Богослов'я є лідером серед спеціальностей, що найбільше подорожчали у вишах України за три роки – Education.ua
Освіта і наука
18.05.2025
За даними Education.ua, цьогоріч підвищення вартості очікується, зокрема, на медичні, творчі, суспільствознавчі, економічні та ІТ-спеціальності

Вартість навчання в українських університетах продовжує зростати. За останні три роки найбільше зростання ціни продемонструвала спеціальність «Богослов’я» (на 20 129 грн з 2022 року). Про це свідчить дослідження освітнього порталу Education.ua, пише Детектор медіа.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

У 2022 році середня вартість навчання в українських вишах становила 20 532 грн, у 2023 році ціна зросла до 23 491 грн, а у 2024-му – до 26 629 грн. 

Проаналізувавши конкурсні пропозиції 2022–2024 років, Education.ua сформував десятку спеціальностей, де вартість навчання підвищилася найстрімкіше.

Крім спеціальності «Богослов’я», яка тримає першість уже другий рік поспіль, до переліку ввійшли системний аналіз, аудіовізуальне мистецтво та виробництво, інженерія програмного забезпечення, менеджмент, національна безпека, громадське здоров'я, прикладна математика, сценічне мистецтво та політологія.

«Вартість навчання зростає і зі зрозумілих причин, зокрема через інфляцію, і штучно – ще минулого року посадовці передбачали ріст цін через старт експериментального проєкту з грантами на навчання для вступників», - пояснено на порталі.

Нещодавно заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» розповів, що МОН хоче спонукати державні університети підняти ціни на контракт для низки популярних спеціальностей до близько 50 000 грн за рік.

«Якщо в минулому середня вартість контракту по країні становила приблизно 35–38 000 гривень на рік, то цього року очікуємо вже під 50 000 гривень – приблизно стільки, скільки й виділяє держава на підготовку одного бюджетника», - сказав посадовець.

Підвищення вартості очікується, зокрема, на медичні, творчі, суспільствознавчі, економічні та ІТ-спеціальності. При цьому творчі й медичні спеціальності є вже найдорожчими на освітньому ринку, йдеться на порталі Education.ua.

Серед найдорожчих спеціальностей у закладах вищої освіти за цінами 2024 року (наведено середню вартість навчання):

  • стоматологія – 44 608 грн;
  • медицина – 44 149 грн;
  • аудіовізуальне мистецтво та виробництво – 40 703 грн;
  • богослов’я – 40 674 грн;
  • педіатрія – 39 836 грн;
  • медична психологія – 38 603 грн;
  • міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії – 37 935 грн;
  • музичне мистецтво – 37 621 грн;
  • сценічне мистецтво – 37 243 грн;
  • системний аналіз – 36 947 грн.

Лідерами серед університетів, які стрімко підвищили вартість навчання, є приватні виші.

В Education.ua зауважили, що за даними сайту з пошуку роботи Work.ua, станом на 13 травня середня заробітна плата в Україні становить 24 800 грн, тоді як середня вартість контракту в закладі за всіма спеціальностями у 2024-2025 навчальному році – 26 629 грн.

Щоб оплатити умовно рік навчання, потрібно щомісяця віддавати 2 219 грн, або ж 9% середньої заробітної плати. Однак якщо контракт зросте щонайменше до 50 000 грн, щомісяця доведеться віддавати 17% зарплатні.

«Родини з подвійним доходом і зарплатою вище середньої зможуть інвестувати у вищу освіту дитини. Особливо якщо вступник добре складе національний мультипредметний тест і отримає грант на навчання. А от вступники з посередніми результатами НМТ і меншим доходом у родині шукатимуть альтернативні варіанти для вступу й обиратимуть коледжі чи профтехи, де вартість навчання менша. Варто готуватися, що вища освіта стане "не для всіх". І саме цього прагне МОН, просуваючи реформу профтехосвіти та ускладнюючи вступ до закладів вищої освіти», - прогнозують в Education.ua.

Джерело: Детектор медіа

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Освіта і наукаМолоде життяЕкономіка та бізнес
Останні новини
Останні новини