Таким чином, священнослужителів прирівняли до кінцевих бенефіціарних власників критично важливих підприємств, членів наглядових рад і працівників закордонних дипломатичних установ тощо. Повідомляє СУД.ЮА
Також постановою Кабміну внесені зміни, відповідно до яких до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення відтепер будуть належати юридичні особи — релігійні організації згідно з переліком та критеріями, затвердженими ДЕСС.
Таким чином, їх прирівняли до представництв донорських установ і виконавців проектів міжнародної технічної допомоги.
На священнослужителів, а також на протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів не буде поширюватися обмеження стосовно бронювання не більше половини працівників.
Крім того, для юридичних осіб – релігійних організацій в цілях бронювання виключено обмеження по зарплаті у 20 тисяч грн.
Нагадаємо, що наразі військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову, не нижче за 20 тисяч грн.
Але це обмеження не стосується державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій належать державі тощо, а також резидентів Дія Сіті. Відповідно, вимога по рівню «білої» зарплати не буде стосуватися юридичних осіб – релігійних організацій.
Більше того, юридичні особи – релігійні організації, не будуть вноситися до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Відповідне виключення буде передбачено у пункті 14 Порядку. Так, тепер відповідний державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими підприємствами, критично важливими установами, вносить до Єдиного переліку такі критично важливі підприємства та критично важливі установи, крім юридичних осіб — релігійних організацій.
Відстрочка священнослужителю буде скасована у разі звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою — релігійною організацією). Відповідні зміни Уряд вніс 26 грудня постановою №1498.
Коли і як отримати бронювання?
Перше, що варто зазначити, що бронювання нині, ще не починає діяти, адже поки ДЕСС, не видасть документ про умови і критерії бронювання, то дана норма ще не запрацює. Тож із завтрашнього дня бронюваи священнослужителів не вдасться.
Наступне, з першого грудня діють нові правила бронювання, які також розповсюджуються і на нову категорію - священнослужителів.
З 1 грудня 2024 року в Україні діють нові правила бронювання військовозобов’язаних згідно постанови №1332 Кабінету міністрів.
Відтепер подання списків для бронювання здійснюватиметься виключно через портал "Дія" у форматі електронних заявок. Весь процес, від подання документів до постановки військовозобов’язаного на спеціальний облік, триватиме до 72 годин.
Втім, за словами юриста Романа Лихачова, існує проблема з механізмом, який дозволив би людині, що не стоїть на обліку, отримати бронювання. У разі, якщо військовозобов’язаний приходить до ТЦК для постановки на облік, його можуть одразу мобілізувати, що унеможливлює бронювання. Лихачов закликає до повної цифровізації процесу, щоб уникнути потреби у фізичних візитах до ТЦК.
Таким чином згідно слів даного адвоката існує ймовірність мобілізації і священнослужителів, які не стоять на обліку, адже для їх бронювання треба, щоб вони були на обліку. Якщо ж вони не на обліку і прийдуть для постановки на нього, то в цей момент може відбутися мобілізація.
Критерії бронювання для працівників
- перебуває на військовому обліку;
- у трудових відносинах з критично важливим підприємством;
- уточнив військово-облікові дані та не перебуває у розшуку.
Тих, хто не відповідає одночасно всім цим вимогам, забронювати не можна.
Чи буде вимога стосовно священнослужителів, що вони мають бути всі у трудових відносинах з своєю релігійною організацією, нині ми не знаємо, поки ДЕСС не уточнить всі вимоги.
Чи можна отримати бронь, якщо вчасно не оновив дані, думка адвоката
Чи дадуть бронь працівникам, які вчасно не оновили дані в ТЦК пояснила адвокатка Марина Бекало.При формуванні списків роботодавець подає відомості щодо працівника. Крім паспортних даних та податкового номеру, вказуються реквізити військово-облікового документу, військово-облікова спеціальність, а також дата оновлення персональних даних.
Сформовані списки перевіряються електронними засобами Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі проходження перевірки та підтвердження інформації, поданої в списках на бронювання електронними реєстрами, переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік в ТЦК та СП на строк дії відстрочки здійснюється автоматично — у разі, коли військовозобов'язаний вчасно оновив свої персональні дані, не перебуває в розшуку та перебуває на військовому обліку.
За словами адвокатки, у такому випадку відомості про бронювання автоматично відображатимуться в “Резерв+” та згенерованому військово-обліковому документі працівника, який також може за бажанням сформувати в “Дії” витяг про своє бронювання.
“Наголошую, Постанова Кабінету Міністрів №1125 від 01.10.2024р. не передбачає заборону бронювання працівників, які вчасно не оновили свої персональні дані в ТЦК та СП. Йдеться саме про автоматичну постановку на спеціальний облік у разі бронювання через “Дію”, якщо працівник не оновив вчасно свої дані”, — пояснила Марина Бекало.
Отже, якщо працівник вчасно не оновив дані, він має зробити це в будь-який момент безпосередньо в ТЦК та СП або через “Резерв+”, тоді роботодавець не позбавляється права подати його в списках на бронювання в паперовій формі. Тобто він має оновити дані, після чого його можуть подавати в списках.
Проте постановка на спеціальний військовий облік далі буде здійснюватися не автоматично через “Дію”, а в загальному порядку, а саме: з доведенням до відома рішення про бронювання працівника в ТЦК та СП Генштабом та надісланням відповідного повідомлення до ТЦК та СП роботодавцем для постановки працівника на спеціальний військовий облік на підставі витягу із наказу Мінекономіки про бронювання, засвідченому підписом роботодавця.