За 2024 рік Державна служба якості освіти України (ДСЯОУ) провела 132 аудити закладів загальної середньої освіти. Отримані результати показують, що більш ніж половині з проаудитованих шкіл доведеться докласти значних зусиль для покращення своїх освітньо-управлінських процесів.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Зокрема, згідно з даними аудиту, 60% закладів потребують покращення освітнього середовища та системи оцінювання результатів учнів. Водночас більш позитивними є показники педагогічної діяльності працівників: тут покращення потребують всього 44% закладів. Також можна зазначити, що в загальному не викликають нарікань управлінські процеси. В цьому аспекті покращитися повинні лише 36% шкіл, пише vseosvita.ua.
Також у сфері освітнього середовища 67% закладів рекомендують покращити інклюзивність і мотивацію, натомість із забезпеченням комфортних та безпечних умов покращення потребують лише 63% аудитованих закладів.
Співзасновниця ГО «Смарт Освіта» Іванна Коберник в етері Громадському радіо припускає, що великою мірою проблема із середовищем у школах пов'язана з можливістю навчатися в умовах воєнного стану.
"Частина аудитів була проведена в дистанційно-очному форматі. Тобто не всі питання були з відвідуванням шкіл. Очевидно, йдеться про школи, які з безпекових питань не можуть повністю працювати в очному режимі. Безумовно це недостатнє освітнє середовище для повноцінного розвитку освіти дітей. Але це не тільки мова про стіни й укриття, але й про атмосферу в закладі, — сказала Іванна Коберник.
Водночас у 60% шкіл, де відбувся аудит, виявився достатнім рівень забезпечення освітнього середовища без будь-якого насильства і дискримінації, а у 73% — достатнє налагодження співпраці з учнями, батьками та працівниками закладу освіти. 64% аудитованих закладів середньої освіти змогли сформувати відносини довіри, прозорості та дотримання етичних норм на достатньому рівні. Також 56% закладів показали достатній рівень формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності.
Проблеми ж з оцінюванням результатів школярів частіше за все полягали у формуванні в учнів відповідальності за власні результати та вмінні самостійно себе оцінювати. Згідно з даними аудиту, 61% шкіл потребують покращення цього аспекту.
"У питанні оцінювання хибує вся система. Тому що, якщо ви навіть спробуєте погуглити про оцінювання, то ви знайдете дуже небагато сучасних робіт, які би чітко роз'яснювали і пояснювали, і пропонували рішення вчителям. Але якщо ви зробите те саме англійською мовою, то ви знайдете океан матеріалів для педагогів, де є різні варіанти, дуже систематизовані, дуже зрозумілі, дуже чіткі. Але важливо, щоб школа могла чітко артикулювати свою систему", — зазначила Іванна Коберник.
Система оцінювання
Пані Коберник наголосила, що в багатьох українських школах система оцінювання «як який вчитель хоче, такі оцінки і ставить. Це дуже складно як для дітей, так і для батьків. І більше того є дуже неефективно для розвитку». Також вона зазначила наявність проблеми з оцінюванням учнями самих себе й на недостатньому рівні методичної підтримки вчителів.
"Вчителі мають навчити учнів самостійно оцінювати свою роботу і свій прогрес. Це теж дуже важливо, для того щоб навчити дітей вчитися і навчити відслідковувати свій прогрес, навчити організовувати свій освітній процес. Власне навчитись вчитися. В тому числі це включає навчитись оцінювати себе. Цього дуже бракує, тому що в спадок нам дісталася система, яка була орієнтована на зовнішнє оцінювання, переважно, на бальне. Відповідно, ці зміни йдуть дуже складно. Але я вважаю, що вчителі не отримали достатньої методичної підтримки, щоб навчитися це робити по-новому", — сказала Іванна Коберник.
Що таке аудит і навіщо його проводять?
Також варто нагадати, що аудит – це не перевірка, завдання якої полягає у виявленні порушень і пошуку винуватців. Це підтверджує й голова ДСЯОУ Руслан Гурак.
"Хочу акцентувати, що інституційний аудит не має каральної функції. Він може здійснюватися і за ініціативою самого закладу освіти, який хоче впевнитися, чи відповідає всім вимогам. Також, наприклад, якщо заклад хоче отримати статус наукового ліцею, він обов’язково має пройти інституційний аудит", — Руслан Гурак.
Основне покликання інституційного аудиту — за допомогою незалежних експертів оцінити освітнє середовище, систему оцінювання, педагогічну діяльність та управлінські процеси, а також перевірити, чи дотримується заклад вимог законодавства у сфері загальної середньої освіти.
Джерело: vseosvita.ua
Фото
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут