У новому звіті США задокументовано масштабні порушення свободи віросповідання в Росії та на окупованих територіях України
Європа та світ
06.07.2025
Росія цілеспрямовано нищить релігійну свободу, використовуючи розмиті закони проти всіх, хто вірить інакше, ніж дозволяє держава – звіт USCIRF

30 червня 2025 року Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) оприлюднила звіт про переслідування релігійних меншин у Росії та на окупованих територіях України впродовж 2024 – початку 2025 років, повідомляє Слово про Слово.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Звіт американської комісії USCIRF викриває систематичні та тяжкі порушення свободи віросповідання в Росії, зокрема переслідування українських православних, католиків і протестантів. Репресії поширюються як на території самої РФ, так і на окуповані нею регіони України.

Інтенсивні переслідування українських християн

Згідно з документом, російська влада веде агресивну кампанію проти вірян, які не визнають контроль Московського патріархату або прямо виступають проти війни. У звіті зафіксовано:

▪ 47 вбитих служителів з моменту повномасштабного вторгнення в Україну;

▪ 640 зруйнованих або пошкоджених культових споруд;

▪ повну заборону діяльності Православної церкви України, УГКЦ, протестантських спільнот (включаючи баптистів, п’ятдесятників та адвентистів сьомого дня), Свідків Єгови та інших релігійних груп.

Катування, викрадення і репресії

Окремі приклади, наведені у звіті, викликають особливе занепокоєння:

▪ Священника ПЦУ Степана Подольчака було нібито викрадено і закатовано до смерті;

▪ Останній храм ПЦУ в Криму російська влада зруйнувала в липні 2024 року;

▪ Греко-католицькі священники о. Іван Левицький та о. Богдан Гелета були піддані тортурам у російському полоні (2022–2024).

Серед методів катувань – регулярне побиття, утримання у фізично болісних позах, змушування повзати по асфальту.

Релігійна свобода знищується через "антисектантські" закони

Росія застосовує статтю про "незаконну місіонерську діяльність" для покарання за релігійні переконання. У 2024 році зафіксовано 431 адміністративну справу, штрафи за якими сягнули 60 тисяч доларів США.

Особливо абсурдною виглядає депортація 85-річного польського католицького священника Владислава Клоца, який служив у Росії майже 30 років, через "відсутність дозволу на проповідь".

Протест проти війни – підстава для арешту

Пастора Ніколая Романюка, п’ятидесятника, побила і затримала поліція за антивоєнну проповідь, а архиєпископа Григорія Міхнова-Вайтенка оштрафували за відео, у якому він засудив війну на основі біблійної історії.

Водночас християнам масово відмовляють у праві на альтернативну (невійськову) службу – навіть у випадках сумління, заснованого на релігійних переконаннях.

Не лише християни – масштабні репресії проти мусульман та релігійних меншин

Проти мусульман, пов’язаних із організацією "Хізб ут-Тахрір", висунуті бездоказові звинувачення у тероризмі. Щонайменше 352 особи переслідуються, з яких 119 отримали понад 15 років ув’язнення. Також переслідуються науково-філософські рухи, як-от саєнтологи, послідовники Фалуньгун і духовний рух Алля-Аят. Жертвами тиску стали і Свідки Єгови, які вже давно визнані в РФ «екстремістською організацією».

Коментар USCIRF: у Росії немає релігійної свободи

"Влада РФ використовує розмиті закони, щоб атакувати вірян, які не коряться державному контролю, – наголосила Віккі Хартцлер, голова USCIRF. – Католики, протестанти, українські християни, мусульмани, послідовники Фалуньгун – усі вони стають об’єктами репресій. У Росії немає релігійної свободи – ні для громадян, ні на окупованих територіях України".

Російська Федерація веде системну політику знищення релігійної свободи – як у себе вдома, так і на захоплених територіях України. У християнських лідерів і громад немає іншої вини, окрім вірності Богові, а не державі. Їх переслідують, катують, саджають у тюрми – за віру, за любов до ближнього, за істину. Тому світова християнська спільнота має не мовчати, а піднімати голос, молитися та чинити тиск на уряди, аби захистити переслідувану Церкву.

Джерело: Слово про Слово

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Європа та світХристиянський світЗагрози та виклики
Останні новини
Останні новини