Як правильно втішити людину, у якої сталося лихо: корисні поради
Суспільство
10.03.2021
Кожному з нас хоча б один раз доводилося когось втішати, заспокоювати і підбадьорювати. Як християни, ми можемо запропонувати людині помолитися за неї. Але як це правильно зробити, щоб не насипати "сіль на рану"? Як вислухати і, найголовніше, почути людину?

Найперше потрібно обов'язково дати людині висловитися. Це етап, на якому людині потрібно відчути, що вона не самотня, що її чують і їй щиро співчувають.

Приєднуйтесь до нашої групи у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Вислухати - це не означає мовчати до самого закінчення монологу. Така поведінка швидше нагадує байдужість. Варто підтримувати діалог словами "Так", "Я тебе розумію", іноді повторювати слова або фрази, які здалися ключовими, — усе це покаже, що вам дійсно не все одно. А додатково допоможе зібратися з думками: і співрозмовнику, і, до речі кажучи, вам теж.

Крім цього, варто показати своїми жестами, позою, що приймаєте людину, що ви відкриті. Бо якщо ви відвертаєте голову, відводите погляд і тому подібне - це інтуїтивно сприймається людиною, що ви не хочете спілкуватися, не маєте бажання слухати її. Відкрита поза (без схрещених на грудях рук), розкриті долоні, кивання головою і т.д. підсвідомо сприймаються як знак уваги і підтримки. Якщо це близька вам людина, з якою ви звикли підтримувати тілесний контакт, не завадять заспокійливі торкання, погладжування, обійми. 

З малознайомими людьми щодо тілесного контакту краще не експериментувати. 

Памятайте, що банальні фрази типу "Опануй себе!", "Знайди привід для радощів", "Все буде добре" - не діють!

Тоді якими словами втішити людину? Все залежить від ситуації, у яку потрапила людина. Бувають такі події, коли допоможуть не наші слова, а наша конкретна допомога - матеріальна, волонтерська тощо. Слова "Чи можу я чимось допомогти?" найкраще показують вашу готовність розділити проблему і опинитися у одному човні з потерпілим. А ще краще пропонувати щось конкретне: "Хочеш, я приїду до тебе прямо зараз і ми усе обговоримо?", "Диктуй список необхідного — привезу протягом дня", "Зараз зателефоную знайомим юристам (лікарям, психологам), можливо, вони що порадять" або просто "Приїжджай у будь-який час". І навіть якщо відповіддю стане роздратоване бурчання у стилі "Не треба, розберуся самотужки", саме бажання допомогти надасть позитивний ефект.

Якщо фізично ви не можете бути поряд з людиною, або немає можливості надати якусь практичну допомогу, у нас все рівно є найдієвіші інструменти, щоб допомогти людині пережити нещастя - молитва і Боже Слово! 

Навіть якщо між вами кілометри, завдяки технічним можливостям, ви можете онлайн молитися разом через відео чи аудіо зв'язок. Крім цього, ви можете надсилати людині, яка переживає важкі часи, місця з Біблії, які дарують спокій. Божі слова зцілюють. 

Пропонуємо 15 місць з Біблії, які допомагають зберігати спокій у непростий час та позбутися тривожності:

1. Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою! (Від Матвія 11:28)

2. Так говорить Господь: На дорогах спиніться та гляньте, і спитайте про давні стежки, де то добра дорога, то нею ідіть, і знайдете мир для своєї душі! (Єремії 6:16)

3. Непохитно надіюсь на Господа, і Він прихилився до мене, і благання моє Він почув. (Псалми 40:1)

4. Думку, оперту на Тебе, збережеш Ти у повнім спокої, бо на Тебе надію вона покладає. (Ісаї 26:3)

5. І буде роботою істини мир, а працею правди спокійність й безпека навіки. (Ісаї 32:17)

6. а ті, хто надію складає на Господа, силу відновлять, крила підіймуть, немов ті орли, будуть бігати і не потомляться, будуть ходити і не помучаться! (Ісаї 40:31)

7. Бо Я знаю ті думки, які думаю про вас, говорить Господь, думки спокою, а не на зло, щоб дати вам будучність та надію. (Єремії 29:11)

8. Господь добрий для тих, хто надію на Нього кладе, для душі, що шукає Його!Добре, коли людина в мовчанні надію кладе на спасіння Господнє. (Плач Єремії 3:25, 26)

9. Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами! (1 Петра 5:7)

10. Мир залишаю вам, мир Мій даю вам; не так, як світ дає, Я даю вам. Хай не тривожиться серце ваше і не лякається!. (Євангеліє Іван 14:27)

11. Погляньте на птахів небесних, що не сіють, не жнуть, не збирають у клуні, і Отець ваш Небесний їх годує. Ви не багато кращі за них? (Євангеліє від Матвія 6:26)

12. Якщо я піду хоча б навіть долиною смертної темряви, то не буду боятися злого, бо Ти при мені, Твій жезл і Твій посох – вони заспокоюють мене. (Псалтир 22: 4)

13. Кличуть праведні, і Господь чує, і з усіх утисків їхніх позбавляє їх. Близький Господь до скорботних серцем, і смиренних духом Він спасає. Багато лихого для праведного, та його визволяє його Господь. (Псалтир 33: 18-20)

14. Господь – моє світло й спасіння моє, кого буду боятись? Господь – то твердиня мого життя, кого буду лякатись? (Псалтир 26:1)

15. Отже, не журіться про завтрашній день, бо завтра само буде дбати про своє: досить для кожного дня своєї турботи. (Євангеліє від Матвія 6:34)

_____________________

Всеукраїнський Собор — це об’єднання релігійних та громадських організацій, а також усіх небайдужих громадян навколо християнського шляху розвитку української держави.

Підписуйтесь на нас у ТелеграмВайберФейсбук та Інстаграм, щоб першими знати важливі та актуальні для християн новини!

Суспільство