Сучасне покоління дітей проводить все менше часу на вулиці, взаємодіючи з однолітками і все більше часу приділяють ґаджетам. Цей перехід від "ігрового дитинства" до "телефонного" викликав культурне зрушення та збільшення проблем у школярів із психічним здоров'ям, а також інші негативні наслідки для здатності дітей вчитися та спілкуватися. Про це пише психолог Джонатан Хайдт у своєму бестселері 2024 року "Тривожне покоління", передає OBOZ.UA з посиланням на CNBC.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Цю книгу назвав обов'язковою до прочитання американський мільярдер Білл Гейтс. Бізнесмен хвилюється, що сучасні діти можуть втратити ключову перевагу, яку, свого часу, мав він. Мільярдер пояснює свою успішну кар’єру частково завдяки свободі та вільному часу в молодості, щоб досліджувати навколишній світ, читати та глибоко міркувати без сучасних відволікаючих факторів, таких як смартфони та соціальні мережі. Засновник корпорації задався питанням, чи розвинув би він деякі звички та навички, які «згодом були вирішальними для мого успіху», якби виріс у світі, де смартфони та соціальні мережі були всюди.
Провідний дослідник Haidt та науковий співробітник Школи бізнесу імені Стерна при Нью-Йоркському університеті Зак Рауш каже, що згідно з дослідженням Pew Research Center 2024 року, близько 95% підлітків США сьогодні мають регулярний доступ до смартфону, порівняно з 23% у 2011 році, та більшість із них активні у соціальних мережах.
В результаті все більше дітей проводять час у приміщенні, гортаючи стрічку соцмереж та залишаючи набагато менше часу для вільних ігор та спілкування поза домом.
Рауш і Хайдт озвучили чотири золоті правила, яких батьки повинні дотримуватися в цифрову епоху:
▪ Жодних смартфонів для дітей до старшої школи або 14 років
Вони радять батькам пропонувати дітям мати лише прості розкладні телефони для текстових повідомлень та дзвінків, починаючи із середньої школи.
▪ Жодних соціальних мереж до 16 років
Регулярне використання соціальних мереж молодими людьми може вплинути на розвиток мозку та збільшити ризики для психічного здоров'я.
"Необмежений доступ до соціальних мереж, ймовірно, слід відкласти на якомога більший термін – принаймні до 16 років", – сказав доктор Мітч Прінштейн, клінічний психолог, який працює головним науковим співробітником Американської психологічної асоціації.
▪ Заборонити смартфони у школах
Шкільний день має бути зосереджений на навчанні та концентрації уваги, каже Рауш. Це можливо тільки в тому випадку, якщо в школах усунуть відволікаючі фактори, пов'язані з тим, що учні "залипають" у своїх ґаджетах. Навіть кілька годин без смартфона на день сприяло б концентрації та особистому спілкуванню між школярами.
▪ Більше вільної гри та незалежності для дітей різного віку
"Перериви мають вирішальне значення для розвитку дітей. Давайте продовжимо перерви та надамо більше незалежності у цей час", – каже Руш.
Батьки можуть заохочувати дітей вивчати заняття без телефону, які розвивають їхню незалежність, сказав експерт. Це може здатися лякаючим, але підштовхування може бути ефективним, враховуючи, що 38% підлітків повідомили дослідницькому центру Pew, що, на їхню думку, вони проводять занадто багато часу у своїх телефонах.
Джерело: OBOZ.UA
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут