Опублікувано рейтинг від ООН, що визначає індекс людського розвитку (далі у тексті — ІЛР). ІЛР може стати помічним для держав у плануванні реформ і соціальних програм. Також індекс є показником, чи рівномірно розподілене багатство країни між різними верствами населення.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Традиційно лідерство тримають країни Північної Європи, хоча у 2025 році на арені з’явилось кілька нових лідерів-гравців, пише osvitoria.media.
Ісландія — в топі
Лідером рейтингу єкраїна-острів Ісландія — її показник 0,97. Це європейська країна, в якій народжуваність значно перевищує процес відновлення поколінь та становить 2,1 дитини на одну жінку. Тривалість життя в цій країні — в середньому 83,1 рік. Сто відсотків населення мають доступ до питної води із найвищим ступенем очищення і лише 1,2% потребують доступу до кращих санітарних умов. Тривалість навчання в країні у середньому двадцять років.
Друге місце в рейтингу посідає Швейцарія, а третє — Норвегія.
Хто ще серед лідерів із показниками рейтингу 0.9:: Італія, Франція, Ізраїль, Іспанія. А серед країн колишнього срср — Естонія, чий рейтинг вищий, ніж у Саудівської Аравії.
Всі країни з рейтингом вище 0,8 вже вважаються розвиненими. Спостерігається тенденція зростання в рейтингу серед країн Азії, Європи, Латинської Америки — цьому посприяло економічне зростання й покращення системи охорони здоров’я. Відтепер розвиненими країнами також вважаються Румунія, Болгарія, Грузія, Вірменія, Казахстан, Албанія.
Зрештою, серед країн з рейтингом ІЛР вище 0,8 — Аргентина, Чилі, Панама, Уругвай.
Хто серед аутсайдерів рейтингу?
Є і «антирейтинг» країн з найменшими — це, переважно, країни Центральної Африки: Нігер, Малі й Буркіна-Фасо. Серед азійських країн з індексом нижче 0,55 — Пакистан та Афганістан.
Яке місце займає Україна в рейтингу?
Напевно, ви очікуєте не найкращих результатів рейтингу для України, але на вас очікує приємне здивування: показник у 0,779 та 87-ме місце у рейтингу — (між Еквадором та Молдовою) ще вважається високим рівнем. Нас трохи випередили Мексика, Колумбія, Азербайджан. Трохи нижче за наш показник — Шри-Ланка, В’єтнам, Домінікані.
Середня тривалість життя в Україні становить близько 71 року. Після початку повномасштабної війни це значення почало падати.
Тішить і те, що в ООН відзначають високий рівень грамотності українців і порівняно високі показники в освіті: очікуваний термін навчання дітей у державі становить 14,7 років.
Цікавий факт: у рейтингу лідерів вже багато років відсутні ті країни, які були в топі в минулому столітті — Сполучені Штати Велика Британія, Канада, Японія. Втім, вони все одно зберігають досить високі показники ІЛР.
Джерело: osvitoria.media
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут