12 березня 2025 року Збори Друзів України звернулися із листом до Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) з проханням надати такий висновок amicus curiae щодо альтернативної (невійськової) служби для Конституційного Суду України, йдеться на вебсайті квакерів friends.org.ua.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Ухвалення документа мало відбутися 15 березня 2025 року. Очікується, що висновок не залишатиме сумнівів, що ані відсутність альтернативної служби невійськового характеру, ані покарання, дискримінація, свавільне позбавлення свободи і катування, або будь-які інші переслідування за серйозні і щирі релігійні чи інші переконання, несумісні з військовою службою, навчанням або обліком для цілей військової служби, категорично неприйнятні за будь-яких обставин, а особливо у воєнний час.
Конституційний Суд України запитав висновок amicus curiae Венеційської комісії у процесі розгляду конституційної скарги Дмитра Зелінського, адвентиста сьомого дня, ув’язненого на 3 роки за здійснення права людини на сумлінну відмову від військової служби. У листі вказується, що Збори Друзів України вважають його в’язнем сумління разом з колишнім в’язнем сумління Віталієм Алексєєнком і нинішніми в’язнями сумління Віталієм Криушенком і Сергієм Семчуком. Квакери також повідомили, що моляться за виправдання Валентина Адамчука та звільнення пастора Олександра Солонця з армійської неволі.
У листі українські квакери закликають Венеціанську комісію вказати у висновку amicus curiae, що Україна має відповідати своїм міжнародним зобов’язанням в галузі прав людини щодо захисту та підтримки права людини на сумлінну відмову від військової служби.
Вони зазначають, що згідно зі статтею 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (МПГПП) та статтею 9 Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ), відступ Україною від цих зобов’язань під час війни не допускається.
А отже релігійна організація просить у Венеціанської комісії надати висновок, в якому Україні рекомендовано імплементувати стандарти прав людини, встановлені у практиці Європейського суду з прав людини, а також у практиці та звітах органів ООН з прав людини (до прикладу, резолюція Ради ООН з прав людини «Сумлінна відмова від військової служби» від 6 жовтня 2022 року, співавтором якої є Україна).
У листі квакерів наголошується, що статті 4, 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статті 9, 15 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є частиною законодавства України та мають вищу юридичну силу (перевагу перед внутрішніми актами законодавства України).
Квакери також нагадали, що, як навчає нас Ісус Христос, не можна нехтувати найважливішим у Законі: це справедливість, милосердя та вірність (від Матвія 23:23).
Джерело: friends.org.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут