Умови роботи викладачів зміняться: президент підписав закон про підтримку наукової діяльності
Освіта і наука
09.04.2025
Нові правила почнуть працювати з наступного навчального року

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який посилює роль наукової діяльності в системі вищої освіти і створює умови для залучення практиків до викладання. Про це повідомили в Міністерстві освіти і науки, передає УП. Життя.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Там пояснили, що закон зменшує навчальне навантаження на науково-педагогічних працівників. Якщо раніше ставкою вважали 600 годин, то тепер посада передбачатиме від 460 до 480 годин роботи на навчальний рік.

Крім того, нові правила збільшують роль наукової роботи – науковий складник має становити принаймні 30% від зайнятості співробітників.

Також заклади вищої освіти зможуть залучати до викладання фахівців-практиків, які не будуть зобов'язані провадити наукову діяльність. Для цього закон закріплює нову категорію педагогічних працівників.

За законом, українські виші отримають більше автономії, адже зможуть самостійно встановлювати норми і обсяги наукової роботи. При цьому заклади освіти можуть враховувати власні стратегічні пріоритети чи окремі наукові напрями.

У МОН вважають, що закон посилює роль співробітників університетів як науковців, надаючи вибір між фокусом на науці чи практиці.

У відомстві зауважили, що при цьому нові правила не передбачають примусового звільнення, якщо викладачі не зможуть набрати 30% наукової діяльності. В такому випадку адміністрація закладу зможе перевести їх до категорії педагогічних працівників.

Що вважати за наукову діяльність, у вишах будуть вирішувати самостійно. Вірогідно, види роботи співробітників фіксуватимуть в індивідуальних навантаженнях викладачів.

"Зміни спрямовано на підвищення якості освіти, що є ключовим критерієм акредитації. Залучення як науковців, так і практиків може підвищити конкурентоспроможність програм. Прямого впливу на обсяги держзамовлення закон не має", – пояснили в МОН.

Нові правила запрацюють у 2025-2026 навчальному році.

Джерело: УП. Життя

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Освіта і наука
Останні новини
Останні новини