Укладено історичну угоду про співпрацю між МОН та Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій
Освіта і наука
26.08.2021
Для гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, забезпечення права громадян на свободу совісті та формування моральності й духовності здобувачів освіти, між Міністерством освіти і науки та Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій укладено угоду про співпрацю

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, який підписав цю угоду від імені ВРЦіРО як черговий головуючий, назвав подію історичною. Від імені Міністерства підпис під документом поставив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Громадська рада з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН у межах договору буде сприяти всебічному забезпеченню свободи совісті та подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, підтримувати постійний діалог із церквами та релігійними організаціями, більш ефективно використовувати їхній потенціал у виховному процесі. Про це йдеться на mon.gov.ua.

Документом, зокрема, передбачено низку пріоритетів: співпраця у справі проходження ліцензування освітньої діяльності закладів вищої духовної освіти та подальшої акредитації їхніх освітніх програм; забезпечення розвитку приватних закладів дошкільної та загальної середньої освіти задля створення рівних умов для всіх закладів освіти цих рівнів, незалежно від форм власності; забезпечення належної освіти неповнолітніх дітей, які перебувають у закладах пенітенціарної системи.

Глава УГКЦ підкреслив, що угода між ВРЦіРО та МОН – зобов’язуючий для обох сторін документ, у якому виписані принципи і цінності, на яких має будуватися виховна і освітня діяльність в Україні, йдеться на ugcc.ua. 

Читайте також: Патріарх Варфоломій зустрівся з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій

«Праця з профільними міністерствами, які відповідають за різні сторони життя нашого суспільства, є важливим напрямком діяльності Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, – підкреслив Глава УГКЦ. – Сьогодні відбулася, безперечно, історична подія – підписання угоди про співпрацю між ВРЦіРО та Міністерством освіти і науки України. Ми зустрічаємося з міністрами та їх командами, з певними міністерствами маємо меморандуми про співпрацю. Такий меторандум між ВРЦіРО та МОН існував багато років, але сьогодні ми підписали угоду про співпрацю. Це глибший і, я б сказав, зобов’язуючий документ, де виписані певні принципи, і, найголовніше, цінності, які обидві сторони зобов’язуються втілювати, зокрема, у виховній і освітній діяльності».

Блаженніший Святослав наголосив на тому, що моральна, ціннісна складова у вихованні майбутніх поколінь – ключовий момент співпраці держави і Церкви. Зокрема, йдеться про відстоювання сімейних цінностей, яким сучасний світ кинув великий виклик.

«Ми сьогодні відчуваємо, що виховання майбутніх поколінь, наша молодь, наші діти – в центрі уваги і держави, і Церкви. Тому така узгоджена співпраця щодо освітнього процесу є ключем до успіху, ключем, щоб будувати наше майбутнє на твердих основах Божого Закону, і, з іншого боку, дбати про моральне здоров’я суспільства. Угода, яку ми підписали, має саме таку мету – осягнути ціннісне виховання наших дітей, дбати про їхнє моральне здоров’я. І, зокрема, дбати про сімейні цінності – виховувати молодих людей здатними створювати свої родини і бути щасливими».

Блаженніший Святослав виділив особливо важливі для духовних діячів засади, виписані у тексті угоди – ціннісну складову освіти та виховання: «Найперше, ми хочемо дбати про те, щоб у державній освіті була присутня ціннісна складова – повага до людської гідності, до родини, до сімейних стосунків у повазі і любові. Тобто і любити потрібно вчитися – про це теж йдеться у тому тексті. Також говоримо про те, що наша освіта повинна не тільки інформувати, але й виховувати:. не тільки освіта, а й виховання має бути невід’ємною частиною освітнього процесу».

Глава УГКЦ від імені ВРЦіРО подякував працівникам МОН за плідну співпрацю над документом угоди і висловив надію на успіх спільної діяльності релігійного середовища та освітніх структур.

«Важливо, що тепер між Міністерством і Церквами буде більш скоординована діяльність, – підкреслив Блаженніший Святослав. – Ми будемо слухати одне одного. Ми також будемо намагатися розвивати свої освітні установи. Наприклад, коли йдеться про УГКЦ, то ми дбаємо про розвиток усіх рівнів освіти, починаючи від дитячого садочка, до католицької школи і, врешті, Католицького університету. Очевидно, що такого типу католицька школа і виховання – це щось, що є предметом угоди і співпраці між нашою Церквою і Міністерством освіти і науки. Але різні Церкви і релігійні організації мають свої підходи. Цей документ передбачає щось, що є спільним для всіх – для християн різних конфесій, юдеїв, мусульман. Всі ми хочемо виконати свій обов’язок – дбати про всестороннє виховання наших дітей і молоді».

Від імені всього релігійного середовища України головуючий у ВРЦіРО подякував всім працівникам Міністерства за спільну працю над текстом угоди. «Хочу побажати, щоб цей документ і ця наша співпраця були черговою цеглинкою у розбудову і зміцнення вільної незалежної соборної України», – додав Блаженніший Святослав.

Наприкінці зустрічі Глава УГКЦ зробив пам’ятні подарунки міністру освіти і науки: ювілейну медаль, присвячену 25-річчю ВРЦіРО, збірку основних документів ВРЦіРО за цей час, а також одне із послань митрополита Андрея Шептицького.

Угода про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій

Київ, 25 серпня 2021 року

Міністерство освіти і науки України (далі - МОН) в особі Міністра освіти і науки України Сергія Миколайовича Шкарлета та Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій в особі Чергового Головуючого Святослава Шевчука (далі - ВРЦіРО) (далі – Сторони) задля сприяння подальшій гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, забезпечення права громадян на свободу совісті та формування моральності та духовності здобувачів освіти;

керуючись статтями 11, 15, 23, 24, 34, 35 та 53 Конституції України, Законом України «Про освіту» та спеціальними законами у сфері освіти;

беручи до уваги попередній позитивний досвід співпраці Сторін у сфері освіти задля всебічного забезпечення свободи совісті та для подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин, зокрема на підставі Меморандуму про співпрацю Міністерства освіти і науки України, Державного комітету України у справах релігій та Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій від 18 квітня 2000 р.;

зважаючи на те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають поважати право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних релігійних чи інших переконань, – усвідомлюють, що належне  моральне і духовне виховання дітей, підлітків і молоді є спільним завданням, яке стоїть як перед Міністерством освіти і науки України, закладами освіти, так і перед церквами та релігійними організаціями;

виходячи з того, що метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної реалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, а засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є, зокрема, нерозривний зв’язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; різнобічність та збалансованість інформації щодо світоглядних та релігійних питань,

уклали на засадах соціального і державно-приватного партнерства цю Угоду (надалі – Угода) про наступне:

1. Співпраця сторін

1.1.Сторони погоджуються щодо необхідності подальшого сприяння викладанню курсів морального спрямування у закладах загальної середньої освіти, виховання на засадах моральних і духовних цінностей у закладах дошкільної освіти з метою формування у здобувачів освіти засад моральності і духовності, забезпечення належного виховання молоді.

1.2.Сторони визнають важливість співпраці у справі проходження ліцензування освітньої діяльності закладів вищої духовної освіти та подальшої акредитації їхніх освітніх програм заради відновлення історичної справедливості щодо церков і релігійних організацій, подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії, відновлення порушених прав церков і релігійних організацій, забезпечення рівності громадян незалежно від їхнього ставлення до релігії.

1.3.Сторони визнають важливість подальшої співпраці у розвитку приватних закладів дошкільної та загальної середньої освіти задля забезпечення рівних умов для усіх навчальних закладів цих рівнів, не залежно від форм власності.

1.4.Сторони співпрацюватимуть з метою забезпечення належної освіти неповнолітніх дітей, які перебувають у закладах пенітенціарної системи.

1.5. У контексті захисту та реалізації конституційних прав людини і громадянина та недопущення дискримінаційних проявів в освітній системі України, сторони погоджуються на співпрацю задля недопущення закладення у навчальну літературу та навчальні програми положень, що суперечать традиційним сімейним цінностям українського народу, несуть загрозу знецінення інституту сім’ї, материнства і батьківства та позбавляють сім’ю, відповідальне материнство і батьківство значення виховного ідеалу.

1.6.Сторони погоджуються, що важливим механізмом для забезпечення співпраці між Міністерством освіти і науки України та Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій є утворена при МОН з метою, зокрема, сприяння всебічному забезпеченню свободи совісті та подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, підтримання постійного діалогу із церквами та релігійними організаціями, більш ефективного використання їхнього потенціалу у виховному процесі - Громадська рада з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями, що обумовлює необхідність забезпечення подальшої ефективної діяльності цього консультативно-дорадчого органу.

2. Заключні положення

2.1.Угода може змінюватися і доповнюватися за взаємною домовленістю Сторін на підставі внесення змін до законодавства, при цьому кожна з Сторін повинна внести свої пропозиції на загальний розгляд.

2.2.Сторони можуть встановлювати порядок і механізм реалізації цього документа шляхом укладання у рамках Угоди додаткових договорів та угод.

2.3.Угода набирає сили з моменту її підписання та діє протягом п'яти років.

2.4.Угода автоматично продовжується на наступний п'ятирічний термін, якщо жодна зі Сторін не заявить про протилежне не менш як за шість місяців до закінчення відповідного періоду і не повідомить іншу Сторону про свій намір.

2.5.Угода складена у двох примірниках українською мовою, що мають однакову юридичну силу.

Міністр освіти і науки України

Сергій Шкарлет;

Головуючий у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви,

Верховний Архиєпископ Києво-Галицький

Святослав Шевчук

 

За матеріалами ugcc.ua та mon.gov.ua

Фото mon.gov.ua, ugcc.ua Тараса Жеплінського

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут.

 

 

 

Освіта і наукаХристиянський світВсе для церковВсе для сімей
Останні новини
Останні новини