, зрештою, право лишитися при своєму («Гаразд, я приймаю твою позицію, хоч і не згоден з нею», «Аргументи переконливості спробуємо зробити по-твоєму») навчить вас обох говорити про речі, у яких ви не згодні, замість того, щоб замовкати й переходити в стан війни.

Діалог — це завжди чемність та повага до опонента

Ніколи, нізащо і за жодних обставин не ображайте дитину за те, що її думка (нехай помилкова) відрізняється від вашої. Ви маєте повне право не погоджуватись і не маєте жодних прав клеїти до дитини прізвиська, сумніватись в її здоровому глузді чи карати за власні думки.

За матеріалами книги "Виховання без травмування", Вікторія Горбунова

____________________

Всеукраїнський Собор — це об’єднання релігійних та громадських організацій, а також усіх небайдужих громадян навколо християнського шляху розвитку української держави.

Підписуйтесь на нас у Телеграм, Вайбер, Фейсбук та Інстаграм, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Все для сімей
Останні новини
Останні новини