Світовий океан стрімко темнішає: науковці б'ють на сполох
Загрози та виклики
10.06.2025
Потемніння океану може вплинути на повітря, яким ми дихаємо, рибу, яку ми їмо, і здатність планети боротися зі зміною клімату

За останні 20 років понад п'ята частина світового океану потемніла. Таких висновків дійшли вчені з британського Плімутського університету. Потемніння океану відбувається, коли зміни у верхньому шарі води ускладнюють потрапляння сонячного світла вглиб океану. Цей верхній шар води є середовищем існування для 90% морських мешканців і має вирішальне значення для підтримки біогеохімічних циклів. Про це повідомляє Главком із посиланням на BBC.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

У дослідженні йдеться, що з 2003-го по 2022-й рік потемнів 21% світового океану. Як припустили вчені, цей процес пов'язаний з такими факторами, як зміни в динаміці цвітіння водоростей і коливання температури поверхні моря.

Це особливо помітно в прибережних районах, де на поверхню піднімаються багаті поживними речовинами води, а також великі стоки з суші – дощі змивають у море побічні продукти сільського господарства, підживлюючи цвітіння фітопланктону.

У відкритому океані потемніння, можливо, спричинене підвищенням температури поверхні води, що призвело до зростання чисельності планктону, який блокує сонячне світло.

Дослідження виявило, що глибина фотичної зони (освітлюваної сонцем верхньої водної товщі), 9% океану, скоротилася більш ніж на 50 м – а це площа, яку можна порівняти з площею Африканського материка. Ще для 2,6% океану вона скоротилася на 100 м.

Найсильніші зміни глибини фотичної зони було зафіксовано в північній частині Гольфстріму, в Арктиці та Антарктиці – регіонах, де особливо помітні результати змін клімату. Потемніння також широко розповсюджене в прибережних зонах і замкнутих морях.

Однак дослідники зазначили, що потемніння охоплює не тільки прибережні, а й відкриті ділянки океану. Однак не всі регіони темніють: приблизно 10% океану, навпаки, стали світлішими за той самий період. За словами вчених, така змішана картина відображає складність океанічних систем і безліч чинників, що впливають на прозорість води.

Хоча точні наслідки змін поки що не до кінця зрозумілі, вчені попередили, що це може зачепити велику кількість морських видів і екосистем.

Як прокоментував Томас Девіс, викладач збереження морського середовища з Плімутського університету, результати підтверджують, що такі зміни «зменшують простір, де можуть виживати й розмножуватися тварини, які залежать від світла сонця і місяця».

Девіс попередив, що потемніння океану може вплинути на повітря, яким ми дихаємо, рибу, яку ми їмо, і здатність планети боротися зі зміною клімату.

«Наші висновки – це справжній привід для занепокоєння», – наголосив учений. Професор Тім Сміт, голова відділу з морської біогеохімії та спостережень у Плімутській морській лабораторії, додав, що деякі морські тварини, які залежать від світла, можуть почати підніматися ближче до поверхні, а це посилить конкуренцію за їжу та інші ресурси. «Це може призвести до фундаментальних змін усієї морської екосистеми», – пояснив він.

Джерело: Главком

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Загрози та викликиЄвропа та світ
Останні новини
Останні новини