Зміни у липні не будуть радикальними, проте стосуються багатьох, бо йдеться про фінанси, грошову допомогу, ліки та багато іншого.
Зокрема, важливі новації є для внутрішньо переміщених осіб, малозабезпечних, хворих, для тих, чиї діти зібралися вступати у коледжі або професійні училища, повідомляє ВВС. І це ще не все.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Через інфляцію працівники отримають право на індексацію зарплати
Індекс споживчих цін у червні становив 104,4%, тому у липні усі працівники матимуть право на індексацію заробітної плати.
Зобов'язання роботодавців індексувати доходи громадян передбачене урядовою постановою ще від 2003 року. Згідно з документом, це має відбуватися після перевищення порогового місячного значення інфляції 103%, а за невиконання цих вимог передбачені штрафи.
Індексацію зарплат мають провести за коефіцієнтом 4,4%. Зарплата індексується у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2025 році його розмір становить 3028 гривень. Отже, сума індексації у липні має бути 133 гривні.
Водночас за даними Держстату, зростання цін в Україні прискорилося до максимуму за два останні роки. Найбільше подорожчали харчі, сигарети, комунальні послуги та зв'язок.
Споживчі ціни в травні 2025 року зросли на 1,3%. Річна інфляція тоді прискорилася до 15,9%, порівняно з 15,1% у квітні.
Новий вид базової допомоги для сімей з низькими доходами
З 1 липня Пенсійний фонд розпочинає експеримент для сімей з низькими доходами. Суть його полягає у тому, що сім'ї можуть отримувати базову соціальну допомогу, що поєднуватиме кілька видів виплат.
Проте вони можуть обирати - отримувати базову соціальну допомогу чи залишити кілька видів виплат, як і раніше.
У липні базову допомогу як єдину виплату зможуть оформити певні категорії сімей з низькими доходами. Це сім'ї, що мають статус малозабезпечених; одинокі матері та багатодітні батьки, які отримують виплати на дітей; діти, батьки яких не платять аліменти чи їхнє місце перебування невідоме; а також особи, які не мають права на пенсію; особи з інвалідністю.
У жовтні до проєкту долучать інші категорії сімей з низькими доходами.
Як наголошують юристи, остаточна сума виплат залежатиме від того, якими є доходи родини.
Єдину виплату будуть розраховувати за формулою, орієнтуючись на розмір умовної базової величини у розмірі 4500 гривень. Таку суму в місяць може отримувати перший член сім'ї (уповноважений сім'ї), кожна дитина віком до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи. 70% від цієї суми – 3150 гривень – виплачуватимуть іншим членам родини. Щоб порахувати розмір єдиної виплати, кількість умовних величин у родині додають, а потім від цієї суми віднімають офіційні прибутки родини. Те, що залишиться, й отримає родина.
Наприклад, як порахували юристи, якщо сім'я складається з трьох осіб - чоловік, дружина, яка не працює, і малолітня дитина, то базова величина для них становить 4500 грн + 3150 грн + 4500 грн = 12150 грн.
Якщо батько працює і отримує, приміром, 6150 грн зарплати, то цей дохід відмінусують від базової величини для усіх членів родини. Це і буде розмір базової соціальної допомоги, яку отримає малозабезпечена сім'я - 12150 грн - 6150 грн = 6 000 грн.
Тому фахівці радять, перш ніж звертатися до державних органів за базовою допомогою, підрахувати, якою вона буде в кінцевому результаті, з урахуванням інших доходів сім'ї.
Експериментальний проєкт триватиме до 1 липня 2027 року.
Мінфін перевірятиме переселенців, які довго перебувають за кордоном
З 1 липня міністерство фінансів перевірятиме людей, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і перебувають за кордоном більше ніж 90 днів поспіль. Це передбачено постановою уряду.
Наслідком такої перевірки може бути скасування статусу ВПО і припинення грошової допомоги.
Цей статус можуть відновити, якщо людина повернеться з-за кордону і повторно звернеться до державних органів.
До 90-денного безперервного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації.
Однак ВПО мають надати документи, що підтверджують ці обставини. Окрім того, смерть членів сім'ї, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах правоохоронних органів також не включаються у 90-денний період.
Точних даних про те, скільки українців зі статусом ВПО перебувають за кордоном і отримують допомогу, немає. Однак імовірно, що значна частина їх не знімається з обліку, виїжджаючи в інші країни.
Загалом в Україні - за даними Мінсоцполітики - статус ВПО має 4,6 млн українців.
Вступна кампанія у коледжі та профтехи
З 1 липня починається реєстрація електронних кабінетів вступників та приймання документів до коледжів та професійно-технічних ліцеїв (колишні ПТУ). Набір та співбесіди триватимуть до кінця серпня, але заклади освіти на власний розсуд можуть приймати документи ще і у вересні.
На відміну від вишів, для вступу до коледжів і училищ вступникам не потрібно складати національний мультимедійний тест (НМТ - колишнє ЗНО). Рейтинг вступників формуватиметься на основі середнього балу шкільного свідоцтва.
Максимально можна подати 15 заяв до різних закладів, серед них п'ять – на бюджет.
Тривалість навчання становить від 6 місяців до 3 років залежно від обраної професії і наявної освіти на момент вступу - 9 чи 11 класів.
В останні роки, надто під час війни уряд наголошує на гострій потребі фахівців робітничих спеціальностей, передусім у будівництві, промисловості, сфері послуг.
У 2025 році в Україні почалася реформа професійної освіти. Загальна кількість середніх профзакладів буде скорочена, замість ПТУ з'являться професійні коледжі та навчальні центри. Ці заклади отримають більшу самостійність, до їх фінансування уряд планує залучити бізнес-структури.
Стандарт напруги в електромережі зросте до 230В
З 1 липня в Україні змінять стандарт номінальної напруги в електричних мережах з 220 вольт до 230 вольт.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомила, що відтепер в Україні діятимуть європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення.
Окрім того, встановлюються чіткі межі допустимого відхилення напруги: в межах 10%, від 207 до 253 вольт.
У НКРЕКП зазначають, що перехід на 230 вольт покращить якість енергопостачання, зменшить ризик поломок побутової техніки, знизить потребу у додаткових засобах захисту, таких як стабілізатори.
"Крім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності - електроприлади зможуть працювати в оптимальному режимі, без перевантажень і втрат потужності", - наголошують у Комісії.
"Доступні ліки" в усіх аптеках
З 1 липня всі аптеки в Україні мають приєднатися до програми "Доступні ліки". Для цього вони мали укласти договори з національною службою здоров'я України.
"Це означає, що отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях", - пояснюють в МОЗ.
Програма "Доступні ліки" діє з 2017 року, як вказував уряд, "для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків". Завдяки цій програмі люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні препарати.
Національна служба здоров'я України адмініструє цю програму і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.
Аптеки, що не приєднаються до програми, можуть втратити ліцензії.
Обов'язкова відеофіксація техконтролю авто
З 1 липня обов'язковий технічний контроль авто має повністю зніматися на відео. Ця нова вимога не стосується приватних автомобілів. Ідеться про транспорт, що перевозить пасажирів - автобуси, таксі. Також відеофіксація необхідна для вантажних машин, причепів до них, транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі.
Заступник начальника головного сервісного центру МВС Павло Сорока пояснював: "Раніше можна було, умовно кажучи, скористатися фотошопом або не повністю проводити необхідні вимірювання. Зараз процес відеофіксації дає нам можливість контролювати всю процедуру".
За словами представника МВС, такі вимоги зумовлені не лише контролем за безпечністю транспорту, але й вимогами, що діють в Європейському Союзі.
Зміна умов відправлень від "Укрпошти"
"Укрпошта" оновила умови приймання відправлень із післяплатою для фізичних осіб. З 1 липня запроваджуються нові ліміти на грошові операції у відділеннях, повідомляє Економічна правда.
З 1 липня ліміти на виплату готівки у відділенні фізособам будуть такими:
- максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця – 100 тис. грн;
- максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця – 10 шт.
Водночас ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку не зміняться:
- максимальна сума платіжних операцій на день – 29 999 грн;
- кількість платіжних операцій упродовж одного дня – до 50 шт.;
- максимальна сума платіжних операцій на місяць – 250 тис. грн;
- кількість платіжних операцій упродовж одного місяця – до 500 шт.
В "Укрпошті" кажуть, що таких лімітів вдосталь будь-кому, хто не веде підприємницької діяльності.
Вступна кампанія 2025: реєстрація кабінетів та подання заяв
1 липня починається реєстрація електронних кабінетів вступників на сайті Єдиної державної бази з питань освіти (ЄДЕБО), інформують Факти.
У Міносвіти пояснили, що він потрібен для подання заяви до обраного вишу, і зауважують, що кабінет учасника НМТ (на сайті Українського центру оцінювання якості освіти) не є електронним кабінетом вступника. Це інша система, призначена лише для участі в тестуванні.
А прийом заяв та документів від вступників починається 19 липня й триватиме до 1 серпня включно (до 18:00).
Максимально можна подати 15 заяв, зокрема п’ять – на бюджет.
Ті, хто має право на вступ за співбесідами, а також вступники на творчі спеціальності, мають також зареєструватися на співбесіди та конкурси: вступ на бюджет — з 3 до 10 липня, на контракт — з 3 до 25 липня.
Окрім того, слід нагадати, що для вступників, які з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії національного мультипредметного тесту (НМТ), додаткові відбудуться в період з 14 до 25 липня.
Результати основних сесій НМТ буде розміщено в персональних кабінетах учасників до 4 липня, а додаткових – до 30 липня.
Джерело: ВВС, Економічна правда, Факти
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут