У понеділок, 19 травня, парламент Пакистану ухвалив закон, спрямований на боротьбу з дитячими шлюбами у федеральній столиці Ісламабад. Новий закон підвищує мінімальний шлюбний вік для хлопців і дівчат до 18 років, повідомляє Evangelical Focus.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Законопроєкт був внесений депутаткою Пакистанської народної партії Шармілою Фарукі до Національної асамблеї 16 травня і його одноголосно підтримали. 19 травня сенаторка Шері Рехман представила його в Сенаті, де закон також було ухвалено попри протести ісламістської партії Джаміат улама-е-Іслам-Фазл.
Ісламська партія назвала закон "неісламським" і таким, що суперечить культурним і релігійним цінностям та вимагала направити його на розгляд Ради з ісламської ідеології (РІІ). Однак більшість наголосила, що РII вже схвалила цю ініціативу, і аналогічний закон уже понад десять років успішно діє в провінції Сінд.
Законопроєкт передано на підпис президенту Асіфу Алі Зардарі. Після його підписання документ набуде чинності виключно на території федеральної столиці – Ісламабада.
З цього моменту "Акт про обмеження дитячих шлюбів 1929 року" в столиці втратить чинність, але всі попередні рішення, ухвалені на його основі, залишаться чинними.
У тексті законопроєкту зазначено: "У сучасному світі дослідження доводять, що дитячі шлюби шкодять обом статям, особливо дівчатам, які досягли статевої зрілості. Вони порушують права дитини, суперечать міжнародним зобов'язанням та Цілі 5 сталого розвитку ООН, яка передбачає припинення дитячих шлюбів до 2030 року".
Згідно з новим законом:
- Дитиною вважається будь-яка особа до 18 років.
- Заборонено реєстрацію ісламського шлюбу (нікях), якщо одному з молодят не виповнилося 18 років.
- Реєстратори зобов’язані перевіряти вік обох осіб за допомогою національного посвідчення особи, видані Національним управлінням баз даних і реєстрації.
- У разі порушення закону реєстратор може отримати до одного року ув’язнення та штраф у розмірі 100 000 пакистанських рупій (приблизно 354 долари США).
- Чоловік, який досяг 18-річного віку та уклав шлюб із неповнолітньою дівчиною, може отримати до трьох років суворого ув’язнення.
- Подружнє життя з особою молодше 18 років вважатиметься зґвалтуванням.
- За примушення до шлюбу передбачено до 7 років тюрми і штраф на суму до 1 мільйона рупій (близько 3 540 доларів США). Це стосується і осіб, які займаються торгівлею дітьми з метою шлюбу.
- Кримінальна відповідальність передбачена для співучасників, а також батьки або опікунів, які не запобігли або були причетні до цього – тюремне ув’язнення до трьох років та сплата штрафу.
- Суди мають право запобігти шлюбу, якщо про нього буде повідомлено вчасно, а також забезпечити захист анонімності викривачів таких злочинів.
- Підозрюваним порушникам не надається можливість звільнення під заставу.
- Справи повинні розглядатися впродовж 90 днів.
Захист прав дітей і християнської меншини
Сенаторка Шері Рехман назвала ухвалення закону "знаковим днем для Сенату Пакистану" і висловила подяку всім партіям за підтримку. Вона підкреслила, що це вже третє схвалення такого законопроєкту в Сенаті у тій чи іншій формі, однак вперше він був затверджений обома палатами парламенту.
Іджаз Алам Огастін, християнський депутат Асамблеї Пенджабу (провінція Пакистану), назвав закон "революційним кроком для захисту дітей, особливо дівчат, у сфері здоров’я, освіти та життя". Він також підкреслив, що документ є критично важливим для захисту неповнолітніх християнських дівчат від викрадень і примусових переходів в іслам.
На національному рівні поправки до "Закону про християнський шлюб" 2024 року встановлюють мінімальний вік у 18 років лише для християн. Якщо ж дівчина переходить в іслам, на неї поширюються правила шаріату, які дозволяють ранній шлюб.
Правозахисники наголошують, що в Пакистані регулярно викрадають дівчат-християнок, змушують їх перейти в іслам і видають заміж за викрадачів. Судді часто ігнорують документи, що підтверджують вік дитини, і передають дівчат викрадачеві як "законну дружину".
Огастін закликав створити місцеві громадські наглядові комітети для ефективного впровадження нового закону, адже в Пакистані традиційно спостерігається низький рівень виконання навіть найкращих законів.
Пакистан, де 96% населення – мусульмани, посідає восьме місце у рейтингу Open Doors за 2025 рік серед країн, де християнам найважче жити.
Джерело: Evangelical Focus
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут