У чому секрет балансу між роботою та особистим життям в Данії?
Європа та світ
19.01.2025
Кілька стратегій, що сприяють створенню в Данії міцного балансу між роботою й особистим життям, які варто взяти до уваги

Розповідаючи про роботу в Данії, Габріель Гокес сім разів повторює одне слово - "довіра".

"Ніхто не намагається керувати вами, не зазирає через плече, - каже Габріель Гокес, який працює в одній з технологічних компаній у Копенгагені. - Керівництво не перевіряє, відпрацювали ви вісім чи дев'ять годин на день. Головне - завершити свої проєкти".

"У цьому сенсі в Данії - багато довіри, я не відчуваю ієрархії на роботі. Все дуже демократично", - зазначає він.

Для Гокеса, який має родину і двох маленьких доньок, не стало сюрпризом те, що Данія постійно входить у п'ятірку країн з найкращим балансом між роботою та особистим життям.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Згідно з останніми даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), лише 1,1% данців змушені працювати 50 і більше годин на тиждень. Це значно менше, ніж у середньому по світу - 10,2 %, повідомляє ВВС.

Для порівняння, у Британії цей показник становить 10,8 %, а в США - 10,4 %.

Мейк Вікінг, автор книжки "Мистецтво жити по-данськи", давно вважає свою батьківщину яскравим прикладом того, чого мають прагнути інші країни в організації робочого процесу.

"Данці дійсно щасливі на роботі, - розповідає він BBC. - Майже 60% кажуть, що продовжували б працювати, якби виграли в лотерею і стали фінансово незалежними".

Вікінг, який також є керівником данського аналітичного центру The Happiness Research Institute, розповідає про кілька стратегій, що сприяють створенню в Данії міцного балансу між роботою й особистим життям.

Серед них - право на оплачувану відпустку тривалістю щонайменше п'ять тижнів на рік на додачу до державних свят. У США цей показник може становити лише 11 днів.

В Україні оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю щонайменше 24 календарні дні.

Вікінг теж згадує про концепцію довіри між керівником і працівниками у Данії. Як приклад він наводить систему роботи в парку розваг Tivoli Gardens у Копенгагені, де запровадили правило трьох метрів.

Ідея така: кожен працівник є генеральним директором усього, що розташоване в радіусі трьох метрів від нього. "Якщо ви бачите сміття, ви його прибираєте, якщо гостя, який щось шукає, зупиняєтесь і запитуєте, чим можете допомогти", - пояснює Вікінг.

Він додає, що відповідальність за свій робочий простір допомагає людям відчути себе потрібними й цінними, що значною мірою сприяє формуванню здорового настрою.

Джанін Лешке з Копенгагенської школи бізнесу додає, що в Данії не потрібно "бути постійно на робочому місці, щоб продемонструвати, що ви працюєте".

Гнучкий графік дозволяє, наприклад, забирати дітей зі школи чи садка. "Робочий день не обов'язково має офіційно закінчуватися о п'ятій чи шостій, і це приваблює багатьох данців, що мають дітей".

Гокс звернув увагу, що деякі роботодавці в США очікують, що їхні працівники будуть доступні у вихідні й мають відповідати на листи чи повідомлення. Така понаднормова робота суперечить його уявленням про позитивний баланс між роботою й особистим життям.

"Якби від мене очікували, що я відповідатиму на дзвінки у вихідні, це стало б тривожним сигналом, і я б, напевне, змінив би роботу, - вказує він. - Але поки що такого не траплялося ні зі мною, ні з моїми знайомими".

Каспер Рушманн, генеральний директор й засновник технологічної компанії SparkForce, каже, що його м'який менеджмент близький більшості данців.

"Ніхто не просить в мене дозволу, щоб піти раніше, - пояснює він. - При цьому, ніхто не зловживає моєю добротою".

Рушманн додає, що елемент довіри настільки вкоренився в данській культурі, що гості Данії часто дивуються тому, як далеко це може зайти. Він також звертає увагу на щедре соціальне забезпечення в Данії і той факт, що компанії зобов'язані виплачувати грошову компенсацію працівникам, яких скорочують.

"Якщо ви втрачаєте роботу, уряд готовий допомогти", - підкреслює Рушманн.

Але така політика має, на його думу, певні мінуси.

"Деякі люди надмірно покладаються на цю систему й не готові ризикнути по-справжньому, тому ми іноді менш ініціативні й конкурентні порівняно із США", - каже він.

Саманта Саксбі з Національної асоціації кадровиків США каже, що Данія має такий гарний баланс між роботою й особистим життям, бо країна "ставить на перше місце колективний добробут".

У США, за її словами, навпаки, "тривалий час робився акцент на індивідуальних досягненнях і амбіціях, що сприяло величезним інноваціям, але часто ціною порушення балансу між роботою й особистим життям".

Однак Саксбі вважає, що компанії в США та інших країнах, можливо, нарешті взяли приклад з Данії та інших скандинавських держав, що очолюють рейтинги із найвищим рівнем щастя.

"Прогресивні організації запроваджують такі пільги, як необмежена оплачувана відпустка, дні психічного здоров'я та оздоровчі програми, щоб заохотити працівників приділяти увагу турботі про себе, - каже вона. - Ці заходи не лише знижують навантаження, а й демонструють, що роботодавці цінують добробут своїх працівників".

"Дедалі більше компаній визнають, що люди, які добре відпочили й перебувають у врівноваженому стані, приносять свіжі ідеї, є активнішими та краще справляються з робочими завданнями. Вони отримують свободу дій без шкоди для кар'єрного розвитку", - зазначає Саманта Саксбі.

Джерело: ВВС

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Європа та світСуспільство
Останні новини
Останні новини