Стародавній арамейський напис розшифровано: знайдене єврейське ім’я в самому серці Юдеї
Європа та світ
04.02.2025
Археологи змогли розшифрувати напис на керамічному фрагменті, знайденому ще в 1980-х роках у стародавній єврейській фортеці в Йорданській долині

Завдяки сучасним технологіям вдалося прочитати ім’я «Елеазар Бар Гер», що може означати «Елеазар, син прозеліта».

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Про це пише slovoproslovo.info з посиланням на ynetnews.com.

Ця знахідка є черговим підтвердженням неперервної єврейської присутності в регіоні та надає нове розуміння історії фортеці, яка відігравала важливу роль у період Хасмонеїв та Ірода Великого.

Новітні технології розкривають таємниці стародавнього напису

Фрагмент кераміки, відомий як остракон, був виявлений ще у 1980-х роках під час розкопок фортеці Александріон на горі Сартаба, що розташована приблизно за 50 км на північ від Єрихону.

Довгий час напис залишався нерозбірливим, але завдяки інноваційним методам, розробленим Інженерним коледжем Азріелі в Єрусалимі, вдалося відновити текст. Метод включає гіперспектральну фотографію, яка виявляє невидимі людському оку деталі; штучний інтелект, що аналізує та підсилює витерті літери; технологію злиття зображень, що дозволяє реконструювати текст у його початковому вигляді.

У результаті досліджень експерти з Університету Бар-Ілан змогли прочитати ім’я «Елеазар Бар Гер», що перекладається як «Мій Бог допоміг». Це ім’я також вказує на те, що він міг бути сином прозеліта (неєврея, який прийняв юдаїзм).

Друга частина напису, «з Бейт Акіман», імовірно є назвою населеного пункту, однак його точне місцезнаходження залишається невідомим.

Фортеця Александріон: важливий центр єврейської історії

Фортеця Александріон, де було знайдено остракон, відігравала стратегічну роль у період Хасмонеїв та Ірода Великого. Під час розкопок археологи виявили колонадну споруду хасмонейського періоду, розвинену систему водопостачання, сліди римської облоги, що підтверджують військові дії в цьому регіоні.

Дослідники припускають, що фортеця могла використовуватися юдейськими повстанцями під час Першого юдейського повстання (66–73 рр. н.е.), подібно до того, як Масада стала останнім оплотом повстанців.

Як зазначив археолог Двір Равів, який зараз очолює розкопки, «написи на остраконі підтверджують історичну роль Александріону як королівської фортеці хасмонейського періоду та іродіанської доби».

Історичне значення знахідки

Фортеця Александріон згадується в єврейській літературі доби Другого Храму. Вона була названа на честь хасмонейського царя Олександра Янная (126–76 рр. до н.е.) і використовувалася як королівська усипальниця династії.

Генеральний директор Міністерства спадщини Ітай Гранак підкреслив, що ця знахідка вкотре підтверджує тисячолітню єврейську присутність у регіоні.

«Ім’я Елеазара, викарбуване на уламку посудини у важливому хасмонейському центрі, є ще одним свідченням безперервного зв’язку єврейського народу з цією землею – від Йорданської долини до Єрусалима», – сказав Гранак.

Керівник археологічних розкопок Бенні Хар-Евен наголосив на важливості продовження досліджень у фортеці Александріон: «Поновлення розкопок після 40-річної перерви є історичним моментом. Розшифровка напису демонструє величезний потенціал цієї локації, і ми очікуємо на нові відкриття, які допоможуть глибше зрозуміти історію хасмонейсько-іродіанської доби та стародавнього єврейського поселення в регіоні».

Розшифрування давнього арамейського напису стало знаковою подією для біблійної археології. Відкриття імені Елеазар Бар Гер у фортеці Александріон підтверджує історичний зв’язок єврейського народу з цією місцевістю та проливає нове світло на події періоду Хасмонеїв та Ірода.

Завдяки новітнім технологіям археологи сподіваються на нові відкриття, які допоможуть глибше дослідити історію Юдеї та події, що визначили її долю.

Джерело: slovoproslovo.info

Фото

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Європа та світОсвіта і наука
Останні новини
Останні новини