Народження Христа: одна подія, чотири оповідання
Аналітика
25.12.2021
Більшість людей, коли вони думають про історію Різдва, згадують святе сімейство, опівнічну годину, хлів, тварин, пастухів, ангелів, мудреців і тихе маленьке містечко під назвою Віфлеєм. Великою несподіванкою є те, що дуже багато елементів, які люди часто сприймають як частину Різдвяної історії, насправді походять з різдвяних пісень, колядок або малюнків, та це не має нічого спільного з текстом Нового Завіту.

Історія народження Христа відображена в усіх чотирьох Євангелія, кожен з авторів підходить до оповідання із великою обережністю, аби познайомити свою читацьку аудиторію з Христом у найкращій спосіб.

Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини

Євангеліє від Марка

За церковною традицією, вважається, що Євангеліє від Марка було першим записаним Євангелієм. Скоріш за все, Марк склав це Євангеліє на основі проповідей Петра.

Разом з цим, у Євангелії від Марка ми не зустрічаємо опису народження Христа. Із перших сторінок читач знайомиться з Іваном Хрестителем, який хрестить Христа. Багато дослідників Біблії вважають, що Марк навмисне не згадує про народження Христа, адже Марк скерував своє оповідання для римлян свого часу, та у першу чергу знайомив читача з тим, що Христос прийшов послужити – це була доволі незвична думка у той час. Отже свідоме мовчання та відсутність відомостей про народження слугує нагадуванням нам, що важливо не те, де та як Христос народився, важливо — Його служіння.

Суспільство того часу було поділено на соціальні статуси, важливу роль грала приналежність до певного класу, тому навмисне обминання різдвяної історії – свого роду також проповідь – проповідь важливості наслідування прикладу Христа. Христос – Господь, але прийшов послужити.

Євангеліє від Матвія

Матвій, на відміну від Марка, починає свою розповідь зі того, що Ісус представлений як представник царя Давида, потомок Авраама. У Євангелії від Матвія є дуже детальний опис родоводу Христа. Тут Матвій зображає для своєї цільової аудиторії, Ісуса Царя, кращого за Давида і Вчителя, ліпшого за Мойсея.

Матвій дуже старанно показує, як подія народження Ісуса виконує пророцтва, виголошені у Старому Завіті, і використовує ці пророцтва, щоб представити Ісуса як Намісника, Правителя Ізраїлю, Князя та Божого Сина. Матвій показує різницю між Йосипом,  якого називає «справедливим чоловіком» та несправедливим і злим правителем Іродом.

Про мудреців ми дізнаємось саме  від Матвія. Про злодіяння царя Ірода розповідає також тільки він. Саме завдяки цьому оповіданню читач дізнається, що так само, як народ Ізраїлю  був врятований у Єгипті, Ісус немовлятком також був в Єгипті. Для євангеліста Матвія також є важливим показати виконання багатьох пророцтв про Христа, як Царя Юдейського, якому дана вся влада на небі і землі.

Євангеліє від Луки

Євангеліє від Луки — це спроба скласти «упорядкований звіт» про народження, служіння, життя, смерть і воскресіння Ісуса. Лука написав своє Євангеліє у першу чергу для язичників, ось чому на сторінках цього оповідання часто зустрічаються ті, ким зазвичай нехтували, Євангеліє від Луки сповнене згадок про жінок, дітей, хворих, бідних і відкинутих груп людей, як-от самаряни.

Розповідь про народження Луки є найдовшою з усіх чотирьох Євангелій і приділяє особливу увагу ролі Святого Духа та жінкам у цій історії. Навіть в історії народження Христа ми зустрічаємо забутих та відкинутих. Тут ангел з’являється саме Марії, а не Йосипу. Лука згадує Єлизавету, говорить про особливу турботу Марії та Йосипа. Саме він пише, що Марії та Йосипу не вдалося знайти місце у Вифлеємі.

Зверніть увагу, як Лука показує появу ангелів саме пастухам, а не багатим, привілейованим і могутнім мудрецям, як в оповіданні Матвія. Саме звичайні пастухи стають свідками цієї славетної події і першими посланцями Божого миру та доброї волі до людей на землі. Ми зазираємо у цю дивовижну історію очима Луки та знайомимся із втіленим Христом, який немовлятком прийшов серед бідних і відкинутих людей свого часу.

Євангеліє від Івана

Скоріш за все, саме Євангеліє від Івана було записано останнім. А ось власне народження Ісуса у цьому оповіданні описано небесними та духовними словами. Учень, який склав це оповідання, називає себе «учень, якого любив Ісус» пише у стилі, що нагадує книгу Буття.

Для Євангеліста Івана народження Христа почалося на небі. Оскільки аудиторія Івана – євреї, але такі, що живуть деінде, але не в Ізраїлі та переважно користується грецькою мовою, він пише про те, що Ісус є Словом від самого початку, саме Христом усе створене. І лише після цих глибинних тем, автор переходить до історії Різдва своїм потужним запрошенням приєднатися до тієї спільноти, в яку нас кличе Сам Творець: «...і Слово стало тілом і перебувало між нами». Оповідання Івана сповнене «благодаті та істини».

На відміну від Матвія та Луки, Іван зосереджується на тому, що Ісус – Бог, мабуть саме тому він не згадує ані про Марію, ані про Йосипа. Втім із першого рядку Іван дає читачеві зрозуміти, що народження Христа є найвеличнішою історією та подією у всесвітній історії.

Підсумок: чотири Євангелія

Чотири Євангелія у Новому Завіті – це чотири особливих оповідання однієї історії, які доповнюють одна одна: Матвій представляє Ісуса як Царя Юдейського, гідного послуху та поклоніння; Лука показує Спасителя, Який приносить добру звістку і звільнення бідним, занедбаним; Марк представляє Ісуса як Господа, Який служить та вказує новий шлях до справжньої свободи; а Іван представляє Ісуса як Бога, який приходить у тілі та світить у темряві, щоб принести новий початок всьому світу.

Хай цей час святкування нагадає нам про це, поки ми гортаємо сторінки своїх Біблій.

За матеріалами: 1.cbn.com

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут.

АналітикаХристиянський світ
Останні новини
Останні новини