Археологи знайшли докази руйнування Єрусалима часів Першого та Другого Храмів
Освіта і наука
28.07.2023
Ізраїльські археологи проникли вглиб історії руйнування Єрусалима під час вавилонської навали у 586 р. до н. е. та римської облоги в 70 р. н. е. Ці події сформували біблійний наратив і теологію для майбутніх поколінь, залишивши вченим багато ще нерозгаданих таємниць

Нещодавні знахідки та дослідження допомагають відтворити картину життя єрусалимлян у найбільш драматичні часи для Святого міста.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Про це розповідає просвітницький проект Біблійна археологія.

Докази руйнування Єрусалима вавилонянами у 586 р. до н. е.

Ізраїльські вчені реконструювали пожежу під час знищення Єрусалима вавилонянами 586 року до н. е., проаналізувавши стародавнє згарище.

Знищення Єрусалима вавилонянами вважається однією з найважливіших подій стародавніх часів і залишило тривалий вплив на світові релігії донині. Однак, хоча Біблія описує, як загарбники спалили будинки Єрусалима, вчені лише зараз починають реконструювати, як насправді відбувалося руйнування міста. 

Нещодавнє дослідження вченого з Інституту археології Тель-Авівського університету Ніцана Шалома в співавторстві з іншими дослідниками опубліковане в The Journal of Archaeological Science (N. Shalom, Y. Vaknin, R. Shaar, E. Ben-Yosef, O. Lipschits, Y. Shalev, Y. Gadot, E. Boaretto. Destruction by fire: Reconstructing the evidence of the 586 BCE Babylonian destruction in a monumental building in Jerusalem. Journal of Archaeological Science, Volume 157, September 2023, 105823).

Нищівна пожежа в елітній будівлі

Розкопки відбувалися в зоні стоянки Гіваті, розташованої на західному схилі південно-східного пагорба стародавнього Єрусалима. Це багатошаровий міський об’єкт, розташований у безпосередній близькості від передбачуваного розташування Першого Храму.

На місці було виявлено велику споруду, датовану пізнім Залізним віком, та позначено її як “Будівля 100”. Її розміри становлять не менше 10×17 м, що робить її однією з найбільших будівель цього періоду. Архітектурний стиль та унікальні знахідки свідчать про те, що будівля використовувалася членами єрусалимської еліти, можливо, як офіційна кімната. 

Зі зрозумілих причин відтворити руйнівну подію, яка сталася понад 2500 років тому, досить складно, і важко віднести попіл, обвуглені останки чи інші докази пожежі до конкретної події. Однак, використовуючи серію передових аналітичних методів, дослідникам вдалося реконструювати пожежу в цій будівлі, яка була зруйнована під час епічної вавилонської навали. 

Останніми роками аналіз мікроскопічних залишків пожеж надзвичайно розвинувся, дозволяючи археологам досліджувати нові питання, пов’язані з інтенсивністю руйнування та обставинами створення шарів руйнування. Вивчаючи мікроскопічні залишки цієї конкретної пожежі, вчені змогли створити детальну реконструкцію того, що сталося, надаючи краще розуміння руйнування Єрусалима. 

«Будівля 100 була надзвичайно великою та багатою елітною будівлею, повністю зруйнованою під час вавилонської кампанії», — зазначають автори дослідження. Вважається, що розкішна резиденція, що складалася з двох поверхів, була підпалена до її знищення, і має явні сліди спалення. 

Згідно з типологією уламків кераміки, знайдених на підлозі, будівля вийшла з експлуатації наприкінці Залізного віку, у 586 р. до н. е., під час вавилонського руйнування. Усі три її приміщення були заповнені товстим шаром уламків руйнування, включаючи велику кількість відкладень, обвалених будівельних каменів, артефактів та інших архітектурних елементів. Проте стіни кімнат все ще стоять недоторканими на висоті близько 2,5 м.  

Численні будівельні камені всередині будівлі та сміття вказують на те, що вона мала другий поверх, який був побудований на нинішніх стінах, причому цей верхній поверх, ймовірно, є джерелом більшої частини сміття, знайденого в кімнатах. Значна присутність обвуглених останків, знайдених у всіх трьох кімнатах, чітко вказує на те, що руйнування будинку спричинила велика пожежа. 

Магнетизм як ключ до таємниці 

Щоби визначити місце займання та відстежити шлях полум’я, дослідники вивчили магнітні сигнали в уламках розбитої кераміки та в розбитих сегментах підлоги, знайдених усередині будівлі. Зазвичай магнітні сигнали в Єрусалимі спрямовані на північ, але деякі артефакти демонструють сигнали, що вказують в інших напрямках, що свідчить про те, що вони були змінені під час початкового обпалу матеріалів у печі. 

Однак інші фрагменти містили магнітні сигнали, які були ближче до півночі, що свідчить про те, що вони були розмагнічені в якийсь момент після підпалення. Враховуючи те, що для зміни таких сигналів потрібні надзвичайно високі температури, дослідники підозрюють, що ці предмети були охоплені полум’ям під час Вавилонської навали. 

Таким чином, автори дослідження змогли скласти картину того, як вогонь поширювався будівлею. Наприклад, вони виявили, що пожежа була найсильнішою на верхньому поверсі, де більша частка артефактів була термічно розмагнічена. Натомість вогонь не розгорівся на нижньому поверсі, ймовірно, через те, що стеля провалилася й заглушила полум’я внизу. З трьох кімнат на нижньому рівні у двох не було ознак дуже високої температури, а в одній були ознаки короткочасної локалізованої пожежі, яка не поширилася.

 «Широко поширена присутність обвуглених останків свідчить про навмисне знищення вогнем, який спалахнув у кількох місцях на верхньому та нижньому поверхах, при цьому тепло піднімалося, щоб спалити стелю нижнього поверху», — пишуть дослідники.  

«Поширення вогню та стрімке обвалення будівлі свідчать про те, що руйнівники доклали великих зусиль, щоби повністю знести будівлю та вивести її з експлуатації», – додають вони. 

Відповідно до біблійної розповіді про облогу, легендарний Перший Храм, також відомий як Храм Соломона, був серед будівель, спалених вщент вавилонянами. Хоча жодних прямих археологічних доказів існування (або руйнування) Храму ніколи не було знайдено, це нещодавнє дослідження принаймні надає першу наукову розповідь про те, що відбувалося в Єрусалимі в 586 році до нашої ери. 

Докази руйнування Єрусалима римлянами у 70 р. н. е. 

Залишки знищеного римлянами Єрусалима в 70 році нашої ери знайдені під час розкопок Управління старожитностей Ізраїлю у Національному парку Місто Давида. Через майже 2000 років після руйнування Другого Храму та спалення Єрусалима римлянами стародавні знахідки, збережені з цього критичного періоду, служать вагомим свідченням про останні дні міста перед його знищенням.

Під час розкопок археологи з Управління старожитностей Ізраїлю виявили вздовж Шляху паломників — головної вулиці Єрусалима періоду Другого Храму — залишки будівель, які були зруйновані в 70 році нашої ери.  

Всередині однієї зі споруд виявлено залишки деревного вугілля, що утворилося при обпаленні дерев’яних брусів часів руйнування Єрусалима, уламки декорованого кам’яного посуду, яким користувалися жителі міста, кам’яну вагу, тигель для плавки металу та базальтову чашу. 

Монета-сувенір 

Крім того, була знайдена монета другого року Великого повстання проти римлян з викарбуваним написом «За свободу Сіону». Після очищення монети в лабораторіях Управління старожитностей з'ясувалося, що в ній є отвір. 

Дослідник з відділу монет Управління старожитностей Ізраїлю, нумізмат Янів Давид Леві зазначає: «Зрозуміло, що монета була пробита навмисно, і отвір не був результатом природного зносу матеріалу. Монету навмисно пробили, щоб її можна було повісити”. Вчений зазначає, що, швидше за все, ми ніколи не дізнаємося, ким була людина, якій належала ця монета. 

Він додав, що збереження предметів як сувенірів — явище не нове. 

«У нас є докази того, що єврейська родина зберігала монети періоду Хасмонеїв і ховала їх у печері під час Другого єврейського повстання, — пояснює Янів Давид Леві. — Їхня трагедія дозволила нам знайти ці монети разом і зрозуміти, що повстанці на чолі з Шимоном Бар-Кохбою побачили важливість цих монет і взяли їх із собою у сховок. Ці монети не мали жодної економічної цінності та зберігалися як сувеніри. З іншого боку, ми також знаємо про випадки, коли римські солдати брали монети від переможених євреїв як сувеніри, і вони були знайдені в кількох військових таборах по всій Європі. У випадку цієї монети, знайденої цього тижня в Єрусалимі, здається більш правдоподібним, що вона належала єврею». 

Події воскресають зі спаленого каміння 

Керівники розкопок Управління старожитностей Ізраїлю Шломо Ґрінберг та Ріккі Залут Гар-Тув зазначають: «Кам’яні знаряддя, які є типовими для періоду Другого Храму… поруч із прядкою, призначеною для виробництво одягу, та чашею, призначеною для подрібнення їжі, — все це разом малює людську картину життя мешканців, які жили в Єрусалимі безпосередньо перед знищенням. Повернутися сюди через 2000 років і знову відкрити залишки руйнування Єрусалима, особливо під час розкопок, що відбуваються незадовго до Тіша бе-ав [9 ава, день, коли були зруйновані обидва Єрусалимських Храми. — Прим. пер.], — це дуже зворушливий досвід, який не може залишити нас байдужими». 

Доктор Аміт Рам, директор Єрусалимського регіону Управління старожитностей, коментує: «Археологічні докази руйнування Єрусалима заховані в ґрунті міста. Археологи, які зараз проводять розкопки в Місті Давида, щодня стикаються з цими свідченнями, і тут, навіть за останні кілька днів, ще одне таке відкриття постає з бруду перед їхніми очима. Коли ви торкаєтеся вугілля та кам’яних лавин із зруйнованого Другого Храму, усі події воскресають зі спаленого каміння. Вам не потрібно бути археологом, щоби побачити докази і відчути інтенсивне руйнування, яке відбулося тут 2000 років тому». 

Останні дослідження та знахідки під час розкопок проливають нове світло на те, як відбувалася руйнація Єрусалима з різницею в майже 500 років одного й того ж дня — 9 ава. Детальне дослідження решток допомагає отримати більш фактичне та детальне розуміння тектонічних історичних та духовних подій. 

Джерело: Біблійна археологія

За матеріалами IFLScience, Journal of Archaeological Science, Newsweek, Israel Antiquities Authority, עיר דוד - ירושלים הקדומה

Фото: City of David Archives; Yaniv David Levy, Israel Antiquities Authority; Shutterstock

Джерела 

1. Biblical-Era Destruction Of Jerusalem By Babylonians Reconstructed By Ancient Fire Analysis. Benjamin Taub. Джерело: https://www.iflscience.com/biblical-era-destruction-of-jerusalem-by-babylonians-reconstructed-by-ancient-fire-analysis-69959

2. N. Shalom, Y. Vaknin, R. Shaar, E. Ben-Yosef, O. Lipschits, Y. Shalev, Y. Gadot, E. Boaretto. Destruction by fire: Reconstructing the evidence of the 586 BCE Babylonian destruction in a monumental building in Jerusalem. Journal of Archaeological Science, Volume 157, September 2023, 105823. Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0305440323001036

3. Science Recreates Biblical Fire To Reveal Secrets of Jerusalem's Destruction. Robyn White. Джерело: https://www.newsweek.com/science-recreates-biblical-fire-reveal-secrets-jerusalems-destruction-1815258.

4. Evidence of the destruction of the Second Temple are currently being exposed in the City of David - Jerusalem Walls National Park. Israel Antiquities Authority. Джерело: https://www.facebook.com/AntiquitiesEN/posts/pfbid02ZFk18BHMrf598f3WNyNqdVF1PiE1zan1ai5vyrNfEQzNDkNuniHdEQUNZ4rRnWPtl

5. תשעה באב תשפ"ג בעיר דוד: שרידי החורבן נחשפים מחדש. 

Джерело: https://cityofdavid.org.il/2nd-temple-ruins/?utm_source=facebook&utm_medium=page&utm_campaign=tbeav&fbclid=IwAR0w2Ov51JIF0YrLoIO71Hc9rnNB8_wKg9RpsOGnPWgou2h9YMYvLls41l8

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Освіта і наукаЄвропа та світХристиянський світ
Останні новини
Останні новини