Пише Baptist News Global.
Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!
І баптисти були в авангарді зусиль цієї країни, щоб прийняти людей, сказав Елайджа Браун, генеральний секретар Всесвітнього альянсу баптистів.
«За перші 10 днів війни 70% усіх українських біженців до Молдови прийняла баптистська церква. Зараз це не те саме співвідношення, але це свідчить про те, що баптисти були на передньому фланзі реагування на цю трагедію, як тільки вона сталася», – сказав Браун, який відвідав Україну та деякі сусідні країни, зокрема Молдову, у березні та квітень.
Ці зусилля баптистів відображають ту саму відданість молдавського населення в цілому, зауважив інший експерт.
«Від самого початку напливу біженців відбулася велика мобілізація громади для їх підтримки», – сказала радник ООН з прав людини Беа Ференсі у блозі , опублікованому міжнародним агентством. «Здебільшого підтримка була заснована волонтерами, тож насправді молдавани їздили туди з візками з їжею, одягом, пропонуючи транспорт, житло тощо. Держава, безумовно, оцінила цю мобілізацію, адже вони створювали необхідну інфраструктуру».
Насправді, молдавани не стали чекати прибуття біженців, сказала Ференс.
«Люди просто їдуть на пункти пропуску і забирають біженців. Вони навіть ходять до притулків, щоб забрати сім’ї, щоб відвезти їх додому. Реакція вражаюча».
Це особливо вражаюче, якщо врахувати, що Молдова з 2,64 мільйонами громадян прийняла щонайменше 421 130 біженців після російського вторгнення в лютому, це найвищий показник на душу населення, ніж в будь-якій іншій країні.
«Приплив біженців до Молдови був значним, що еквівалентно приблизно 15% населення Молдови, яке перетинало кордон з початку війни», – йдеться у звіті Світового банку.
Близько 80% українських біженців, які зараз перебувають у Молдові, приймають сім’ї за фінансової допомоги уряду, сказала Ференс.
«Є розуміння та співчуття до українських біженців. Є також великий страх, що це в кінцевому підсумку вплине на Молдову».
Близько 90% біженців становлять жінки, які супроводжують дітей, — населення, найбільш уразливе до сексуальної експлуатації та торгівлі людьми, серед інших ризиків. Ромські біженці також вважаються дуже вразливими до расової дискримінації, стигматизації та виключення на основі упередженості, додала Олена Куйжуклу, старший науковий співробітник ООН з прав людини в Молдові.
«Роми можуть бути під загрозою залишитися позаду. Це одне з найбільших занепокоєнь, яке порушують правозахисники, організації громадянського суспільства та правозахисні механізми ООН», – сказала вона.
За дітьми-біженцями та тими, хто бореться з емоційними труднощами, також необхідно уважно стежити, додала Ференсі.
«Люди з проблемами психічного здоров’я повинні мати регулярний доступ до підтримки психічного здоров’я та ліків, тому їм знадобиться сімейний лікар. На цьому етапі ми зараз знаходимося. У кожного біженця своя історія і свої турботи».
Баптисти зосередилися на цих групах у своїй відповідальності, сказав Браун.
«У Молдові дев’ять баптистських об’єднань, і у всіх дев’яти з цих регіонів є значна підтримка біженців. У трьох найбільших центрах баптистських біженців у Молдові з початку війни в середньому проживало 200 осіб за ніч. І один з них розвинув спеціалізоване служіння дітям з фізичними та іншими особливими потребами».
Але служіння понад їхні можливості не є чимось новим для молдавських баптистів, сказав він.
«Союз баптистів у Молдові був дуже активним служінням до початку української кризи. Наприклад, до війни спілка підтримувала 30 засновників церков у країні та п’ятьох місіонерів, які служили за межами країни в чутливих областях, які не можуть бути названі публічно».
У цій історії є ще один момент, оскільки російські військові лідери натякнули, що анексія України не є кінцем амбіцій російського президента Володимира Путіна. Деякі вважають, що наступною ціллю може стати Молдова.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що вторгнення Росії в Україну – це лише «початок» і що «потім вони хочуть захопити інші країни»