Всесвітній тиждень міжрелігійної гармонії: в Україні обговорили розвиток, виклики та перспективи капеланства
Християнський світ
06.02.2025
З 1 по 7 лютого Україна бере участь у Всесвітньому Тижні міжрелігійної гармонії (World Interfaith Harmony Week) – глобальній ініціативі, спрямованій на сприяння діалогу та взаєморозумінню між релігіями світу

У межах цієї події відбулася пресконференція «Нормативно-правова рамка капеланської діяльності та міжконфесійного порозуміння в сучасній Україні», де Вячеслав Горшков, начальник відділу у справах релігії Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), розповів про стан військового капеланства в країні, нормативно-правове регулювання та важливість служіння капеланів у війську.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Він зазначив, що військове капеланство в Україні є найбільш унормованою формою капеланської діяльності, оскільки регулюється низкою законів та положень. Основним документом, який регулює діяльність військових капеланів, є Закон України «Про службу військового капеланства», ухвалений у 2022 році, пише dess.gov.ua.

«Цей закон встановлює, що духовне служіння у війську має відповідати потребам військовослужбовців незалежно від їхнього віросповідання. 90% капеланських посад розподіляються відповідно до конфесійного складу військових, а 10% – за рішенням начальника капеланської служби певного підрозділу. Це дозволяє представникам менших релігійних громад також брати участь у капеланському служінні», – пояснив начальник відділу у справах релігії ДЕСС.

Важливу роль також відіграє Положення про порядок видачі мандата на право здійснення військової капеланської діяльності, яке постійно оновлюється, щоб відповідати сучасним викликам та потребам військових частин.

«Цей документ достатньо живий, адже з 2022 року, відколи запрацював Закон про військову капеланську службу, в Положення було внесено кілька змін, які спричинені практичними аспектами організації військового капеланства», – розповів він. Однією з останніх змін стало збільшення терміну для зайняття капеланської посади з трьох до шести місяців.

«Раніше, якщо кандидат не встигав зайняти посаду протягом трьох місяців, мандат відкликався. Однак практика показала, що цього часу недостатньо, адже кандидату потрібно не лише отримати мандат, а й пройти всі необхідні перевірки – військово-лікарську комісію, процедури в територіальному центрі комплектування тощо», – пояснив Вячеслав Горшков.

Наразі питання укомплектованості капеланських посад залишається гострим, особливо у Збройних силах України, де посади військових капеланів заповнені приблизно на 36%. Загалом закон передбачає, що капеланів має бути не менше ніж 1,5% від особового складу військовослужбовців. Кадровий дефіцит пояснюється високими вимогами до капеланів та тим, що до 2021 року капеланська служба функціонувала переважно на волонтерських засадах. Закон про військове капеланство підняв стандарти служби до рівня НАТО, що вимагає від церков та релігійних організацій більше часу та ресурсів для підготовки достатньої кількості капеланів.

«Церкви не завжди можуть швидко підготувати достатню кількість капеланів. Для цього необхідно розвивати спеціалізовані навчальні програми у державних університетах, щоб кандидати могли отримати відповідну підготовку», – наголосив начальник відділу у справах релігії ДЕСС.

Попри всі труднощі, капелани залишаються тими, хто завжди поруч із військовими. Вони підтримують моральний дух, допомагають подолати стрес та залишатися сильними у найскладніших умовах. Україна продовжує працювати над розвитком цієї важливої сфери, адже капеланство є не лише духовним служінням, а й частиною захисту національної безпеки та єдності суспільства.

В рамках Всесвітнього Тижня міжрелігійної гармонії, 6 лютого відбудеться експертно-практична панель “Духовний захист українського воїна” за участі експертів, держслужбовців та представників релігійних організацій.

Завершить тиждень 7 лютого круглий стіл «Контекстуальні вимоги та концептуальні з’ясування міжконфесійних відносин в ситуації загарбницької війни росії проти України: від міжконфесійної толерантності до співпраці для протистояння злу». Ці заходи є важливим кроком на шляху розвитку військового капеланства в Україні та зміцнення міжконфесійного порозуміння в умовах війни.

Джерело: dess.gov.ua

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Християнський світСуспільство
Останні новини
Останні новини