7 фраз, які руйнують мотивацію дитини
Все для сімей
18.10.2024
На які фрази батьків, на думку психологів, варто ввести самоцензуру?

Буває так, що батьки не завжди задумуються над фразами, які кажуть своїм дітям, адже так казали їм, коли вони були маленькими. Проте деякі з них негативно впливають на мотивацію хлопчиків та дівчаток.

Психологи назвали 7 фраз, які не варто казати дітям, адже це відобразиться на опануванні нових знань та умінь. Освіторія поділилася порадами експертів, передає OBOZ.UA.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

"Тебе це не обходить"

Речі, що важко донести дитині, можна поділити на дві групи:

  • складно з точки зору етики;
  • складно, бо в її віці бракує знань та інтелектуальної потужності.

Якщо ж привчити малюків до того, що є теми, над якими їм не слід замислюватися, то при перших труднощах в школі вони вважатимуть, що це для них надто "розумно" і не будуть цим цікавитися. Натомість батькам варто намагатися пояснити школярам "дитячою мовою" складні речі, наприклад пошукати адаптований відповіді в інтернеті. 

Щодо життєвих обставин, як-то конфлікти батьків, інтимне життя, дорослі проблеми, важкі хвороби – це все складні етичні речі. Тож життя дитини варто організувати так, щоб вона не була свідком такого і в неї не виникало питань з цього приводу. Якщо ж таке трапилося, то батьки мають скористатися методом простого пояснення ситуації, без подробиць. Таким чином вдасться обійтися без фрази: "Тебе це не обходить". 

"Ну і чим тут вихвалятися?"

Малюки можуть досягати успіхів у простих речах – кидати камінчики далі, ніж їх друзі, пишатися тим, що можуть підстрибнути більше разів або намалювати кумедний малюнок. Для дорослих такі рекорди можуть показатися дурницею, на що вони можуть реагувати на кшталт: "Дурнею займаєшся, краще б щось корисне зробив". У таких випадках дитяча радість та мотивація починає згасати у молодшому віці, а вже у старшій школі творчих і майстровитих старшокласників стає у рази менше.

Натомість, батькам варто подивитися на це з іншого боку, адже камінці та стрибки – це спритність, а малюнок – розвиток творчих здібностей. Фахівці радять порадіти успіхам малюка, якщо він не робить нічого шкідливого.

"Замість того, щоб бешкетувати (гуляти, гратися), краще б почитав (зробив уроки, прибрав у кімнаті)"

Проблема цієї фрази у протиставленні. Адже дитина у захваті від свого заняття, але чує осуд батьків. А коли їй пропонують зробити щось "корисне", це стає для неї протилежністю – чимось безрадісним, нудним, виснажливим. 

Так, слово "треба" до 11 років звучить як примус. Тож до нього потрібно привчати за принципом наслідків: треба сходити по хліб, бо залишимося без нього. 

"Який ти в мене розумник!"

Школяр, який вважає, що з народження має вищий інтелект, ніж в інших, може не напружувати сили. Проте коли зіштовхнеться з труднощами, може розгубитися та відступити. Крім того, дітям згодом буде важко обʼєктивно оцінити свої можливості. Фахівці запевняють, що казати, що дитина розумна – не погано, та значно краще хвалити її за зусилля. Наприклад: "Ти стільки всього знаєш/вмієш/гарно попрацював/чудова робота". 

"А я у твої роки вже…"

Ця фраза вбиває мотивацію порівняння з іншими, адже як би не старалась дитина, завжди знайдеться хтось, хто впорався з цим раніше. Нині багато батьків намагаються не порівнювати хлопців та дівчат з іншими, але іноді забувають про себе. І вважають, що розповідь про те, як вони досягали успіху у віці свого малюка буде мотивувати. Натомість діти сприймають це так, що щоб вони не робили, вони не зможуть "переплюнути" дорослих. 

"Ти здатний на краще"

Батьки нерідко бояться перехвалити синів та доньок, тож вони можуть ще казати фрази на кшталт: "Молодець, але...", ніби нагадуючи про нові цілі та спонукаючи таким чином до мотивації. За словами експертів, працювати без проміжних результатів та маленьких перемог здатен не кожен дорослий. Тож маленькі свята щодо навіть невеликих успіхів додають мотивації школярам. 

"У тебе все одно нічого не вийде"

Ця фраза найчастіше використовується батьками, коли їм бракує часу і їм простіше зробити все самим. Або ж коли дитина береться за те, що їй не до снаги. Проте є очевидні речі, коли, наприклад, трирічний малюк не зможе сам помити посуд, але йому треба час на те, щоб робити спроби та помилки. Тож, якщо у таких випадках дорослі користуються фразою: "У тебе все одно нічого не вийде", у дітей зникає мотивація та вони почуваються невдахами.

Джерело: OBOZ.UA

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Все для сімейМолоде життя
Останні новини
Останні новини