«Сьогодні більшість людей мають доступ до Біблії через смартфон. Але чи справді вони читають її?» – це питання стало поштовхом до глобального дослідження.
Ініційоване Британським і Зарубіжним біблійним товариством, масштабне опитування від Gallup охопило понад 91 000 людей у 150 країнах 89 мовами. Учасників запитували про їхнє ставлення до Біблії та роль віри в житті, повідомляє Evangelical Focus.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Країни згрупували у шість «кластерів» – спільнот із подібними культурно-релігійними тенденціями.
Більшість вірить у Бога або «вищу силу»
Згідно з опитуванням Patmos World Bible Attitudes Survey, вісім із десяти людей у світі вірять у Бога або «вищу силу». Це підтверджує тенденцію останніх десятиліть, яка спростовує популярну у ХХІ столітті теорію про неминуче зникнення релігії.
Найвищий рівень довіри до Біблії та активного її використання зафіксовано серед християн Латинської Америки та країн Африки на південь від Сахари.
Втім, навіть серед тих, хто не вважає себе релігійним, 20% висловили бажання дізнатися більше про Біблію.
Молодь має найвищу впевненість у Слові Божому
Згідно з дослідженням, християни віком 18-24 років найвпевненіше розповідають біблійні історії, знаходять відповідні уривки для конкретних ситуацій і спілкуються про віру з близькими. Це ще один доказ духовного інтересу покоління Z, на який вказують й інші недавні дослідження.
Східна Європа: суміш віри та байдужості
До «кластеру 2» (Центральна та Східна Європа) дослідники зарахували Албанію, Болгарію, Угорщину, Литву, Північну Македонію, Польщу, Португалію, Румунію, Росію, Сербію та Україну.
Цей регіон вирізняється найбільшим контрастом між вірою в Бога та значенням релігії в повсякденному житті. Якщо в існування Бога чи вищої сили вірять 80% опитаних, то лише 39% вважають релігію важливою для щоденного життя.
77% опитаних тут називають себе християнами, хоча лише 40% кажуть, що віра реально впливає на їхнє життя.
Попри це, 57% зацікавлені у глибшому вивченні Біблії, а 68% вважають, що біблійні історії важливо знати дітям. Водночас 63% переконані, що віра – це приватна справа, якою не варто ділитися.
У Румунії (34%) та Португалії (28%) – найвищий відсоток тих, хто відкрито й упевнено говорить про Біблію.
Натомість у Росії (26%) та Україні (21%) значна частина населення має зв’язок із християнством, однак рідко читає Біблію чи відвідує церкву. Водночас три чверті з них (74%) визнають Біблію корисним моральним орієнтиром, але 76% воліють тримати свої переконання при собі.
Цікаво, що серед мусульман регіону (здебільшого в Албанії) двоє з трьох називають віру важливою і 67% погоджуються, що Біблія допомагає розрізняти добро і зло, хоча лише 13% мають її вдома.
І 9% населення у країнах цього регіону повністю закриті до Біблії, тобто не мають інтересу до неї. Найвищий рівень такого ставлення – у Литві (26%), Сербії (12%) і Болгарії (11%).
Західна Європа: секуляризм не зупиняє духовний інтерес
У 13 країнах Західної Європи (Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Нідерланди, Норвегія, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія), що разом із США, Канадою, Австралією та Новою Зеландією входять до кластеру 5, лише 40% називають релігію важливою (проти 80% у світі). Але 63% опитаних все ж вірять у Бога або «вищу силу».
53% опитаних тут вважають себе християнами, а 44% – скептиками, байдужими або закритими. Найвищий рівень релігійної активності – у США (27%) та Італії (15%). Найбільше скептиків у Норвегії (33%), Швеції (30%), Нідерландах (25%) та Швейцарії (24%) – країнах із протестантським корінням, але глибокою секуляризацією.
Водночас зростає група молодих людей (особливо 18-34 роки), які хочуть дізнатися більше про християнство, хоча не впевнені у його особистій або суспільній актуальності. Ці «активні, але невпевнені» часто називають Біблію «джерелом мудрості» або «важливим дороговказом». Серед 18-34-річних відкритість до віри сягає 48%, порівняно з 29% серед 35-54-річних і лише 22% серед людей старших за 55 років.
Покоління Z, хоч і не є номінальними християнами, все ж демонструє більшу відкритість до віри, ніж старші покоління, які хоча й називають себе християнами, рідко відвідують богослужіння чи читають Писання.
Дослідження Gallup засвідчує: у цифрову епоху інтерес до Біблії не зникає, а трансформується. Покоління Z виявляє неочікувану відкритість до духовного пошуку, а суспільства, навіть секуляризовані, зберігають запит на моральні орієнтири.
Джерело: Evangelical Focus
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут