Згідно із підрахунками Ватикану, понад 1,4 мільярда людей є католиками. Це близько 17% населення світу.
Не дивно, що Папа Франциск зібрав натовпи під час свого візиту до Азії у 2024 році. Наприклад, у Східному Тиморі його месу просто неба відвідали половина населення країни, повідомляє ВВС.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
За рік до цього, під час візиту Франциска до двох африканських країн, понад мільйон людей були на месі у аеропорті Кіншаси у Демократичній республіці Конго – і це під пекучим сонцем.
Але здатність залучати таку кількість людей – і таку прихильність – лише одна з ознак тривалого впливу як самого Папи Римського, так і Католицької церкви у світі.
Папа є не лише провідником вірних католиків, але й головою держави-міста Ватикан, а також її керівного органу – Святого престолу.
За міжнародним правом Святий престол вважають суверенною державою, що формально означає, що він може брати участь у міжнародній діяльності, маючи повноцінні дипломатичні відносини із 184 країнами, а також із Європейським Союзом. Як голова цієї держави, а також провідник понад мільярда вірних Папа є одним із найбільш впливових духовних лідерів.
Святий престол має статус постійного спостерігача в ООН, що дає йому доступ до однієї з найвпливовіших організацій у світі.
Попри те, що цей статус не дає повного права у голосуваннях, він дозволяє представникам Ватикану відвідувати засідання і використовувати свій вплив під час дискусій.
Наприклад, під час підготовки Паризької кліматичної угоди у 2015 Папа Франциск назвав "пихатими невігласами" тих, хто ставив фінансові міркування вище зусиль із збереження планети. Час та формулювання цього застереження сприйняли як дороговказ для країн Глобального півдня.
У 2024 році Святий престол заблокував обговорення прав жінок під час кліматичного саміту ООН після суперечки щодо геїв і трансгендерів. Проєкт передбачав фінансову підтримку жінкам, які борються зі змінами клімату.
Ватикан, Саудівська Аравія, Росія, Іран та Єгипет висловлювали побоювання, що угода передбачатиме допомогу і жінкам-трансгендерам, а також хотіли, аби прибрали згадки про гомосексуальних жінок. Хоча Католицьку церкву і критикували за таку позицію, цей випадок проілюстрував той вплив, який вона має на формування політик та життя людей по всьому світу.
Угода про нормалізацію відносин між США та Кубою у 2014 році є іншим прикладом успішної папської дипломатії. Тодішній президент США Барак Обама та кубинський лідер Рауль Кастро публічно подякували Папі Франциску за допомогу у досягненні згоди.
Папа Франциск написав листа обом лідерам, а також організував таємну зустріч у Ватикані для того, щоб підготувати дипломатичний прорив, хоча після цього за президента Дональда Трампа США відійшли від угоди.
Саме внесок Церкви у демократію є найбільшим її досягненням за останні 25 років, вважає професор Девід Голленбах з Центру релігії, миру та світу в університеті Берклі, США.
Другий Ватиканський собор у 1960 році, на якому церква критично оцінила своє вчення та напрямок руху, зосередився на захисті прав людини та релігійної свободи. І це, за словами професора Голленбаха, стало "великим проривом".
Він вказує на думку політолога і науковця Самюеля Гантінгтона, який писав, що "під час папства Івана Павла ІІ і до початку папства Франциска, три чверті країн, які переходили від авторитаризму до демократії, були країнами із потужним католицьким впливом".
"Почалося з Іспанії та Португалії, які відходили від Франко та Салазара, а потім це поширилося на Латинську Америку. Згодом - на такі країни як Філіппіни та Південну Корею, де також є міцна присутність католицизму", - каже професор Голленбах, перефразовуючи Гантінгтона.
Він нагадує про Папу Івана Павла ІІ, діяльність якого допомогла перейти до демократії у його рідній країні – Польщі, та "врешті призвела до розпаду Радянського Союзу та встановленню демократії у багатьох частинах колишньої Радянської імперії".
Втім, Ватикан не завжди здатен направляти світових лідерів. Коли віцепрезидент США Джей Ді Венс, який є католиком, використав теологію, аби виправдати діяльність президентської адміністрації у питанні міграції, Понтифік написав жорсткого листа, в якому нагадував, що сам Ісус був біженцем.
"Цар" американських кордонів Том Гоман, також католик, відповів: "Папі треба опікуватися Католицькою церквою".
У 2020 році колишній президент Бразилії Жаір Болсонару так само жорстко відповів Папі Франциску по тому, як Понтифік висловився за захист Амазонки. "Може, Папа є аргентинцем, але Бог – бразилієць", - заявив Болсонару.
Вплив Католицької церкви слабшає і у Європі, де багато хто вважає, що консервативна риторика церкви щодо таких соціальних питань як права ЛГБТ+, контрацепції та абортів не відповідає реаліям ХХІ сторіччя.
І відмова Папи Франциска дозволити жінкам ставати священниками чи дияконисами лише підкреслює це.
Попри те, що в Латинській Америці Католицька церква залишається впливовою силою, цей вплив слабшає.
Колись церква визначала формулювання в законах та пропагувала заборону на аборти у всьому регіоні, проте за останні 20 років Уругвай, Мексика, Аргентина та Колумбія зробили аборти більш доступними - попри католицьке вчення.
Євангелічні церкви також зростають у кількості прихильників та політичному впливі у регіоні. У Бразилії, країні із найбільшою кількістю католиків у світі, католицизм вже не є головною релігією. А невпинний потік історій про сексуальне насильство з боку священників, а також роль церкви у приховуванні цих випадків, підірвало позиції церкви у всьому світі.
І все ж, той, хто очолює Католицьку церкву, і надалі матиме такий вплив, який має мало хто з інших лідерів.
Частково це походить від посади Папи на чолі найбільшої гілки християнства, частково – від головування в окремій країні Ватикан.
Чи є це цілування ніг представників воюючих сторін у Південному Судані або ж втішання мігрантів у таборі для біженців в Греції, дії Понтифіка, сама його роль у Католицькій церкві буде і надалі формувати світовий порядок денний.
Джерело: ВВС
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут