Соціальна мережа TikTok перестала працювати у Сполучених Штатах в суботу ввечері, тобто менше ніж за дві години до того, як заборона повинна була вступити в силу, пише Українська правда з посиланням на CNN. Цією соцмережею користувалися близько 170 мільйонів американців.
Близько 22:30 за місцевим часом у суботу користувачі TikTok по всій країні уже не могли користуватись застосунком – отримати доступ до свого профілю або переглянути збережені відео, повідомляє Укрінформ з посиланням на The Washington Post.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Користувачів застосунку зустріло повідомлення такого змісту: "Вибачте, TikTok зараз недоступний. У США набув чинності закон про заборону TikTok. На жаль, це означає, що зараз ви не можете користуватися TikTok".
При цьому в повідомленні додали: "Нам пощастило, що президент Трамп зазначив, що він буде працювати з нами над рішенням відновити TikTok, як тільки вступить на посаду. Будь ласка, залишайтеся з нами".
Також у спливаючому вікні з'явилося посилання на іншу сторінку на сайті TikTok, де йшлося, що користувачі все ще можуть завантажити свої дані.
Незадовго до 21:00 за місцевим часом у суботу застосунок оприлюднив попередження, в якому йшлося: "Ми шкодуємо, що закон США про заборону TikTok набуде чинності 19 січня і змусить нас зробити наші сервіси тимчасово недоступними. Ми працюємо над тим, щоб відновити наш сервіс в США якомога швидше, і ми цінуємо вашу підтримку. Будь ласка, залишайтеся з нами".
Невдовзі після того, як застосунок припинив роботу, Apple і Google видалили його зі своїх магазинів. Адже відповідно до закону, після того, як заборона набула чинності, провайдери магазинів застосунків та інтернет-хостингу можуть зіткнутися з великими штрафами за оновлення застосунку TikTok або розміщення його вебсайту. Інші застосунки ByteDance також були видалені з магазинів застосунків, включаючи Lemon8 і застосунок для редагування відео CapCut.
Верховний суд США у п’ятницю підтримав закон, який заборонить TikTok у Сполучених Штатах, інформує Голос Америки.
"Немає сумнівів, що більш ніж для 170 мільйонів американців TikTok пропонує особливий і широкий спосіб для вираження, є засобом взаємодії та джерелом для спільноти. Але Конгрес ухвалив, що вихід з інвестицій є необхідним для вирішення обґрунтованої стурбованості щодо національної безпеки, яка стосується методів збору даних TikTok та відносин з іноземним супротивником", - йдеться в постанові суду.
Як на це рішення відреагували американські користувачі застосунку
Дедалі більше молодих користувачів TikTok у США перейшли на китайський соціальний застосунок Xiaohongshu, також званий RedNote, у пошуках альтернативи перед можливою забороною TikTok, зазначає ZN.UA з посиланням на CNA.
За даними компанії Sensor Tower, що займається дослідженням даних про застосунки, минулого тижня зростання кількості нових передплатників зі США становило понад 200% порівняно з попереднім тижнем і 194% порівняно з попереднім. Усього за два дні до застосунку приєдналося понад 700 000 нових користувачів зі США.
Це спричинило серію рідкісних міжкультурних обмінів між американськими і китайськими користувачами, які здебільшого були налаштовані доброзичливо. Однак деякі скаржаться на те, що змінені алгоритми надсилають їм контент англійською мовою. Деякі користувачі повідомляють, що вони реєструють акаунти на Xiaohongshu "на знак протесту" проти рішення Верховного суду США щодо заборони одного з найпопулярніших і найпоширеніших застосунків у світі.
Що цьому передувало
Законопроєкт, який вимагав від ByteDance протягом девʼяти місяців продати TikTok американському власнику, інакше мережу заборонять у США, президент Джо Байден підписав 24 квітня 2024 року. Міністерство юстиції країни визначило, що TikTok становить загрозу "величезної глибини та масштабу" національній безпеці. Мовляв, завдяки цьому застосунку Китай поширює пропаганду, а також використовує спеціальне програмне забезпечення, яке стимулює дітей проводити якнайбільше часу на платформі, пише Суспільне.
Ще одна вагома причина заборони — уряд КНР нібито може отримати дані користувачів TikTok. Згідно з законодавством Китаю, місцеві компанії мають співпрацювати з державною розвідкою. Шоу Цзі Чу, гендиректор китайської ByteDance, який володіє TikTok, раніше обіцяв, що дані американських користувачів соцмережі будуть недосяжними для Китаю і зберігатимуться на серверах, якими керує сторонній підрядник — компанія Oracle Corp.
Термін, до якого ByteDance має продати TikTok, завершився 19 січня 2025 року. На думку компанії закон, що вимагає її це зробити, порушує принципи захисту свободи слова відповідно до Першої поправки до Конституції США. У грудні 2024-го ByteDance звернулася до Верховного суду Сполучених Штатів з проханням призупинити дію закону. Але 17 січня суд таки підтримав закон.
Як писав Bloomberg, китайська влада розглядає можливість продажу американського підрозділу TikTok Ілону Маску, якщо заборони в США не вдасться уникнути (Компанія ByteDance відмовилася це коментувати).
Що відомо про плани майбутнього президента Дональда Трампа щодо заборони TikTok
Президент Джо Байден заявив, що не запроваджуватиме заборону на соціальну мережу TikTok, яка має набути чинності за день до його відходу з посади, залишивши її долю в руках новообраного президента Дональда Трампа, повідомляє NV з посиланням на Associated Press.
В свою чергу, обраний президент США Дональд Трамп заявив 18 січня, що він, найімовірніше, "надасть соцмережі TikTok 90-денне відтермінування від можливої заборони в країні".
"90-денне продовження – це те, що, найімовірніше, буде зроблено, тому що це доречно. Якщо я вирішу це зробити, я, ймовірно, оголошу про це в понеділок (у день інавгурації – ред.)", – сказав Трамп в інтерв’ю NBC, передає Радіо Свобода.
Джерело: Укрінформ, Українська правда, ZN.UA, Суспільне, Радіо Свобода, NV, Голос Америки
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут