В Україні триває дискусія щодо скасування золотих та срібних медалей у школах, як відзнак для найкращих учнів та учениць. Сергій Горбачов, який раніше обіймав посаду освітнього омбудсмена, зазначав, що кількість медалістів не відображає реальний стан освіти в Україні. У країнах Європи та США від такої практики відмовилися, а найкращою нагородою за високі оцінки є можливість здобувати якісну вищу освіту.
Редакція "НУШ" порівняла, як нагороджують відмінників у Польщі, Німеччині, Франції та Сполучених Штатах Америки, пише OBOZ.UA. Досвід цих держав може стати корисним і для України.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Досвід Польщі
У Польщі для того, щоб отримати свідоцтво із відзнакою – certyfikat z czerwonym paskiem (відзнаку позначають червоною лінією на документі) школяр має показувати високий рівень знань, долучатися до волонтерства та мати гарні оцінки за поведінку. Водночас випускники з certyfikat z czerwonym paskiem не мають пільг під час вступу в університет. Деякі бізнеси можуть робити для відмінників знижки у своїх закладах, однак це не загальна тенденція.
Підставою для зарахування у заклад вищої освіти Польщі є результати матури – іспиту для випускників старшої школи з кількох предметів.
Що потрібно для того, щоб отримати свідоцтво з відзнакою у польських школах:
– середній бал з усіх предметів має бути не менше ніж 4,75 балів (у Польщі шестибальна система оцінювання). До уваги беруться оцінки за всі курси, які вивчалися в старшій школі;
– у середній бал свідоцтва враховуються бали за поведінку за всі роки навчання в ліцеї, а не за останній);
– на бал впливає волонтерська діяльність учнів, яка враховується в оцінку за поведінку.
Досвід Німеччини
У Німеччині взагалі не передбачено ні медалей, ні відзнак для школярів, які гарно навчаються. Нагородою за високі бали стає вступ до університету. Хоч навчання в ЗВО ФРН здебільшого безкоштовне і окремих вступних іспитів немає, але вступити до вишів дуже складно.
У Німеччині заплутана система середньої освіти, яка може мати свої особливості в різних федеральних землях. Спільним є хіба що поділ шкільної освіти на 4 ступені.
1. Початкова школа, яка триває 4 або 6 років. Після початкової школи відбувається розподіл слабших та сильніших учнів.
2. Найкращі учні йдуть у гімназію, закінчення якої дає право скласти випускні іспити Abitur та вступати до університетів.
3. Учні із середнім рівнем знань ідуть у реальну школу, де в старших класах вивчають профілі з прицілом на майбутню професію, але для вступу в університети цим учням треба піти на навчання в старші класи до гімназії.
4. Найслабші діти вчаться в середній школі. Тут учні мають найнижчий рівень знань та мотивації до навчання. Така школа готує до робітничих професій.
Тобто дорога до омріяного університету починається ще з початкової школи. Після її закінчення сильних учнів поєднують із сильними, а слабших – зі слабшими, щоби діти, які відстають, не тягли за собою сильніших. Але якщо дитина добре проявила себе в реальній чи середній школі, вона може перейти до гімназії.
Під час зарахування враховують результати шкільного атестата та іспиту Abitur. Чим вищі оцінки в атестаті та на Abitur, тим більше шансів вступити на престижний або обраний факультет.
"Найкраща винагорода для будь-якого випускника школи – це високий прохідний бал, який він/вона напрацював/-ла для вступу на обрану спеціальність. Наприклад, на медицину може бути прохідний бал 11,8 із 12 максимальних (це умовні цифри). Потрапляють в університет далеко не всі, і це справді мрія", – розповіла вчителька з України Тетяна Бєлєява, яка нині працює в Університетській школі Дрездена.
Досвід Франції
Загальну практику нагородження медалями найкращих випускників у Франції скасували у середині 1960-х років на вимогу вчителів, які нарікали, що розподіл медалей не завжди справедливий. Однак зараз школи все ще можуть вручати медалі на свій розсуд.
Наприкінці випускного класу учні складають іспити, після яких отримують сертифікат бакалавра. Він дає змогу вступати в університети.
Виші проводять конкурси прохідних балів – чим вищий середній бал сертифіката, тим більше шансів на вступ. Високі бали в бакалаврському сертифікаті можуть вплинути на наявність стипендії від університету.
Досвід США
У США кожна старша школа має свою систему нагород. Наприклад, Вища школа Едісона у Каліфорнії присуджує відзнаки, які дають право одягти випускникам певне святкове вбрання на випускний. Скажімо, нагорода Magna Cum Laude, яку отримують старшокласники із середнім балом за семестр 4–4,39 (із 5 максимальних), дає можливість прийти на випускний у золотій мантії. Нагорода “Знак письменності штату Каліфорнія” дає право одягти бірюзову шнурівку (як прикрасу на шию). Її отримують випускники, які добре володіють англійською та ще однією іноземною мовою.
А у Школі Святого Павла у Нью-Гемпширі випускники можуть отримати музичний приз Howe за найбільший інтерес до музики, нагороду Джеймса Еплтона Тейєра за театральну роботу, премію Шлагера за доблесть або меморіальний кубок Чарльза С. Нокса за найбільші успіхи в навчанні тощо.
Школи в Америці намагаються відзначити кожного учня й ученицю, які за роки навчання проявили себе чи в спорті, чи в науці, чи в шкільних гуртках. Однак ці відзнаки жодним чином не впливають на вступ до вишів. у США треба складати вступні іспити до закладів вищої освіти.
З огляду на цей досвід, простежується тенденція, що якісне, старанне навчання на високі бали стає прямою дорогою до університету. І до цього в багатьох країнах діти свідомо готуються ще з початкової школи.
Джерело: OBOZ.UA
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут