5 причин, чому вміння слухати – ключ до справжнього лідерства
Все для церков
15.02.2025
Як християнам стати найкращими і ефективними лідерами через вміння слухати і чути

Один чоловік, проїжджаючи таксі центром Сіднея, запитав сомалійського водія, що він думає про християн. Його відповідь була сумною, але не дивною: «Християни не слухають. Вони навіть не намагаються нас зрозуміти. Вони просто кажуть нам, що думати», розповідає Crosswalk.com.

Як учні Ісуса отримали репутацію людей, які не вміють слухати?

Той, за Ким, ми слідуємо, був винятковим слухачем. Ісус був відкритий до всіх. Він ставив чудові запитання. Він прислухався, аби почути те, що було під поверхнею. Що, якби послідовники Ісуса були більше схожі на Нього?

Ми живемо у світі, де, здається, ніхто більше не слухає. Кожному є що сказати і що довести. Кожен хоче бути зрозумілим. Мало хто хоче зрозуміти.

Що, якби послідовники Ісуса були іншими?

Що, якби ми були відомі як виняткові слухачі?

Святе Письмо повне порад щодо виховання навичок слухання.

Мудрий цар Соломон склав 22 притчі про слухання, у тому числі цю: «Сину мій… якщо зробиш уважним вухо своє до мудрості, а серце своє навернеш для розуму… здобудеш пізнання Бога» (Притчі 2:2)

Яків писав: «Кожна людина нехай буде швидкою до слухання, стримана в словах, повільна на гнів» (Якова 1:19).

Наш Господь Ісус наказує нам «Тож уважайте, як ви слухаєте» (Луки 8:18) і ще сказав: «Зважайте на те, що чуєте: якою мірою міряєте, такою й вам відміряють, і додасться вам» (Марка 4:24).

Як лідери служіння ми хочемо мати позитивний вплив. Ми маємо переконання і хочемо розповсюджувати Божий вплив. Але навіть якщо ми найкращі у формуванні бачення та реалізації стратегій, наше лідерство буде збіднілим, якщо ми не будемо хорошими слухачами.

Правда полягає в тому, що люди, яких ми прагнемо провадити, потребують того, щоб ми стали досвідченими слухачами. Якщо ми добре слухатимемо, ми будемо кращими провідниками.

Отже, ось п’ять вагомих причин, чому нам варто стати найкращим слухачем:

1. Вміння уважно слухати змушує інших відчувати себе цінними

Коли ви приділяєте комусь всю свою увагу, ви надсилаєте потужне повідомлення: «Ти для мене важливий».

Подумайте про Ісуса з жінкою біля криниці (Івана 8). Коли вона виливала своє серце Ісусу, він не переглядав стрічку новин свого мобільного телефону, не обдумував свою наступну проповідь і не заглядав їй через плече, щоб подивитися, чи його учні принесли обід. Він був повністю зосереджений на людині, яка стояла перед Ним. Він був повністю присутній; не поспішав і не відволікався.

Його увага до неї разюче відрізнялася від усього, що відчувала ця жінка раніше. Вона звикла до того, що її зневажають і не помічають. Ніхто інший не приділяв їй часу.

Ісус, слухаючи її, подарував їй цінний дар.

Коли люди відчувають, що їх чують, вони відчувають, що їх цінують. Автор Девід Аугсбургер зробив таке зворушливе спостереження: «Бути почутим настільки близько до того, щоб бути любимим, що для середньої людини це майже нерозрізнено».

Отже, відкладіть свій мобільний телефон, подивіться людям в очі, приділіть їм всю свою увагу та заохочуйте їх ділитися своїми історіями.

2. Вміння уважно слухати дозволяє іншим виявити свої найкращі якості

Ефективні лідери знають, як залучити креативність, проникливість і участь членів своєї команди. Вони знають, як створити середовище, у якому люди відчувають себе вповноваженими висловлювати свої думки та ідеї. Як вони це роблять? Слухаючи.

Подібно до Ісуса, ефективні лідери команд ставлять чудові запитання, які викликають відгук. Відмінні питання сприяють спілкуванню та співпраці. Більшість із нас як лідерів – «ідейні люди». Ми бачимо можливість або потребу та маємо вміння придумувати стратегії та рішення.

Замість того, щоб висувати «свої» відповіді, нам краще призупинити видачу наших рішень, поки ми не запропонуємо почути ідеї інших. Адже їхні ідеї можуть бути кращими! Але навіть якщо це не так, пропозиція висловити свої думки, перш ніж викласти власні, зробить команду більш сприйнятливою до того, що ми хочемо сказати.

Звичайно, вміння уважно слухати не означає, що ви завжди будете погоджуватисячи поступатися. Але мудрі лідери цікавляться ідеями інших.

3. Вміння уважно слухати вирішує конфлікти

У світі множинних варіантів відповідей та різних думок конфлікт неминучий. Ми не повинні його уникати. Емоційно здорові лідери знають, що конструктивний конфлікт веде до міцніших взаємин та кращих результатів.

Лідери, які вміють добре слухати, зосереджуються на тому, щоб зрозуміти, а не бути зрозумілим.

Вони слухають протилежні думки і говорять щось на зразок «Розкажи мені більше». Вони також пропонують дар емпатії. Ніщо так не обеззброює гнів, як емпатія. Співчуття будує міст до серця іншої людини. Емпатія каже цій людині: «Твої почуття мають для мене сенс». Це не означає, що ви згодні. Це просто означає, що ви розумієте.

Коли ви зрозумієте і інша людина відчує, що її розуміють, ви зможете разом працювати над вирішенням проблеми.

4. Вміння уважно слухати зміцнює ваш авторитет

Багато лідерів підривають свій вплив та авторитет, тому що вони домінують або монополізують розмови. Соломон мудро помітив, що «Мудрість розумного – у пізнанні належної дороги, бо відсутність поміркованості – омана» (Притчі 14:8).

Нерозумним не вистачає самосвідомості – вони нескінченно говорять про себе і не мають жодного уявлення про те, як вони виглядають збоку. Вони люблять чути власний голос і завжди «перехоплять» історії інших.

У будь-якій розмові на майже будь-яку тему вони намагаються здаватися «експертами». Розважаючи деякий час, самозакохані нарциси відштовхують людей. Люди не хочуть йти за такими лідерами.

Замість того, щоб намагатися здаватися тим, ким ви не є, будьте собою. Будьте мудрим лідером. Будьте учнем. «Мудрий хай слухає і примножує своє знання» (Притчі 1:5).

5. Вміння уважно слухати робить вас більше схожим на Ісуса

Божа пристрасть і мета – наша христоподібність. Ставати дедалі більше схожим на Ісуса має бути метою кожного лідера служіння.

Ісус був прекрасним слухачем. Подивіться, як він розмовляв зі сліпим Вартимеєм або як він спілкувався з жінкою, яка мала «кровотечу».

Навіть оточений натовпом і невідкладними справами, Ісус знаходив час, щоб бути повністю присутнім «тут і зараз» з кожною людиною. Він ставив важливі питання і змушував людей почуватися цінними. Як вищий слуга-лідер, Ісус демонстрував виняткові навички слухання.

Іноді ми вважаємо, що лідерство у служінні полягає у «служінні через керівництво». Ісус показав нам, що керівництво слуги означає «керівництво через служіння». Нам було б добре наслідувати Його приклад.

Тож давайте запитаємо себе: що, якби ми, християнські лідери, наслідували приклад Ісуса і віддали пріоритет активному слуханню?

Що, якби ми щиро прагнули зрозуміти інших, а не прагнути бути зрозумілими?

Що, якби ми наважилися запитати тих, кого ми ведемо, наскільки добре вони відчувають, що ми їх слухаємо і чуємо? Уявіть, яку користь можуть отримати наші церкви. Можуть статися дивовижні речі!

І можливо… просто можливо послідовники Ісуса будуть відомі як «люди, які слухають».

Джерело: Crosswalk.com

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Все для церковХристиянський світ
Останні новини
Останні новини