У результаті російської повномасштабної агресії загинуло щонайменше 47 священнослужителів різних релігій, щонайменше 630 релігійних об’єктів в Україні було зруйновано або розграбовано, йдеться у звіті про релігійну ситуацію в Україні за час широкомасштабної російської агресії, повідомляє Голос Америки.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Звіт "Віра під російським терором" євангельської благодійної організації "Місія Євразія" розповідає про релігійне життя в Україні в умовах повномасштабної агресії – авіаударів по цивільних об'єктах та культових спорудах, а також репресивної політики, яку Росія проводить у східних і південних регіонах України, які вона окупувала після повномасштабного вторгнення.
"Так звана "спеціальна військова операція", оголошена російським диктатором Володимиром Путіним, спрямована на знищення державності України та її народу як нації та етносу, відповідно до шовіністичної ідеології "руского міра". Внаслідок цього українські церкви, мечеті та синагоги стали жертвами нападів, а духовенство та віряни зазнали переслідувань, – зазначається у звіті. – Заяви та дії російських офіційних осіб на окупованих територіях України чітко демонструють їхній намір викорінити релігійну свободу на користь монополії Російської православної церкви".
Дослідники Михайло Брицин та Максим Васін кажуть, що близько 50-ти українських священнослужителів загинули внаслідок катування російськими військовими, утримання під вартою або ув’язнення в нелюдських умовах, розстрілів цивільних осіб російськими солдатами, невибіркових обстрілів цивільної інфраструктури з використанням артилерії, ракетами чи безпілотниками, якими Росія обстрілює всі регіони України.
Щодо окупованих територій, то дослідники посилаються на слова глави Української греко-католицької церкви Святослава Шевчука, який заявив, що там не залишилося жодного священника католицької церкви східного чи західного обряду.
Кількість протестантських пасторів зменшилася до чверті від передвоєнної цифри. Їхнє переслідування нагадує стару радянську "традицію" шельмувати їх як західних "шпинугів".
"Подібно до радянських часів, християни-протестанти є особливою мішенню для нападів російської окупаційної влади, часто стаючи жертвами погроз, наклепу та доносів, – йдеться у доповіді. – Їх ганьблять і таврують, образливо називаючи "сектантами", "західними шпигунами", "агентами ЦРУ", "екстремістами" тощо".
Почавши з Донецької та Луганської областей, де на більшості території окупаційний режим триває з 2014 року, до літа 2023 року російська влада поступово заборонила діяльність усіх релігійних громад на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей, за винятком лояльних парафій УПЦ, які перейшли у пряме підпорядкування Російській церкві, мовиться у звіті.
Також російська влада заборонила діяльність благодійних організацій, створених церквами, які збирали і розподіляли гуманітарну допомогу найбільш нужденним верствам населення.
Російська влада проводить обшуки та грабує церкви, які потім закриває, і оголошуючи закриті церкви невитребуваною власністю, конфісковує релігійні об’єкти для використання для власних потреб – для військових баз, адміністративних установ, будинків культури. Конфісковують навіть приватні будники пасторів та віддають переселенцям з Росії.
Священнослужителів змушують перереєстровувати церкви за російським законодавством та приймати російське громадянство. У випадку, якщо російське громадянство нав'язується вже незаконно заарештованим священникам, це позбавляє їх можливості отримати свободу і потрапити в Україну за обміном полонених, наголошується у звіті.
Крім того, перерєстрація церков не гарантує повернення майна. В одному з описаних у звіті виипадків описано, як російські силовики, щоб не повертати будівлю громаді, підпалили її. Вогонь повністю знищив будинок церкви та все, що там залишалось.
Навіть у себе вдома віряни не є в безпеці від атмосфери доносів та репресій влади. У звіті наводиться приклад учительки недільної протестантської церкви в Мелітополі Запорізької області, яку заарештували за те, що вона "молилася за Україну" під час домашнього зібрання вірян. Її звинуватили в "дискредитації армії РФ" і в серпні 2024 року засудили до 4 з половиною років позбавлення волі умовно.
У 50-сторінковому звіті обговорюються також питання відповідальності, до якої міжнародне правосуддя має притягнути російську владу. Дослідники пропонують деякі рекомендації щодо того, як діяти до цього моменту.
Найновіше дослідження євангельської благодійної організації "Місія Євразія", яка опікувалася питаннями релігійної свободи в регіоні ще з радянських часів, буде представлено наступного тижня на Міжнародному саміті з релігійної свободи у Вашингтоні.
Джерело: Голос Америки
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут