Усвідомлюючи зміну ставлення до культури роботи та особистого життя, все більше країн експериментують із чотириденним робочим тижнем або встановлюють його, потенційно переосмислюючи майбутнє роботи, пише Главком з посиланням на видання Condé Nast Traveler.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
«Хоча багато країн із 4-денним робочим тижнем нещодавно завершили свої пілотні програми, такі місця, як Токіо, Японія та Валенсія, Іспанія, все ще експериментують із різними способами втілення постійних довгих вихідних у реальність. Тим часом такі країни, як Бельгія та ОАЕ, законодавчо встановили 4-денний робочий тиждень для окремих державних службовців», – йдеться у статті.
Рух за впровадження чотириденного робочого тижня очолює організація 4 Day Week Global, яка запустила свою кампанію в Німеччині наприкінці 2023 року. Активісти просувають принцип «100-80-100»: 100% зарплати, 80% робочих годин і 100% продуктивності.
Рух надихається успішними експериментами з коротким робочим тижнем в Іспанії, Великій Британії та Португалії. Вони показали, що працюючи трохи менше, працівники почуваються більш задоволеними балансом між особистим життям і роботою, а тому працюють ефективніше, виконуючи той же обсяг роботи за меншу кількість робочих годин.
Автори публікації також наводять досвід 10 країн, де в тій чи іншій мірі проекспериментували з коротким робочим тижнем:
Японія. З квітня 2025 року в столиці Японії Токіо вводиться 4-денний робочий тиждень для державних службовців. Ініціатива, оголошена в грудні 2024 року, спрямована на боротьбу зі зниженням рівня народжуваності в країні і передчасними смертями від надмірної втоми.
Бельгія. Перша європейська країна, яка законодавчо запровадила 4-денний робочий тиждень у 2022 році в рамках зусиль з відновлення після пандемії. Хоча працівники все ще повинні працювати 40 годин на тиждень, політика дозволяє їм скоротити свій графік до чотирьох днів.
Німеччина. У рамках шестимісячної пілотної програми у 2023–2024 роках 41 організація запровадила 4-денний робочий тиждень із багатообіцяючими результатами, оскільки 73% компаній прагнули продовжувати нову практику після закінчення програми.
Ісландія. Експерименти зі скорочення робочого тижня тут тривали з 2015 до 2019 року. Зрештою до 2022 року понад 51% працівників країни перейшли на 4-денний робочий тиждень, що значно підвищило добробут і продуктивність працівників.
Данія. Хоча офіційно країна не запровадила 4-денний робочий тиждень, тут і так середній робочий тиждень складає лише 37 годин.
Австралія. У серпні 2022 року загалом 26 австралійських компаній розпочали пілотну програму з 4-денним робочим тижнем.
Іспанія. Пілотний проєкт був реалізований у 2023 році у Валенсії, торкнувшись 360 тис. працівників. Тепер уряд розгортає трирічну пробну програму, щоб заохотити компанії перейняти цю практику.
ОАЕ. У січні 2022 року місто Шарджа стало першим еміратом, який запровадив 4-денний робочий тиждень для державних службовців. Хоча цей крок ще не став загальнонаціональною політикою, він викликав розмови в ОАЕ про потенціал ширшого розгортання.
Нідерланди. Наразі країна має найкоротший середній робочий тиждень у світі – 29 годин. Громадянам законодавчо дозволено обирати неповний робочий день, якщо роботодавці не нададуть «суттєвих ділових причин» проти цього, що робить країну ініціатором гнучкої політики праці.
Велика Британія. Випробування 4-денного робочого тижня у Великій Британії у 2022 році було наймасштабнішим у світі, в якому брали участь понад 60 компаній і майже 3 тис. співробітників. Приголомшливий успіх призвів до того, що багато компаній-учасниць перейняли цю модель на постійній основі. Велика Британія показала, що пробна модель успішна для всіх типів бізнесу: від продовольчих магазинів до технологічних фірм.
Джерело: Главком
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут