Вступники чоловічої статі, яким виповнилось 17 років, при вступі до закладу вищої або фахової передвищої освіти мають надати приймальній комісії військово-обліковий документ.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Відповідна норма передбачена умовами виконання вимог до зарахування після отримання повідомлення про надання рекомендації до зарахування до закладу освіти в 2025 році, пише osvita.ua.
Не потрібно буде подавати військово-обліковий документ лише юнакам 2009 року народження та вступникам молодшого віку.
Військово-обліковий документ може бути поданий у паперовій або в електронній формах.
Паперова форма
Якщо військово-обліковий документ виданий до набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», вступник має право подавати його в паперовій формі.
У такому випадку документ може мати вигляд:
- у військовозобов’язаних та резервістів – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- у призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці.
Електронна форма
У 2025 році вступник може сформувати в застосунку Резерв+ готовий для друку файл електронного військово-облікового документа.
Військово-обліковий документ в електронній формі можна сформувати безкоштовно після проходження електронної ідентифікації та автентифікації.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається QR-код.
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код, придатний для зчитування.
Формування військово-облікового документа в електронній формі для друку може здійснюватися особисто вступником в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
Також сформувати електронний документ може адміністратор центру надання адміністративних послуг засобами Порталу Дія (у разі особистого звернення) за умови уточнення облікових даних.
Взяття юнаків на військовий облік
За законом, юнаки в Україні, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, повинні звернутись до ТЦК та СП для постановки на військовий облік призовників.
Для взяття на військовий облік призовнику потрібно особисто прибути до ТЦК у його населеному пункті та подати необхідні документи.
Водночас не всім юнакам потрібно буде приходити до центру комплектування, щоб стати призовником. Згідно з постановою Кабміну №932 «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» дані чоловіків, які звертатимуться до міграційної служби, щоб оформити український чи закордонний паспорт, автоматично «підтягнуться» до реєстру «Оберіг».
Тобто якщо допризовник втратив чи загубив паспорт і планує отримати новий, його поставлять на військовий облік автоматично за допомогою інформації з демографічного реєстру.
Щодо юнаків, які перебувають за кордоном, то при зверненні за консульськими послугами їх поставлять на військовий облік шляхом внесення даних до електронних державних реєстрів.
У такому разі ТЦК та СП отримають дані майбутніх призовників через систему «Трембіта».
Тому юнакам з-за кордону не доведеться повертатися до України, щоб прийти до центру комплектування фізично.
Особливості подання документів
Порядок і строки подання вступниками військово-облікового документа мають бути оприлюднені у Правилах прийому кожного конкретного закладу вищої та фахової передвищої освіти.
Правила можуть містити умови одноразового відтермінування подання військово-облікових документів для вступників, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, на територіях активних бойових дій, за кордоном тощо.
Важливо: незважаючи на те, що військово-облікові документи, видані до 2024 року, теж є чинними, заклади вищої освіти можуть вимагати саме електронний документ, сформований у застосунку Резерв+.
Якщо при поданні документів для зарахування вступник не може надати військово-облікові документи з об’єктивних причин, він має письмово підтвердити, що зробить це у терміни, визначені закладом освіти.
Така ситуація може скластися, якщо медична комісія направила вступника на додаткове обстеження й «на руках» у нього немає військово-облікових документів.
Джерело: osvita.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут