У Швейцарії близько 16 000 дорослих, які перебувають під опікою через ментальні порушення, можуть отримати право голосу. Згідно зі статтею 136 Конституції Швейцарії, громадяни, які «недієздатні через психічну хворобу або розлад», не мають права голосувати на референдумах (які проводяться кілька разів на рік) та національних виборах, пише Evangelical Focus.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Однак 5 травня Національна рада (нижня палата парламенту) підтримала ініціативу щодо зміни цього положення – 109 голосів «за» проти 68 «проти».
Голос людей з інвалідністю: «Не без нас!»
Хоча більшість людей із тими чи іншими формами інвалідності у Швейцарії (приблизно 1,7 мільйона) мають право голосу з 18 років, у Цюриху минулої суботи люди з інвалідністю вимагали, аби й ті, хто під опікою, також мали змогу брати участь у політичному житті.
Їхній лозунг: «Не без нас – інклюзія зараз».
Останніми роками проєкти на кшталт Bla-bla Vote, фонд Eben-Hézer і організація Pro Infirmis поширюють свідчення людей, які висловлюють інтерес до політики та бажання голосувати.
Енн Терсьє з Лозанни була серед ініціаторів кампанії, яка призвела до змін у кантоні Женева – з 2020 року там людям з ментальними порушеннями під опікою дозволено голосувати.
«Право голосу означає визнання мене повноцінною громадянкою, – сказала вона тоді. – Мій голос має таку ж вагу, як і будь-чиїй інший».
Євангельський парламентар ініціює зміну
Марк Йост, депутат від Євангельської народної партії Швейцарії (EVP), став одним з ключових авторів законопроєкту, який ухвалила нижня палата.
У теледебатах на Swiss Television він відстоював право кожного громадянина висловлювати свою думку щодо майбутнього країни: «Найкраще – надати право голосу кожному. Тоді ті, хто зможе і захоче, скористаються цим правом, як і решта населення».
Виступаючи у федеральному парламенті, Йост наголосив: «Серед людей з інтелектуальними порушеннями є широкий спектр політичного інтересу та активності. Повністю позбавляти їх можливості брати участь у політичному житті – це просто несправедливо».
В коментарі для Evangelical Focus Марк Йост підкреслив, що його християнська віра надихає його підтримувати цю ініціативу: «Гідність людини – це цінність, яка стосується кожного. Ніхто не повинен бути позбавлений основоположного права без індивідуального розгляду справи».
«До того ж участь у спільноті – це також християнський принцип, бо кожна людина має щось, чим може поділитися», – додав він.
У руслі міжнародних тенденцій
Прихильники змін до Конституції наголошують: Швейцарія ще у 2014 році ратифікувала Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю.
Сусідні країни – Франція, Італія, Німеччина та Австрія – не обмежують право голосу осіб із ментальними порушеннями.
Однак найбільша фракція швейцарського парламенту – права Швейцарська народна партія (SVP) – проголосувала «проти», заявивши про «потенційний ризик» зловживання голосами осіб під опікою.
Щоб зміни набули чинності, ініціативу ще має підтримати Рада кантонів – верхня палата парламенту.
Джерело: Evangelical Focus
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут