Jeff Fountain, директор Центру європейських студій імені Шумана, у своєму блогу звернув увагу на становище України напередодні цього Великодня. Ці роздуми опублікувало видання Evangelical Focus.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
❝ Три роки тому, коли російське вторгнення в Україну тривало лише три тижні, виконання «Страстей за Матвієм» Й. С. Баха набуло для мене нових глибин скорботи.
Я писав тоді, що паралель між хибними звинуваченнями, брехнею та невиправданими стражданнями Ісуса і несправедливими стражданнями мільйонів невинних українців не залишиться непоміченою уважними слухачами.
Минулого тижня, на 1150-й день війни, ще одне виконання цієї вічної ораторії Баха знову глибоко вразило мене моторошними паралелями зрад і страждань.
Так само, як Ісуса зраджує близький учень і передає в руки несправедливих сил, Україна зазнала удару від сусідньої держави, з якою її пов’язують братні зв’язки. І не лише кровні. Адже бронзовий монумент князю Володимиру Великому, що дивиться на Дніпро в Києві, нагадує про спільну батьківщину української та російської православної віри. Первосвященики та релігійні лідери у суді над Ісусом мають своїх сучасних відповідників.
Новий (без)лад
Цього року українцям довелося пережити ще один особливо болісний акт зради – з боку колишнього найсильнішого союзника.
Нова американська адміністрація поспішно нав’язує новий світовий порядок через руйнування, хаос і дестабілізацію. Ім’я цьому новому (без)ладу, в якому «співчуття – це гріх», – Темне Просвітництво.
Україна та інші пострадянські країни, які прагнуть свободи від тиранії, нині покинуті на знищення антигуманному, антиліберальному й постдемократичному світу, яким керують владолюбні автократи.
Цей поділ світу, що повторює Ялтинську конференцію, здійснюється під прикриттям «мирних переговорів». Північна Америка (включаючи Канаду та Гренландію) переходить до короля Дональда; Європа – східна й західна – до нового князя Володимира; а решта Азії – до Китаю.
Представницька демократія, верховенство права, громадянські права, громадська думка і розподіл влади мають зникнути. Залишається лише право сильного.
Суспільством слід керувати, як бізнесом – із могутніми виконавчими директорами на чолі, як це було у світовій імперії, що судила й розіп’яла Ісуса.
«Варавву!» – кричав натовп.
Паралель із мінливістю єрусалимського натовпу приголомшила мене. Як так сталося, що той натовп, який вітав Ісуса у Вербну неділю, так легко піддався впливу релігійних лідерів і обрав злочинця, вимагаючи розіп’яти Правду?
Як сталося, що мільйони вірян, які щотижня відвідують церкви, так легко піддаються релігійним і політичним лідерам, які виправдовують павутину брехні, ненависті й помсти в ім’я «юдео-християнської спадщини»?
«...з хрестами на шиї, але з Ніцше в серці», – як хтось влучно зауважив.
Музика «Страстей» підсилює страждання невинних, зображуючи біль Христа не лише фізично, а й духовно, коли Він бере на Себе тягар гріхів інших:
Світ судив мене обманно
Брехнею і неправдивими словами,
Багато пасток і таємних змов.
Господи, бережи мене в цій небезпеці,
Захисти мене від фальшивої зради.
Так само й Україна – публічно й хибно звинувачена в початку війни – несе тягар конфлікту, спричиненого геополітичними амбіціями інших.
Ниточка надії
Однак, серед темряви, «Страсті за Матвієм» також містять ниточку надії. Ораторія Баха завершується похованням Ісуса.
На відміну від учнів, ми знаємо, що це не кінець історії. Але ми затримуємося у Страсну п’ятницю й Велику суботу, аби роздумувати над стражданням Христа та місцем страждання у людському житті й Божому задумі.
Павло каже римлянам (5:3), що страждання породжує витривалість, витривалість – характер, а характер – надію. Витривалість, характер і надія українського народу викликали захоплення й солідарність усього світу (включно з більшістю американців, як і раніше).
Ми знаємо, що наближається неділя.
А поки що ми перебуваємо у власній Великій суботі. І, можливо, вона триватиме ще довго. Ми є свідками завершення епохи. Демократія й лібералізм, відірвані від усвідомлення людства як носія Божого образу, зазнали поразки.
Беззаконні люди руйнують соціальну структуру, створену століттями. Супербагаті, супервладні й супергорді зараз тримають у руках багато важелів впливу.
Але їхня мотивація, цілі й методи суперечать самому устрою Всесвіту. Вони не здатні збудувати нічого тривалого.
Зрештою, гординя, жадібність, обман, ненависть, безжалісність і влада не можуть конкурувати з тихими силами покори, справедливості, щедрості, істини, милосердя, любові та служіння, які показав нам Чоловік на хресті.
І зрештою – Він переможе! ❞
Джерело: Evangelical Focus
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут