Ці цифри є найбільшим сумним рекордом українців за багато років. Уся попередня статистика теж була не надто оптимістичною. В середньому на 2 шлюби фіксували 1-1,5 розлучення. Те, що зараз ці цифри наближаються до 1:1, багато хто пояснює війною, постійними стресами, неможливістю будувати нормальне партнерство.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Хоча у перші два роки війни ситуація виглядала значно кращою, пише bbc.com.
Загальну статистику розлучень офіційно не оприлюднюють. Міністерство юстиції подає лише дані, отримані від ДРАЦС – Державної реєстрації актів цивільного стану - так тепер називають старі "загси".
Саме тому у багатьох ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що розпався кожен п'ятий шлюб.
Але дані Мін'юсту - це лише третина від усієї кількості розлучень. Бо у більшості випадків шлюби розривають за рішеннями судів. Тому реальна картина є зовсім іншою.
Шлюбна арифметика
В Україні можна розірвати шлюб двома способами. Перший – через ДРАЦС. Такий шлях передбачений для подружніх пар, які не мають спільних неповнолітніх дітей і якщо обидві сторони згодні на розлучення.
Але якщо у родині є діти віком до 18 років, або ж якщо хтось із подружжя не згоден розлучатися, то їх чекає суд.
У випадку з дітьми обов'язковою умовою є укладення договору про виховання і забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків. Без нього суд навіть не прийме заяву на розлучення до розгляду.
Такі судові справи можуть розглядатися роками, якщо чоловік і дружина не можуть дійти згоди з приводу дітей, майна чи інших обставин.
У розмові з ВВС Україна представники Мін'юсту пояснили, що ще з 2010 року вони мають статистику розлучень тільки через органи реєстрації актів цивільного стану - ДРАЦС. Єдиної бази розлучень немає - "і це велика проблема".
Можна порахувати рішення судів щодо розлучень через відкриту систему Opendatabot – Єдиний реєстр судових рішень, – проте гарантії, що ці дані будуть повними, немає.
До прикладу, Мін'юст каже, що у 2024 році українці одружувалися на 19% частіше, ніж у 2023 році, і РАЦС зареєстрували понад 150 тисяч шлюбів. А кількість розлучень зросла більш як на 42% і становила трохи більше ніж 34 тисячі.
Хоча до цих 34 тисяч слід додати 107,5 тисячі розлучень через суди. Цю цифру ВВС Україна повідомили в Державній судовій адміністрації.
Тобто загальна цифра насправді – це понад 141 тисяча розлучень за 2024 рік.
А ще, як кажуть у Мін'юсті, деяка кількість українців розлучаються за кордоном, і це в Україні ніяк не фіксується.
Реальна картина
Прес-центр судової влади в Україні надав ВВС інформацію про кількість розлучень за останні п'ять років у судах.
З них випливає, що за цей період найбільше шлюбів і найменше розлучень було у перший рік широкомасштабної війни, у 2022 році.
Тоді було 222,9 тисячі шлюбів, і загалом у судах і ДРАЦС - 91 тисяча розлучень. Психологи пояснюють такі результати війною - люди шукали захисту, впевненості, хотіли узаконити стосунки перед невідомістю, що чекала їх попереду.
Але на другий і третій рік війни ситуація почала змінюватися: кількість розлучень зростала як у судах, так і у ДРАЦС.
Причин багато, і вони були завжди під час розлучень – побутові проблеми, фізичне насильство у сім'ї, шкідливі звички чи залежність, зрада, втручання батьків, мало спільних інтересів тощо.
Але під час війни на перше місце виходять наслідки стресу від війни.
"Люди не витримують. Коли стрес, ми нервуємо, зриваємося. На кому? На тому, хто поруч", - каже ВВС Україна психолог Тіна Берадзе.
Вона також нагадує, що вимушений переїзд під час війни, навіть добровільний, за рівнем стресу сильніший за смерть близької людини, і те, що мільйони людей стали біженцями і переселенцями, також позначається на статистиці розірваних шлюбів.
До речі, за кількістю розлучень рекордними в Україні були перші роки Незалежності – 1991-1994 – понад 200 тисяч щороку. Це теж був період стресу для багатьох родин, але іншого характеру – економічного, коли вони ледь зводили кінці з кінцями.
Джерело: bbc.com
Графіка Ангеліни Корби
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут