"Важливо: вже готові на весну з індексацією пенсій, це буде від 1 березня", – заявив за підсумками засідання РНБО президент Володимир Зеленський.
Насправді індексація пенсій в Україні є автоматичною, її здійснюють кожен рік у березні, починаючи з 2019 року, коли це стало частиною пенсійної реформи уряду Володимира Гройсмана.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Розмір індексації не є сталим – він залежить від розмірів середньої зарплати в країні та від рівня інфляції за попередній рік.
Оскільки і інфляція, і ріст зарплат у 2024 році пришвидшилися, варто очікувати, що і розміри індексації цього року будуть більшими. Попередньо її оцінюють у 10-17%. Але остаточна цифра буде відома пізніше, після підрахунку показників за минулий рік, пише ВВС.
На скільки зростуть пенсії
За даними Держстату, середня зарплата в країні станом на вересень 2024 року була 20 592 грн на місяць. Як йшлося у січневому економічному огляді Нацбанку, це на 22% більше, ніж торік. Офіційних даних за четвертий квартал та загалом за рік поки що немає.
Так само за даними Держстату від січня до листопада 2024 року зростання споживчих цін перевищило 10%. Якщо ж порівнювати листопад 2024 із листопадом 2023 року, то зростання цін становить 11,2%.
У 2024 році автоматичне березневе підвищення пенсій становило 8% або в середньому 322 грн.
Мінімальна сума, на яку може бути проіндексована пенсія, становить 100 грн, а максимальна – 1500 грн.
Автоматична індексація пенсій – одне із небагатьох підвищень у соціальних виплатах 2025 року, адже згідно з бюджетом, прожитковий мінімум та мінімальна зарплата цього року будуть заморожені.
Березнева індексація не стосується тих, хто вийшов на пенсію впродовж останніх трьох років, адже їхні пенсії вважають актуальними.
Для пенсіонерів, які працюють, перерахунок пенсій відбувається у квітні.
У січні цього року Пенсійному фонду вже довелося спростувати інформацію про індексацію пенсій на початку року, яку поширювали деякі телеграм-канали.
У лютому 2025 деякі пенсіонери отримали право на доплату у 944 грн, якщо вони старші за 80 років, є самотніми, але потребують спеціального догляду.
За даними Пенсійного фонду України, станом на жовтень 2024 року в країні було понад десять мільйонів пенсіонерів. Середній розмір пенсії – 5 852 грн на місяць. Серед них є майже три мільйони пенсіонерів, які продовжують працювати, і їхні пенсії в середньому становлять 6 258 грн.
Якщо ж подивитися на пенсії з точки зору того, який розмір пенсії є "наймасовішим", то картина змінюється.
Найбільша частка українських пенсіонерів - понад чверть (26%) - отримують пенсії до 3 000 грн на місяць. Ще 17% - до 4 000. До 5 000 грн на місяць - 19%.
Пенсію, вищу за 10 000 отримували лише 12,7% українських пенсіонерів. Але це на 2% більше, ніж у 2023 році.
Що може змінитися у пенсіях далі
Уряд розраховує, що до липня 2025 року ухвалять чергову пенсійну реформу. Одна із головних змін у ній – це запровадження обов'язкових накопичувальних пенсій на додачу до солідарної пенсійної системи.
Солідарна пенсійна система, коли коштом нинішнього покоління працюючих з "одного коша" виплачують пенсії попереднім поколінням, дісталася Україні від Радянського Союзу.
Впродовж багатьох років економісти пояснювали, що така система працює, коли населення країни та її економіка зростають. Коли ж населення, особливо молодь, скорочується, на одного працюючого припадає дедалі більша кількість пенсіонерів. І пенсії, - хай якими б скромними вони не були, - дедалі важче виплачувати.
Про те, що через демографічну ситуацію в Україні солідарна пенсійна система вичерпала себе, економісти і демографи говорили ще до великої війни. Коли ж мільйони українців працездатного віку виїхали з країни, ситуація загострилася ще більше.
Нині доходи Пенсійного фонду значною мірою підтримуються ЄСВ від порівняно великих зарплат військових. Але із завершенням воєнного стану і демобілізацією це джерело наповнення Пенсійного фонду зникне, і знаходити гроші для виплати пенсій стане ще складніше.
Джерело: ВВС
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут