Трамп показав шлях до миру в Україні – The Telegraph
Війна
17.07.2025
Як тільки Україна зможе захистити себе від російських повітряних атак, подальші напади Путіна втратять сенс

У недавній заяві Дональда Трампа про надання Україні додаткових батарей Patriot криється більше, ніж здається на перший погляд. Хоча останні місяці він непослідовно поводився щодо підтримки Києва, саме це рішення стало результатом тривалих і ретельно продуманих переговорів за участю високопосадовців НАТО.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Йдеться про масштабну ініціативу – створення для України цілісної системи протиповітряної оборони, подібної до ізраїльського "Залізного купола", здатної перехоплювати як ракети, так і дрони, зазначає Овен Метьюз, британський журналіст та історик, передає ZN.UA.

Захист України від майбутніх повітряних атак з боку Росії є "ключовою передумовою для будь-якого стійкого мирного врегулювання", наголошує Жан-Крістоф фон Пфеттен, голова Інституту стратегічних досліджень Сходу і Заходу, який безпосередньо обізнаний з неофіційними переговорами.

Перемовники від НАТО зіштовхнулися з трьома головними викликами: переконати адміністрацію Трампа надати сучасні системи Patriot, залучити європейців до фінансування проєкту та спробувати схилити Росію до прийняття нової оборонної реальності. Завдяки заяві Трампа перші два пункти вже реалізуються.

Переконати Кремль погодитися – найскладніше завдання. У лютому, після серії таємних зустрічей між високопосадовцями НАТО та представниками російського військово-політичного керівництва, здавалося, що Москва близька до того, щоб прийняти розгортання в Україні системи, подібної до американської THAAD – Terminal High Altitude Area Defense, яка вже встановлена в Румунії, Південній Кореї, Саудівській Аравії та ОАЕ.

Однак ті переговори зазнали краху, і Росія досі виступає проти створення в Україні аналога "Залізного купола". У відповідь США та ЄС вирішили просувати інтегровану систему протиповітряної оборони без згоди Москви.

"Єдина причина, чому мир досі не досягнуто, – це небажання Росії прийняти комплексну технічну систему захисту в Україні. Єдина точка розбіжностей – технічна, а не політична. І ця суперечка триває вже багато місяців. Інакше мир настав би одразу після вступу Трампа на посаду", – зазначає Жан-Крістоф фон Пфеттен, який безпосередньо залучений до процесу врегулювання.

Метьюз додає, що нова комплексна система протиповітряної оборони базуватиметься на модифікованій версії THAAD, адаптованій для інтеграції з озброєннями, здатними знищувати масовані атаки дронів.

Ключовим елементом ефективної системи протиповітряної оборони рівня "Залізного купола" є складні радарні та супутникові технології, які виявляють і відстежують ракети та дрони під час запуску та польоту. Одна батарея Patriot з кількома радарами коштує понад мільярд доларів, тож Європі доведеться суттєво витратитися. Загалом проєкт протиракетної оборони може обійтися до 200 мільярдів доларів, а головним викликом є фінансування та розгортання систем, що охоплять усі ділянки кордону України з Росією.

"Проте дозвіл Трампа на перший етап розгортання батарей Patriot є важливою віхою. Як тільки Україна зможе захиститися від російських авіаударів, подальші атаки з повітря з боку Путіна втратять сенс – і це відкриє шлях до припинення вогню", – переконаний історик.

Джерело: ZN.UA

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Війна
Останні новини
Останні новини