Наразі у країнах Центральної та Східної Європи проживає понад 4,3 мільйона українців. Вони знайшли прихисток в країнах ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну та заповнили робочі місця на тлі історично низького рівня безробіття. Однак скоро країни можуть зіткнутися з серйозними економічними труднощами після підписання мирної угоди, зазначає Reuters, передає Українська правда.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Проблема полягає в тому, що значна частина економічного зростання в цих країнах, таких як Польща, Чехія та Угорщина, була забезпечена робочою силою з України. Втрати цих працівників можуть спричинити дефіцит робочої сили, що безпосередньо вплине на ринки праці та інфляційні процеси.
За словами директорки Європейського банку реконструкції та розвитку для Центральної та Південно-Східної Європи Шарлотти Руе, повернення значної частини українських мігрантів додому погіршить демографічну ситуацію в цих країнах, що вже стикаються з низьким рівнем безробіття.
"Демографія – це ризик, і він погіршиться після завершення війни в Україні, тому що частина цих українців повернеться додому", - повідомляє Руе.
Обіцянка обраного президента США Дональда Трампа припинити війну між Росією та Україною, коли він вступить на посаду 20 січня, підштовхнула багатьох замислитися про післявоєнне майбутнє, зазначає Reuters. Однак наразі незрозуміло, як Трапм планує реалізовувати свій план. Натомість його радники наголошують, що до перемир’я у війні залишається декілька місяців.
За даними Raiffeisen Bank International, економічне зростання в Центральній та Східній Європі минулоріч становило 2,2%, порівняно зі стагнаційними 0,8%, які прогнозує в єврозоні обраний президент США.
За даними Євростату, з 4,3 мільйона людей, які втекли з України до ЄС до грудня 2023 року, 22% перебували в Польщі та приблизно 9% у Чехії.
"Частина економічного успіху в багатьох країнах пов’язана з українцями, які переїхали туди протягом останніх двох років", – зазначає голова напрямку Австрії та Центральної та Східної Європи у компанії J. Safra Sarasin Крістіан Петтер.
Рівень безробіття в Польщі знаходиться на найнижчому рівні за весь час, що змусило роботодавців підвищити заробітну плату минулоріч до 10%. А уряд Чехії прогнозує нестачу робочої сили найближчим часом, що може відбуватися і в інших країнах регіону.
"Зараз, коли війна, сподіваюся, закінчиться, звичайно, є велика ймовірність, що ці люди повернуться в Україну і залишать прогалину на ринках праці у Празі, Братиславі, у Варшаві, і буде новий виклик, який потрібно вирішити", – каже Петтер,
У листопаді 2024 року центральний банк Польщі опублікував результати опитування українських мігрантів. Згідно з ним, лише 2% біженців та 1% довоєнних мігрантів мають намір повернутися в Україну впродовж року. Якщо ж війна закінчиться, ці цифри зростуть до 59% та 34% відповідно.
Водночас Гюнтер Дойбер, керівник аналітичного відділу Raiffeisen Bank International, вважає, що українські робітники, які зарекомендували себе добре, не поїдуть додому через невизначеність щодо можливої мирної угоди та врегулювання російсько-української війни, пише Радіо Свобода.
Банкіри та інвестори заявляють, що післявоєнна відбудова України може стати благом для сусідніх країн, зокрема для Польщі.
Джерело: Українська правда, Радіо Свобода
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут