Тарифи на основні послуги ЖКГ залишаться без змін, але частині споживачів скасують пільги. Субсидії для більшості українців перерахують автоматично, а пенсіонери можуть отримати "вікові" надбавки.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Сайти epravda.com.ua та rbc.ua розповідають детальніше про те, що зміниться для українців у травні 2025 року.
Тарифи на комуналку
Низка тарифів ЖКГ в Україні зафіксована мораторієм через воєнний стан. Вже четвертий рік споживачі сплачують фіксовану ціну за опалення, гарячу воду, газ за тарифами, які були встановлені ще до початку повномасштабного вторгення РФ.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив незмінність вартості цих комунальних послуг на нещодавньому засіданні Кабміну.
"Наприкінці березня уряд продовжив пільгові ціни на газ для населення. Відповідно, тарифи на тепло, гарячу воду і газ будуть і надалі без змін", - заявив Шмигаль.
Газопостачання
Більшість українських побутових споживачів є абонентами НАК "Нафтогаз" та сплачують за постачання природного газу за "довоєнним" тарифним планом "Фіксований" - 7,96 грн/куб.м.
У компанії запевнили, що ця ціна залишиться незмінною щонайменше до 30 квітня 2026, з урахуванням чинного мораторію на підвищення вартості природного газу.
"Газ для населення залишається важливою частиною нашої роботи. Ми підтримуємо стабільність постачання та виконуємо зобов’язання перед споживачами навіть у надскладних умовах", - зазначив очільник Групи "Нафтогаз" Роман Чумак.
Електроенергія
Згідно з постановою Кабінету міністрів №632 від травня минулого року, термін дії тарифу на світло для побутових споживачів у сумі 4,32 грн/кВт-год спливає 30 квітня 2025.
Однак в уряді напередодні ухвалили рішення, за яким ціну зафіксовано ще на 5 місяців. Як повідомив прем'єр Денис Шмигаль, Кабмін продовжує дію ПСО на електроенергію до кінця жовтня 2025.
"Це означає, що громадяни й надалі будуть оплачувати електрику за незмінним тарифом - 4,32 грн за кВт-год", - сказав очільник уряду.
Менше сплачуватимуть власники двозонних лічильників у нічні години з 23:00 до 07:00 - 2,16 грн/кВт-год.
При цьому для однієї категорії споживачів буде скасовано пільгу. Йдеться про власників електроопалення, які сплачували за перші 2000 кВт на місяць за зниженим тарифом 2,64 грн/кВт-год. У зв'язку із завершенням опалювального сезону ця пільга перестає діяти. Тобто з 1 травня всі домогосподарства будуть на єдиному тарифі - 4,32 грн/кВт-год.
Холодна вода
Вартість послуг холодного водопостачання та водовідведення залежить від місця проживання споживача.
У великих містах тарифи для водоканалів погоджує НКРЕКП, і вони залишаються незмінними від початку повномасштабної війни попри кілька спроб підвищення.
До прикладу, у Харкові за холодну воду платять 24,51 грн/куб.м, у Львові - 25,88 грн/куб.м, у Києві - 30,38 грн/куб.м, а у Дніпрі тариф становить 47,18 грн/куб.м.
Тим часом у невеликих населених пунктах рішення про тарифи затверджує місцева влада, тож ціни можуть змінюватись.
Варто зазначити, що в Нацбанку України прогнозують зростання тарифів на комуналку, але не цьогоріч.
"Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться", - йдеться у звіті НБУ за квітень 2025.
Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, імовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів у наступних роках: "припускається початок поступового приведення їх до економічно обґрунтованих рівнів з 2026 року".
Субсидії на неопалювальний сезон
З 1 травня до 30 вересня в Україні розраховується субсидія на неопалювальний сезон. Зазвичай це відбувається автоматично, однак деяким громадянам потрібно повторно подати заяву.
Так, якщо змінилися відомості про майновий стан або склад домогосподарства, необхідно протягом місяця повідомити про це Пенсійний фонд України.
Окремо звернутися для призначення субсидії на неопалювальний період потрібно, якщо:
- орендувати житло, за яке сплачуєте комунальні послуги;
- у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
- кількість тих, хто фактично проживає в житловому приміщенні, менша, ніж кількість зареєстрованих у ньому;
- домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- на опалювальний період субсидію призначили в розмірі 0 грн.
У Пенсійному фонді нагадали, навіть якщо подати заяву протягом травня або червня, субсидія все одно призначать з початку неопалювального періоду.
Субсидія для ВПО
Внутрішньо переміщені особи в Україні, окрім субсидії на комуналку, можуть оформити пільгу від держави на оренду житла. Ця програма почала діяти в січні 2025, а з квітня її правила дещо змінилися на користь переселенців.
Нововведення передбачають:
- Автоматичне продовження субсидії кожні 6 місяців;
- Фіксована межа обов’язкового платежу - 20% доходу;
- Оновлений розрахунок субсидій (допомога відповідатиме актуальним цінам на житло);
- Субсидія для оренди кімнати, а не лише цілої квартири чи будинку;
- Гнучкість у виборі договору (можна використовувати як типовий договір оренди, так і власноруч укладений документ між орендодавцем та орендарем);
- Можливість оренди у юридичних осіб, а не лише у фізичних осіб чи ФОПів;
- Добровільна відмова від податкової компенсації для власника житла.
Зауважимо, субсидія на оренду житла доступна для тих ВПО, які проживають у певних областях та витрачають більшу частину своїх доходів на оренду. Для цього необхідно оформити договір оренди через Пенсійний фонд.
Дедлайн подання декларації про доходи
З 1 січня в Україні розпочалася кампанія з декларування доходів, які громадяни отримали протягом 2024 року. Так, до 1 травня потрібно подати декларацію про свій майновий стан, тобто останній день, коли можна подати декларацію, – 30 квітня.
До 1 серпня 2025 року потрібно буде сплатити податкові зобов’язання.
Подати декларацію можна в електронній формі, зокрема за допомогою "Електронного кабінету платника податків".
Якщо ж декларацію не подати або прострочити термін, доведеться сплатити штраф – 340 грн.
Стипендії для курсантів
З 1 травня 2025 року стипендії для курсантів становитимуть до 8 тис. грн, а відмінники-випускники отримуватимуть до 20 тис. грн. Відповідну постанову ухвалив Кабінет міністрів.
Для порівняння, нині курсанти отримують грошове забезпечення в розмірі від 2 880 грн до 3 145 грн.
Міністр оборони Рустем Умєров переконаний, що збільшення фінансової підтримки майбутніх офіцерів підвищить престиж військової освіти.
Чи буде підвищення пенсії в травні 2025
Масова індексація пенсійних виплат в Україні відбулася в березні, а у квітні було зроблено перерахунок пенсіонерам, які продовжують працювати.
На травень підвищень не передбачено, проте на надбавки можуть розраховувати пенсіонери при досягненні певного віку:
- 570 грн - для осіб віком від 80 років;
- 456 грн - для тих, кому виповнилося від 75 років;
- 300 грн - для осіб віком від 70 років.
Ця виплата нараховується щомісяця автоматично при досягненні особою відповідного віку та за умови, що сума пенсії не перевищує 10340,35 грн.
Нагадаємо, травень 2025 буде останнім місяцем виплат допомоги для пенсіонерів від Всесвітньої продовольчої програми ООН.
Йдеться про пенсіонерів, осіб без права на пенсію, та людей з інвалідністю, які мешкають на територіях активних або можливих бойових дій та отримають пенсію розміром до 3250 грн.
Тим, хто підпадає під умови програми, буде виплачена різниця між соціальною виплатою, яку вони вже отримують, та 3250 грн.
У Мінсоцполітики зазначають, що отримувачам допомоги від ООН додатково нікуди звертатися не потрібно. Вона буде виплачена тим же способом, яким людина вже отримує пенсію або соціальні виплати (на банківську карту або через "Укрпошту").
Зміни для водіїв
Бензин будуть змішувати зі спиртом
З 1 травня усі АЗС в Україні додаватимуть до бензину спирт або так званий біоетанол, не менше, ніж 5%. Є кілька основних причин, для чого це робити.
Насамперед, це екологія, адже біоетанол чистіший за нафтове пальне, при згорянні він виділяє менше шкідливих речовин. Друга причина – зобов’язання України в рамках євроінтеграції.
При цьому, пальне на заправках може подорожчати, але несуттєво, особливо якщо враховувати світове падіння цін на нафту.
Оновлення стандартів для світлофорів
З травня 2025 року в Україні оновлюються стандарти для світлофорів, однак серйозних відмінностей не передбачається. Так, зелений колір світлофора стане більш насиченим – приведеним до європейських стандартів.
Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький ще у листопаді пояснював, що саме зміниться:
- стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні (світитимуться кольором, який виділяється на фоні та який видніше здалеку);
- велосипедні світлофори будуть з піктограмою велосипеда та з лінзою 100 мм для велосипедних доріжок (такі світлофори будуть розміщені праворуч від дороги) або з лінзою 200 мм (якщо світлофор розміщений над дорогою);
- будуть спільні велопішохідні світлофори;
- додадуть таймер зворотного відліку часу як на пішохідних, так і на транспортних світлофорах, зокрема і на велосипедних.
Важливо, що оновлення стандартів з 1 травня не означає, що в Україні почнуть змінювати старі світлофори. Йдеться саме про стандартизацію лише нових.
Тимчасові обмеження на кордоні з Польщею
З 22 квітня у пункті пропуску Шегині на кордоні України з Польщею діють тимчасові обмеження на виїзд для легкових транспортних засобів. Зокрема одна зі смуг на виїзд не працюватиме, що може вплинути на утворення черг.
Такі обмеження ввели через ремонтно-реконструкційні роботи. Орієнтовно обмеження триватимуть до 10 травня.
Джерела: epravda.com.ua та rbc.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут