10 важливих біблійних археологічних відкриттів 2023 року
Християнський світ
31.12.2023
2023 рік був багатим на археологічні відкриття, що висвітлюють таємниці минулого та в майбутньому можуть бути доповнені новими розкопками

Про справді важливі відкриття 2023 року можна не знати роками, оскільки археологам потрібен час, щоб уважно вивчити результати своїх досліджень і потім опублікувати ці висновки в наукових журналах. Але ось деякі з історій, які стали значущими для біблійної археології у 2023 році. Про це повідомляє видання Слово про Слово.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

1. Єрусалимський таємничий рів

Археологів збентежили канали, прориті в скелі в найдавнішій частині Єрусалиму. Чи могли вони бути розроблені для якогось промислового виробництва рідини? Експерти висували різні припущення і навіть викликали групу CSI з Єрусалимського відділу поліції, щоб спробувати розгадати таємницю.

Потім вони з’ясували, що це частина рову, датованого дев’ятим століттям. Згідно зі звітом, опублікованим цієї осені, рів відокремлював Храмову гору від давнішої, нижньої частини міста Давида, коли Єрусалим був столицею Юдеї, і, можливо, сотні років тому.

«У всіх наших реконструкціях того, як тоді виглядав Єрусалим, ми просто маємо безперервний міський ландшафт від Храмової гори до підніжжя Міста Давида, — сказав один з керівників розкопок Їфтах Шалев. — Це відкриття повністю змінює цю картину. “

Рів шириною майже 100 футів і глибиною щонайменше 20 футів був помічений під час попередніх розкопок Кетлін Кеньйон далі на схід, але експерти вважали, що це природна особливість ландшафту, а не частина архітектури міста. Але Шалев і його команда прийшли до висновку, що рів створив бар’єр між храмом, палацом і територією, де жили інші люди. У більш ранню епоху, до побудови храму та палацу, він міг захищати місто від нападу з півночі.

Ці конкретні розкопки, відомі як розкопки стоянки Гіваті, дали багато дивовижних відкриттів з моменту їх початку в 2007 році, включаючи скарб золотих монет візантійської епохи та керамічну черепицю датованого елліністичним періодом. Співдиректор Dig Їфтах Шалев вважає, що попереду ще один рік роботи.

Бонус: одна з найцікавіших знахідок, про яку було оголошено в Ізраїлі цього року, технічно не належала до біблійного періоду. Археологи увійшли в печеру біля Мертвого моря, щоб краще роздивитися раніше помічений сталактитовий напис. У верхній частині печери вони помітили пілум із древком — зброю, схожу на спис. Під час подальшої перевірки вони знайшли схованку добре збережених римських мечів, очевидно, відібраних у солдатів під час повстання Бар Кохби, 130–135 рр. після Р.Х.. Шаблі все ще були в дерев’яних і шкіряних піхвах.

2. Ідентифікація Віфсаїди на березі Галілеї

Археологи ретельно копали залишки візантійської базиліки біля Галілейського моря, переконані, що вони відкривають справжнє місце Віфсаїди. Минулого року вони знайшли мозаїчний напис із посиланням на «начальника і полководця небесних апостолів», що свідчить про те, що ця стародавня церква могла бути побудована на честь Петра. За переказами, церква Святих Апостолів була побудована над будинком апостолів Петра та Андрія. Ця знахідка була під номером 6 у списку археологічних досліджень 2022 року.

Цього року розкопки отримали найвищу оцінку за відкриття глибоко під апсидою залишків стіни першого століття. Знахідка додає ваги аргументу про те, що це історична Віфсаїда, а не ет-Тель, місце, яке розташоване за кілька миль углиб країни.

Продовження розкопок може розповісти нам більше про життя перших апостолів. Іван називає Віфсаїду містом Андрія і Петра. Проте Марк припускає, що він жив у Капернаумі. Петро жив у двох різних рибальських селах? Розкопки в середині 20 століття стверджували, що розкопали будинок Петра. Зараз на цьому місці розташована ультрасучасна церква у формі літаючої тарілки. Можливо, ясність прийде з подальшими відкриттями археології

3. Таємниця арки з глиняної цегли в Тель-Шімроні

Надзвичайно добре збережена арка з глиняної цегли була ретельно виявлена ​​в акрополі ханаанського міста з видом на долину Ізреель на півночі Ізраїлю. Арка веде зі склепінчастого коридору вглиб тел, шаруватого археологічного кургану. Його кінець ще не розкритий.

Призначення арки ще невідоме, хоча деякі припускають, що вона має культове значення. Схоже, арка була збережена шляхом повторного закопування незабаром після будівництва.

Шімрон, про який мало згадується в Біблії, в основному залишався поза увагою археологів, поки в 2017 році не почалися розкопки. Місто займало 48 акрів свого розквіту в період середньої бронзи, 4000 років тому.

4. Давид і Соломон повертають собі статус

Ізраїльські царі 3000 років тому, яких біблійні критики кілька десятиліть називали другорядними вождями, у 2023 році продемонстрували дивовижну стійкість. У статті археолога Єврейського університету Йосефа Гарфінкеля, опублікованої в середині року, було зроблено огляд розкопок на п’яти місцях навколо Єрусалиму та зроблено висновок, що їхні подібні укріплення та інші міські особливості відповідають біблійному опису централізованого королівства того часу.

«Ці міста не розташовані в середині нічого», — написав він. «Це зразок урбанізму з тією самою міською концепцією».

Археологи, які розкопували Тель-Гезер протягом десяти років, у листопаді опублікували результати радіовуглецевих досліджень, які показали, що будівництво знаменитих шестикамерних воріт Гезера відбулося в першій половині 10 століття до Р.Х. Це підтверджує 1 Царів 9:15, де описується, як Соломон призиває робітників для роботи в Єрусалимі, Хацорі, Мегіддо та Гезері.

«Це знову ставить Давида і Соломона на своє місце за те, що вони причетні до принаймні частини монументальної архітектури в цьому районі», — сказала Ліндель Вебстер з Австрійського археологічного інституту, провідна авторка дослідження.

5. Псалом 86 знайдений на вершині пустельної гори

Археологи розпочали перший етап розкопок до Гірканії, фортеці на вершині пустельної гори з видом на Мертве море. Фортеця була побудована Хасмонеями, потім використовувалася як в’язниця Іродом Великим, а потім як візантійський монастир. Серед шару обвалених будівельних каменів археологи виявили, пофарбований у червоний колір простий графіт, хрест із написом під ним. Це була молитва, у якій частково цитувався Псалом 86: «Ісусе Христе, бережи мене, бо я бідний і нужденний».

Судячи з епіграфічного стилю, напис датовано VI століттям після Р.Х.

6. Розчарування Сілоама

Протягом майже двох десятиліть відвідувачам Єрусалиму показували сходи, що вели вздовж одного боку купальні Сілоам за часів Нового Завіту. Басейн був місцем ритуального очищення для єврейських паломників перед піднесенням до храму. У Євангелії від Івана 9 розділу, Ісус зцілює сліпого і каже йому піти вмитися в купелі Сілоам.

Під час ремонту каналізації у 2004 році сходи були випадково виявлені. Але розкопки обмежилися збереженням фруктового саду. Однак археологи та місцева влада були вражені можливістю знайти більше, і вирішили знищити фруктовий сад для повніших розкопок. Нічого не було знайдено. Сходи, мабуть, збереглися, коли над ними проклали дорогу, але решти каменів басейну немає. Ймовірно, їх використовували в давні часи для інших будівельних проектів.

7. Руйнування Антіохії

У 2022 році турецькі археологи вперше почали роботу в житлових районах Антак’ї, на місці стародавнього міста Антіохії, де послідовники Ісуса вперше назвали себе християнами. Розкопки породили надію на можливість багатьох нових відкриттів про життя в Антіохії. Але 6 лютого в Туреччині та Сирії стався землетрус.

Антак’я була одним із найбільш зруйнованих міст, у ній загинуло понад 35 000 людей. Стара частина міста, включно з пам’ятниками його різноманітної історії, починаючи з першого століття та раніше, була завалена руїнами. Плани розкопок наразі призупинено.

8. Найдавніші свідчення стародавньої війни

Біблія описує війни ще за часів Авраама в книзі Буття 14 розділі. Тепер археологи знайшли докази збройних конфліктів, що відбувалися кількома тисячами років тому, в період раннього енеоліту, приблизно 5800–4500 років до Р.Х.

У двох різних місцях в Ізраїлі було виявлено сотні каменів-пращ, згладжених у єдину аеродинамічну форму. Це свідчить про організовану підготовку до бою. Розміри двох доісторичних місць у Нижній Галілеї та на півночі Шаронської рівнини показують, що для підготовки до війни було потрібно багато людей.

9. ДНК давніх ізраїльтян

Майже непомітним, через новини про події війни, на початку жовтня було оголошення про відновлення ДНК давніх ізраїльтян періоду Першого Храму. Генетичний матеріал було вилучено з двох осіб, чиї останки були знайдені в сімейній гробниці на захід від Єрусалиму, датованої приблизно 750–650 рр. до Р.Х.

Це досягнення було описано як «Священний Грааль у вивченні втраченої цивілізації», який «обіцяє прокласти шлях для подальших досліджень давніх питань про походження стародавніх ізраїльтян».

Попередні результати мали обговорити на конференції, присвяченій новим археологічним відкриттям, але зібрання було відкладено через конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС.

10. Загублені могили в Газі

Ближче до кінця вересня археологи в Газі оголосили про виявлення могил на кладовищі римської епохи. Бригади, які працювали під керівництвом французького археолога Рене Ельтера, знайшли важливу інформацію про життя мешканців уздовж цього прибережного торгового шляху 2000 років тому. Вони знайшли дві надзвичайно рідкісні свинцеві труни — одну прикрашену вишуканим виноградним листям, а іншу — із зображеннями дельфінів, що свідчить про те, що там були поховані представники соціальної еліти.

«Непомітна будівельна ділянка, оточена гаєм непоказових житлових будинків, стала золотою жилою для археологів», — повідомляє Associated Press.

Через два тижні бойовики ХАМАСу з Гази напали на Ізраїль, спровокувавши війну, яка, ймовірно, зрівняла ці непоказні житлові будинки, витіснивши та, можливо, вбивши їхніх мешканців. Доля працюючих над сайтом та самого сайту наразі невідомі. 

Джерело: Слово про Слово

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Християнський світЄвропа та світ
Останні новини
Останні новини